Çakıcı: 'Vicdani Ret' bir insan hakkıdır

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, “Vicdanı Ret” konusunda açıklamalarda bulundu

Çakıcı: 'Vicdani Ret' bir insan hakkıdır
banner90
banner99

Vicdani ret’in bir insan hakkı olduğuna vurgu yapan Çakıcı, “Vicdani ret; kişinin ahlaki tercih, dini inanç ya da politik nedenlerle askere gitmeyi veya zorunlu askerliği reddetmesi hakkıdır. Avrupa’nın birçok ülkesinde bir hak olarak tanınıyor ve vicdani retçiler sivil hizmet alanlarında istihdam ediliyorlar. Bu bağlamda TKPYeni Güçler olarak Kıbrıs’ta askerlik yükümlülüğünü, vatandaşların zorunlu olarak yapmalarını çağdışı buluyoruz” açıklamasında bulundu.

banner134
Bütün dünyada gelişmiş ve çağdaş güçlü ülkelerde kişiler askerlik güvenlik yükümlülüklerini profesyonel askerlik olarak yapmakta olduğunun altını çizen Çakıcı, “Türkiye de dahil profesyonel askerlik yapma çabası için çalışmalar yapılmış ve halen bu çalışmalar devam etmektedir. Bizim ülkemizde de profesyonel askerliğe geçilerek vatandaşlarımızın zorunlu askerlik yapmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Kıbrıs küçük bir ülkedir. Bu bağlamda ülkede adil bir anlaşma olana kadar vatandaşlarımızın askerlik yükümlülüklerini profesyonelce yapmalarını ve bununla ilgili yöntem ve/veya yöntemlerin hükümet tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Ancak hükümet bu konuda sağlıklı politikalar üretemediği için vatandaşlarımız zorunlu askerlik hizmeti vermeye zorlanmaktadır.” dedi.

Bu uygulamanın doğru olmadığını ve insan haklarına aykırı bir durum olduğunun altını çizen Çakıcı, “Vatandaşlarımızın da vicdani ret haklarını talep etmeleri kadar doğal bir şey olamaz. Ayrıca profesyonel askerliğe geçilmediği için güvenlik sorunları ve vicdani ret arasında sıkışıp kalındığını görüyoruz. Hükümetin bu bağlamda derhal bir çözüm üretmesi ve profesyonel askerlik uygulamasına geçilerek hem göçlerin önlenmesi, hem de askerlikle ilgili yükümlülükler nedeniyle yurt dışında yaşayan birçok gencimizin adamıza geri dönmesinin önü açılacağı inancındayız.” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 15:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75