banner6

Çakıcı: TKP'yi resmen kurduk

banner37

Geçtiğimiz günlerde 69 kişi ile birlikte TDP'den istifa eden Milletvekili Mehmet Çakıcı Kıbrıs TV'den Gülsüm Kanca'ya yaptığı açıklamada, Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin (TKP) bu sabah resmi olarak kurulduğunu söyledi.  

Çakıcı: TKP'yi resmen kurduk
banner150 banner150 banner151

Partinin ambleminin ise TKP'nin orijinal amblemi olan kırmızı zemin üzerine beyaz güvercin olduğu öğrenildi. Çakıcı, engellemelere karşı sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığına başvuru yaptığını belirtti.

Konu hakkında KIBRIS'a konuşan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Müdürü Hüseyin Amcaoğlu, bakanlığa başvuru yapıldığı anda partinin tüzel kişilik kazandığını belirtti. Amcaoğlu, bugün mesai bitmeden başvuruyu Başsavcılığa göndereceklerini ve iki haftalık bir inceleme süresi başlatılacağını, herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda partinin yoluna devam edeceğini söyledi.

Diğer yandan Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, TKP ile Barış ve Demokrasi Hareketi'nin (BDH) 3 Haziran 2007'de kendilerini feshederek TDP'ye katıldığını ve varlıklarını TDP'nin içerisinde sürdürmeye devam ettiklerini söyledi.

TKP'nin kurulmana karşılık gerekli incelemenin yapılması için bir yazı yazdıklarını ve bu iki partinin kurultay kararlarını da yazıya iliştirerek İçişleri Bakanlığı'na gönderdiklerini belirten Özyiğit, "Ülkenin hukuk sistemi nasıl bir karar üretecek göreceğiz" şeklinde konuştu.

TDP Genel Sekreteri Asım İdris ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ne TKP'nin isminin ne de amblemi olan güvercinin kullanılabileceğini ifade etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 12:39
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110