banner6

“Çalışa çalışa ezile ezile iflas edeceğiz”

banner37

RES-BİR, pandeminin yarattığı yüksek enflasyonla birlikte, özellikle 2021 yılında üretimde kullandıkları malların maliyetlerinde çok büyük artışlar meydana geldiğini belirterek fiyatların dövize endekslenmesi çağrısı yaptı

“Çalışa çalışa ezile ezile iflas edeceğiz”
banner151

“KAPANMAK ZORUNDA KALACAĞIZ”… Kuzey Kıbrıs Restorancılar Birliği, “Artan maliyetlerimizi fiyatlarımıza yansıtmamız durumunda alım gücü gittikçe azalan vatandaşlarımızın talebi azalacağından, bu sefer de küçülmek belki de kapanmak zorunda kalacağız. Hükümetten talebimiz vergi değişiklik tasarısından vazgeçmesi ve hemen ürünlerin ucuzlatılması için derhal çalışmaya başlamasıdır. Aksi halde bizim de üyelerimize çağrımız fiyatlarını dövize endekslemeleri yönünde olacaktır yoksa hepimiz çalışa çalışa ezile ezile iflas edeceğiz” açıklaması yaptı.

Kuzey Kıbrıs Restorancılar Birliği (RES-BİR), Koronavirüs pandemisinin yarattığı yüksek enflasyonla birlikte, özellikle 2021 yılında üretimde kullandıkları malların maliyetlerinde çok büyük artışlar meydana geldiğini belirterek, devlete fiyatların dövize endekslemeleri yönünde çağrıda bulundu.


RES-BİR yaptığı açıklamada, bunun yapılmadığı takdirde herkesin “çalışa çalışa ezile ezile” iflas edeceğini vurguladı.


Açıklamada, “Artan maliyetlerimizi fiyatlarımıza yansıtmamız durumunda alım güçleri gittikçe azalan vatandaşlarımızın talebi azalacağından, bu sefer de küçülmek belki de kapanmak zorunda kalacağız. Bu da işsizliğin artmasına, sosyal güvenlikle alakalı dairelerimizin gelirlerinin azalmasına yol açacaktır. Hatta azalan çalışan sayısı ve daralan piyasa ile birlikte maliyemiz de umut ettiği gelirleri elde edemeyecektir” ifadelerine yer verildi.


RES-BİR’in açıklaması şu şekilde:


“Pandeminin yarattığı sıkıntılar ortada dururken yüksek enflasyonla birlikte, birlik üyelerimiz gittikçe daha da zor durumlarla karşılaşmaktadırlar. Özellikle 2021 yılında üretimde kullandığımız malların maliyetlerinde çok büyük artışlar meydana gelmiştir.

Devletin asgari ücrette artış yapmasını beklemeden tüm çalışanlarımızın maaşlarında artışlar yapmamıza rağmen hayat pahalılığının gittikçe artması ile birlikte yerli ve yabancı uyruklu çalışanlarımızın maaş ve ücretlerini daha da artırmamız yönünde üzerimizdeki baskıları artmaktadır. Üçüncü uyruklu personelimiz aldıkları maaşlarını USD’ye çevirip yurt dışındaki ailelerine göndermektedirler. Bizlerin bu kişilerin maaşlarını TL olarak artırmış olmamıza rağmen onların aldıkları ücretlerinden dövize çevirecekleri miktarlar her geçen gün azalmaktadır. Bundan dolayı da birçok personelimiz işi bırakmakta, çoğunlukla da Rum tarafında çalışmayı tercih etmektedirler. Yeni personel bulmamız da her geçen gün zorlaşmaktadır.

AB ülkelerinin tamamında belli bir miktarın altında cirosu olan küçük işletmelere Gelir Vergisi muafiyeti yanında mal ve hizmet satışlarında KDV’den de muafiyet verilmektedir. Bizdeyse ne yazık ki böyle bir uygulamanın olmaması bir yana kısa bir süre önce asgari ücretli çalışanlarımızın (muafiyet durumlarına göre) bir kısmına Gelir Vergisi uygulanmaya başlanmıştır.


Hükümetimizden sorunlarımızı hafifletme, yanlışları düzeltme yönünde çalışmalar yapmasını beklerken tersine yönde uygulamalar yaptığını görmekteyiz. Ne yazık ki çalışanlarımızın üzerindeki vergi yükünü artıracak bir yasa tasarısı hazırlanmıştır. Bu tasarıyla birlikte brüt maaşlar üzerinden yapılan %10 ‘Özel İndirim’ sıfırlanacak, en alt vergi dilimi %10’dan %20’ye çıkarılacak en üst dilim ise %37’den %40 yükseltilecektir (burada %3’lük bir artış gibi görülmekle birlikte %10’luk muafiyet de kaldırılacağından artış gerçekte %6.7 olacaktır). Vergi dilimlerinin çok dar olmasından ve orta gelir gurubundakilerin bile en yüksek vergi dilimine gireceğinden dolayı bütün herkes bundan çok olumsuz olarak etkilenecektir.

Çalışanlarımızın maaşlarını işletmelerimizin ödediklerinden ve onların da haklı olarak ellerine geçen miktara baktıklarından, bu artırılacak vergi yükü nihayetinde işletmelerimizin maliyetlerinin daha da artışına yol açacaktır.

Artan maliyetlerimizi fiyatlarımıza yansıtmamız durumunda alım güçleri gittikçe azalan vatandaşlarımızın talebi azalacağından, bu sefer de küçülmek belki de kapanmak zorunda kalacağız. Bu da işsizliğin artmasına, sosyal güvenlikle alakalı dairelerimizin gelirlerinin azalmasına yol açacaktır. Hatta azalan çalışan sayısı ve daralan piyasa ile birlikte maliyemiz de umut ettiği gelirleri elde edemeyecektir.

RES-BİR olarak Hükümetimizden talebimiz hem bu tasarıdan vazgeçmesi ve hemen ürünlerin ucuzlatılması için derhal çalışmaya başlamasıdır. Aksi halde devletimizin petrol ürünlerine yaptığı ve elektriğe de yapmayı planladığı gibi bizim de üyelerimize çağrımız fiyatlarını dövize endekslemeleri yönünde olacaktır. Aksi takdirde hepimiz çalışa çalışa ezile ezile iflas edeceğiz.” 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2021, 10:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110