Çalışanlar açlığa mahkum edildi!

banner37

TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, pandemi süreci ve sonrasında çok sayıda çalışanın tazminat dahi almadan işten çıkarıldığını belirterek, “Her gün işsizlik rakamları artıyor” dedi ve önlem istedi

banner87
Çalışanlar açlığa mahkum edildi!
banner90
banner99

ÇOK BÜYÜK KAOS YAŞANACAK!… TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, hükümetin, “işten çıkarma olmayacak” demesine rağmen bankalar dahil birçok işyerinde, işverenlerin işçi çıkardığına dikkat çekerek, Çalışma Bakanlığı’nın bu duruma “dur” demesi gerektiğini kaydetti. “Her gün işsizlik rakamları artıyor” diyen Bıçaklı, böyle giderse çok büyük kaos yaşanacağını vurguladı

Eniz ORAKCIOĞLU

   Pandemi süreci ve sonrasında yaşanan ağır ekonomik sıkıntılar, işverenleri olduğu kadar çalışanları da olumsuz etkiledi.

   Sosyal haklarını alamayarak işten durdurulan çalışanlar günden güne artarken, ülkemizdeki işsizlik rakamlarının da büyüdüğü bildirildi.

   Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, her gün birçok vatandaşın kendilerine ulaşarak işten çıkarıldıkları ve tazminatlarını alamadıkları yönünde isyan ettiklerini vurguladı.

   Bıçaklı, işten çıkarılan vatandaşların birçoğunun sendikasız olduğunu belirtti.

   İşten çıkarma olmayacak denmesine rağmen bankalar dahil birçok işyerinde, işverenlerin işçi çıkardığına dikkat çeken Bıçaklı, bu sorunun Çalışma Bakanlığı’nca çözülmesini istedi.

  “Her gün işsizlik rakamları artıyor” diyen Bıçaklı, böyle giderse çok büyük bir kaos yaşanacağını kaydetti.

   TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, KIBRIS’a konuşarak, işten durdurmalarla ilgili Çalışma Bakanlığı’nı ve hükümetin aldığı kararları eleştirdi.

Tüm fatura işçiye çıkarıldı

   Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Koronavirüsü bahane edilerek ülkedeki bütün faturaların çalışana ve emekliye çıktığını söyledi.

   Bıçaklı, pandemi döneminde işyerlerinin kapatılarak, çalışana bin 500 TL katkı verileceğinin söylendiğini, ama birçok çalışanın bu paradan yararlanamadığını ifade ederek, zaten bu paranın 4 kişilik bir ailenin geçinmesine yetmediğini vurguladı.

   Bu paranın İşçi Fonu’ndan ödendiğini ifade eden Arslan Bıçaklı, İhtiyat Sandığı’ndan vatandaşa, kendi yatırımlarından tanınan 2 bin TL çekebilme hakkının ise ilk etapta 5 ay olarak açıklandığını, sonra ise sürenin 3 aya düşürüldüğünü belirtti.

“Çalışanlar açlığa mahkûm edildi”           

   Hükümetin, yasa gücünde kararname çıkararak, 2 bin 700 TL işsizlik ödeneği alan kişilerin ödeneklerinin de bin 500 TL’ye düşürülmesini eleştiren Bıçaklı, hükümetin, işçilerin işten çıkarılmaması için işverene vardiya usulü çalıştırma çağrısı yaptığını ve yine çalışanın açlığa mahkûm edildiğini kaydetti.

   Bıçaklı, işçiler açlığa mahkûm edilirken, işverenlere kıyak geçildiğini savunarak, hükümetin, işverene, çalışanı için 15 günlük sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımı yapma hakkı verdiğini de hatırlattı.

“İşten çıkarılanlar bizi arıyor”

   Her gün birçok vatandaşın kendilerine ulaşarak işten çıkarıldıkları ve tazminatlarını bile alamadıkları yönünde isyan ettiklerini vurgulayan Bıçaklı, Çalışma Bakanlığı’nın bu konuda çalışma yapması gerektiğine dikkat çekti.

   İşten çıkarılan vatandaşların birçoğunun sendikasız olduğunu anlatan Bıçaklı, kendilerinin sendika olarak bu kişilere yine de yardım etmeye çalıştıklarını kaydetti.

   Bıçaklı, hükümetin işten çıkarmaları yasaklamasına rağmen işçi çıkaran işverenlere Çalışma Bakanlığı’nın katkı vermemesi gerektiğini kaydetti.

“Her gün işsizlik rakamları artıyor”

   Bıçaklı, açıklanan 1’inci ve 2’nci pakette, çalışana katkı olmadığını hatırlatarak, hükümetin, ikinci pakette yine işverene katkı yaparak çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığının devlet tarafından ödeneceğinin belirtildiğini ifade etti.

   Arslan Bıçaklı, işten çıkarma olmayacak denmesine rağmen bankalar dahil birçok işyerinde işverenlerin işçi çıkardığına dikkat çekerek, bu sorunun Çalışma Bakanlığı’nca çözülmesini istedi.

  “Her gün işsizlik rakamları artıyor” diyen Bıçaklı, böyle giderse çok büyük kaos yaşanacağını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75