Çalışanlar isyanda, BDK devrede

banner37

CAS çalışanları, haftalardır sürdürdükleri eylemlerini dün de başbakanlık önünde devam ettirdi. Eylemcilerle konuşan Başbakan, CAS’ın devri konusunda ortaya çıkan 3,5 milyon TL belirsizliğinin soruşturulmak üzere Başbakanlık Denetleme Kurulu’na (BDK) iletildiğini açıkladı

Çalışanlar isyanda, BDK devrede
banner90

Ceren ÖZBİL

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları, yasal statülerinin belirlenmemesi ve yaklaşık iki aydır da maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle başlattıkları eylemlere dün de Başbakanlık önünde devam etti. Eylemde zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Ellerinde, “Atama yaparken devlet, emekçiye gelince özel”, “CAS devlettir, devlet kalacak” yazılı pankartlar taşıyan eylemciler, slogana atarak Başbakan Tufan Erhürman'ı dışarıya davet etti.

Eylem sırasında Hassun Huseyin Melhem isimli bir eylemci ise sinir krizi geçirerek, ambulansla hastaneye kaldırıldı ancak bir süre sonra eylem yerine geri döndü.

Başbakan Tufan Erhürman, eylemcilerin kendi aralarında seçtiği üç temsilci ile görüştü, ardından da diğer eylemcilerin yanına inerek açıklamalarda bulundu.

Erhürman, devletin kasasından CAS'ın hisselerinin alınması için 3.5 milyon TL çıkıp, bunun karşılığında işlem yapılmaması konusunun ve CAS Müdürü Fikret Çavuşoğlu ile CAS Yönetim Kurulu arasında Ekim 2017'de imzalanan ve Çavuşoğlu'nun sözleşmesinin iptal edilmesi durumunda yüklü tazminat almasını içeren sözleşmenin Başbakanlık Denetleme Kurulu'na iletildiğini açıkladı.

Erhürman: Başbakanlık Denetleme Kurulu'na devredildi

Üç kişiden oluşan eylemci temsilcileri ile görüşen Başbakan Tufan Erhürman, 2010 yılında Bakanlar Kurulu'nun bir kararı alındığını ve bu kararın da 3 buçuk milyon TL maliyeden ödeme yapılıp, bu ödeme karşılığında da CAS'ın hisselerinin devlete devredilmesi olduğunu anlattı.

Bunun ardından söz konusu 3 buçuk milyon TL'nin iki taksit halinde ödendiğini ancak bu 3 buçuk milyon TL'nin devletin kasasından çıkmış olmasına rağmen devir işlemlerinin yapılmadığını ifade etti. Hisse devir işleminin para verilip de sonra yapılan bir işlem olmadığını kaydeden Erhürman, para verildiği anda hisse devir işleminin yapıldığını söyledi.

Erhürman bunun bir alışveriş olup, bu işlemin paranın ödendiği anda yapılması gerektiğini kaydetti.

Tufan Erhürman, bu konunun Başbakanlık Denetleme Kurulu'na devredildiğini ve araştırma başlatıldığını ifade etti.

“Başbakanlık Denetleme Kurulu'na devredildi”

Söz konusu hisselerin devlet sandığına geçmediği gibi İnkişaf Sandığı'na da geçmediğini belirten Erhürman, bu konuda söylenenlerin yanlış olduğunun altını çizdi.

Erhürman, belgelerin şu anda CAS'ın iki tane hissedarı olduğunu gösterdiğini ve bunlardan birinin tasfiye halindeki Kıbrıs Türk Havayolları, diğerinin de Güven Cantaş olduğunu anlattı.

Tufan Erhürman,  “Devletin bu 3 buçuk milyon TL'si tasfiye masasındaki KTHY'nin masasında duruyor.

Biz size iki söz verdik. Bunlardan biri 'istida yapacağız' ve bu istida aracılığı ya bu 3 buçuk milyon TL'yi ya da onun karşılığı olan hisselerin devlete geçmesini talep edeceğiz. Sebebi de ben başbakanım ve devletin kasasından 3 buçuk milyon TL çıkıyorsa bunu karşılığının devletin kasasına girişini ben takip etmekle yükümlüyüm. Bununla ilgili istida buradadır. Maliye müsteşarı imzayı atacak ve istida mahkemeye gidecek. Hazırlığı tamamlanmıştır. Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkacak. Cengiz Çoli bu istidayı imzalayıp verecek” şeklinde konuştu.

“Savcılık görüşü var. CAS 'devlet kurumu' değil”

Erhürman, ikinci meselenin ise "CAS Devlet Kurumu" kalacak iddiası olduğunu ifade etti ve bunu daha önce de gerek CAS çalışanları gerekse de basın ile de paylaştığını hatırlattı.

banner9
CAS Müdürü Fikret Çavuşoğlu aracılığıyla 2016 yılında Başsavcılıktan görüş alındığını ve o görüşün de "CAS özel bir limited şirkettir" yönünde olduğunu ifade eden Erhürman, Çavuşoğlu'nun bunu ek koyarak Ombudsmana bir yazı yazdığını belirtti.

Söz konusu yazının da "sizin bizi denetlemeniz mümkün değil. Çünkü biz özel bir limited şirketiz. Hem denetleyemezsiniz hem de bizim size evrak vermemiz de mümkün değildir. Biz evrakımızı sadece kendi yönetim kurulumuza veririz. Biri bize karşı dava açarsa onda da mahkeme aracılığı ile veririz. Bunun dışında bir şey yapamayız" şeklinde olduğunu söyleyen Erhürman yazının aynı zamanda Ulaştırma Bakanlığı müsteşarlığına da iletildiğini belirtti.

“Savcılık aynı görüşü bize de verdi”

Bu olayların yaşanmasının ardından şu andaki hükümetin göreve geldiğini ifade eden Erhürman, kendilerinin de CAS'la ilgili savcılıktan görüş talep ettiklerini ve yine alınan görüşün CAS'ın özel bir limited şirket olduğu yönünde olduğunu belirtti.

Erhürman, bunun ardından da çalışanlara durumdaki sıkıntı nedeniyle Mayıs ve Haziran maaşlarının ödeneceği yönünde söz verildiğini ifade etti ve bu kararın 17 Temmuz tarihinde alınıp, 27 Temmuz tarihinde de Resmi Gazete'de yayınlandığını söyledi.

Tufan Erhürman, maaşların ödenmesi bir gecikme olduğunu kabul ettiğini ve ödemenin bu sabah yapılacağını açıkladı.

“Müşteri bulmaya çalışıyoruz”

CAS çalışanlarından kendisine devlete işe alınma talebi gelmediğini, CAS’ta çalışmak istediklerini, Hükümet’in bu yönde hareket ederek şirkete müşteri bulmaya çalıştıklarını belirten Erhürman, ancak eylemlerle bu sürece fırsat tanınmadığını kaydetti.

CAS çalışanlarından gelen, bazı bakanların CAS ile ilgili yaptığı açıklamalar hakkındaki sorulara karşılık Erhürman, dolaylı yollardan konu hakkında bilgisine gelen söylemler hakkında cevap veremeyeceğini söyledi.

“Anlamakta güçlük çekiyorum”

Erhürman, kendilerinden talep edilen her şey için yaptıkları girişimleri yineledi ve “CAS'tan gelen heyetle burada en az dört ya da beş kez görüştüm. Aşağıda bekleyen arkadaşlarla aşağıya inerek de görüştüm. Verdiğim sözler sadece bu ikisiydi. Bu sözlerin tutulduğuna dair evrakta buradadır” dedi.

Sucuoğlu: CAS çalışanlarıyla ilgili gayri yasal işler yapılıyorsa yargıya başvurulmalı

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, eylem hükümet eğer CAS çalışanlarıyla ilgili gayri yasal işler yapıldığını düşünüyorsa, yargıya başvurması gerektiğini, çalışanların hiç suçu olmamasına rağmen cezalandırıldığını savundu.

Faiz Sucuoğlu yaptığı yazılı açıklamada, hükümet yetkililerinin CAS'ın özel şirket olduğunu ifade ettiklerini ancak 16 Temmuz’a bu özel şirkette çalışanların alacaklı oldukları paraları ödediğini belirterek, “Bundan böyle çalışanını ödeme zorluğu çeken veya ödeyemeyen özel şirketlere hükümet ödeme yapacak mı? Cevap, ‘hayır’ ise hangi yasa ve hangi yetkiye dayanarak CAS çalışanlarına bu ödeme yapılmıştır?” dedi

Sucuoğlu, “Acemiler mangası belli ki bu sorunu da çözmekten çok uzaktır 140'a yakın gencimiz aileleri ve çocuklarıyla açlığa çaresizliğe terk edilmiştir” diyerek hükümetin asli görevinin çare üretmek olduğunu ‘Ben oynamam ben küstüm” deme hakkı olmadığını belirtti.

Eylem Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi'nde devam etti

Başbakan'ın açıklamalarının ardından Başbakanlık önünden ayrılan eylemciler, Resmi Kabz Memurluğu ve

Mukayyitlik Dairesi'ne gitti.

Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi başlatılan eylem oturma eylemi olarak devam etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108