banner6

Çalınan kılıç 2'nci Selim'in değil, Lala Mustafa Paşa'nın

banner37

Arkeolog Tuncer Bağışkan, 1982 yılında Selimiye Camisi'nden çalınan kılıcın 2'nci Selim'in değil Lala Mustafa Paşa'nın kılıcı olduğunu söyledi.

Çalınan kılıç 2'nci Selim'in değil, Lala Mustafa Paşa'nın
banner151 banner143

Osman KALFAOĞLU

Konuyla ilgili KIBRIS'a konuşan Bağışkan, KKTC'nin kılıcın çalındığını deklare etmediğini, bir fotoğrafı bile bulunmadığını belirtirken tanınmamışlık nedeniyle kılıcın ülkeye getirilmesinin neredeyse imkansız olduğunu ifade etti.

Kılıcın hikayesini anlatan Bağışkan, Kıbrıs'ın fethinin ardından Lala Mustafa Paşa'nın ilk cuma namazını, restore ettirdiği Ömerge (Ömeriye) Camisi'nde kıldığını ve Lala Mustafa Paşa'nın Kuran'ı ve kılıcının 1958'e kadar caminin müezzinliğini yapan büyük dayısı Tenekeci Ahmet Seyfi'de olduğunu kaydetti.  

"1958'de (dayısının) kızı öldürülünce Türk tarafına kaçarken bu kılıcı ve kuranı da Türk tarafına getirir ve Vakıf yöneticilerine teslim eder" diyen Bağışkan, Mevlevi Müzesi açıldığında kuranın buraya, kılıcın ise Selemiye Camisi'ne verildiğini anlattı.

Bağışkan, "Kıbrıs'ta baş camilerde Cuma hutbeleri o yerin alanın kılıcı ile birlikte okunurdu. Selemiye Camisi'nde de müezzin Cuma hutbesini okurken Lala Mustafa Paşa'nın kılıcını yanına alır minareye öyle çıkardı" dedi.

Bağışkan, kılıcın 1982'de çalındığını ve bunun deklare edilmediğini, KKTC'nin tanınmamışlığı belirten Bağışkan, kılıcın ülkeye getirilemeyeceğini, daha önce çalınan hiç bir eserin de getirilemediği bilgisini verdi.

Lefkoşa Ayasofya Camisi’nden 35 yıl önce çalınan Lala Mustafa Paşa kılıcının İngiltere’de düzenlenecek bir açık artırmada satılacağı öne sürülmüştü. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 14:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104