Çalışanlara yapılan bin 500 TL’lik devlet katkılarına da el konulmuş

banner37

Mehmet Karaöz ve 3 çalışanın, internet üzerinden sahte evraklarla Amerika ve Avustralya’da bulunan kişilerin kredi kartlarını kullanarak 180 bin TL’lik yolsuzluk yapmaları konusunu araştıran polis, bambaşka bir suçu daha ortaya çıkardı

Çalışanlara yapılan bin 500 TL’lik  devlet katkılarına da el konulmuş
banner90
banner99

KATKILAR, SAHTE VEKALETNAMELERLE ALINMIŞ… Mali Polis adına soruşturmayı yürüten polis çavuşu Şaban Yeğen, dün mahkemede verdiği şahadetinde, soruşturma sırasında zanlılardan Halit Sancak’ın faal olmayan bir temizlik şirketi adına 128 kişi adına ön izin çıkardığını, 48 kişinin hâlâ çalıştığını, bazılarının yurt içinde, bazılarınınsa yurt dışında olduğunu tespit ettiklerini belirterek, pandemi döneminde devletin katkı olarak çalışanlara verdiği bin 500 TL’lik katkı paralarını sahte vekaletnamelerle Sancak’ın aldığına dair emareler bulduklarını vurguladı. Miktarın henüz tam olarak tespit edilemediğini belirten Yeğen, izahat istenen zanlının söz konusu paraları çalışanların Sosyal Sigorta yatırımlarında kullandığı beyanında bulunduğunu kaydetti. Yeğen, dört zanlının da bu konuda birlikte hareket ettiklerine dair bulguları olduğunu söyledi.

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİ TEMİN EDEN KİŞİ ARANIYOR… Realglas Cam Üretim ve Satış isimli şirketin işletmecisi Mehmet Karaöz, şirketin sekreteri M.Ç., muhasebecisi Halit Sancak ve çalışanı Volkan Şanal’ı dün ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkaran polis çavuşu Şaban Yeğen, üç günlük sürede 13 kişiden ifade alındığını ve zanlı Mehmet Karaöz’ün işyerinin kamera cihazlarını söktüğünü ve bazı sipariş fişlerini yaktığının tespit edildiğine vurgu yaptı. Yeğen, zanlılara kredi kartı bilgilerini temin eden bir suç ortağının daha olduğunu söyleyerek, bu kişinin de arandığını kaydetti. Meselenin ciddiyetini ve polisin çok yönlü soruşturmasını yeni başlatmış olmasını göz önünde bulunduran mahkeme, zanlıların 4 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

Emine UYSAL ÇALUDA   

   Lefkoşa’da işletmeciliğini yaptığı Realglass Cam Üretim ve Satış isimli işyerinde, web sitesi üzerinden, Amerika ve Avustralya’da bulunan kredi kartı sahiplerinden habersiz ilk tespitlere 22 ayrı kişiye ait kartları üzerinden işlem yapıp, sahte evraklar düzenleyerek, 180 bin TL’yi sahtekarlıkla temin ettiği gerekçesiyle tutuklanan zanlı Mehmet Karaöz ve üç çalışanıyla ilgili soruşturma başlatan Mali Polis, bambaşka bir suçu daha ortaya çıkardı.

   Mali Polis, şirketin muhasebecisi olan zanlılardan Halit Sancak’ın, faal olmayan bir temizlik şirketi adına 128 kişi adına ön izin çıkardığı, bunlardan 48’inin halen çalıştığını, bir kısmının yurt içinde, bir kısmınınsa yurt dışında olduğunu tespit ettiklerini açıkladı ve Sancak’ın pandemi döneminde devletin çalışanlara verdiği bin 500 TL’lik katkı paralarını sahte vekaletnamelerle şahsen kendisinin aldığına dair emareler bulduklarını belirtti. Mali Polise göre, zanlılar bu katkı paraları konusunda da birlikte hareket etti.

   Mali Polis, zanlılara, Amerika ve Avustralya’da yaşayan kişilerin kredi kartı bilgilerini temin eden bir suç ortaklarının daha olduğunu belirlediklerini ve bu kişinin de arandığını açıkladı.

   Zanlılarla ilgili iddiaların ciddiyetini göz önünde bulunduran mahkeme, dört zanlının 4 gün daha tutuklu kalmasına karar verdi.

   “Sahte resmi evrak düzenleme”, “Tedavüle sürme”, “Sahtekarlıkla para temin etme”, “Başkasının kimliğine bürünme” ve “Bilişim sistemleri kullandırılarak kredi kartlarında sahtecilik yapmak” suçlamalarıyla tutuklanan zanlılar Mehmet Karaöz, Halit Sancak, M.Ç. ve Volkan Şanal, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Birimi Şubesi’nde görevli polis çavuşu Şaban Yeğen’i dinletti.

“Hesaplardan sahtekarlıkla 180 bin TL çekildi”

   Mahkemede yeminli şahadet veren Yeğen, 4 Temmuz 2020 ile 17 Ağustos 2020 tarihileri arasında Lefkoşa’da sakin zanlı Mehmet Karaöz’ün, Lefkoşa’da faaliyet gösteren ve işletmeciliğini yaptığı Realglass Cam Üretim ve Satış isimli işyerinde, Realglasskıbrıs.com isimli web sitesinde dolandırmak kastıyla çalıntı veya kart sahiplerinin bilgisi veya rızası olmadan meçhul şahıslar tarafından elde edilen 8 yurtdışı bankalarına ait şirket ve şahıs banka kartları bilgilerini internet sayfası üzerinden sanal pos üzerinden 22 adet işlem yapmak suretiyle ve henüz kimlik bilgileri tespit edilmeyen kart sahiplerinin kimliklerine bürünerek, kart bilgilerini internet üzerinden Cardplus sanal pos yolu ile bu site üzerinden web sayfasına girerek, sahte belge düzenleyip, tedavüle sürerek, 180 bin TL’yi sahtekarlıkla temin ettiğine vurgu yaptı.

“36 sahte fatura ve 88 sipariş düzenlendi”

   Polis çavuşu Şaban Yeğen, yapılan soruşturmada zanlı Mehmet Karaöz’ün konu işyerinin muhasebecisi Halit Sancak, zanlı Karaöz’ün kız arkadaşı ve işyerinin sekreteri M.Ç., ve işyeri çalışanı zanlı Volkan Şanal’ın konu işyerinde dolandırmak kastıyla işyerine ait 36 adet faturaya ve 88 adet sipariş fişine, cam saksı, duşa kabin ve muhtelif cam ürünlerinin satışlarından 180 bin TL elde edilmiş gibi göstermek için sahte faturalar ile birlikte sahte sipariş fişlerini düzenleyip, konu fatura ve fişleri ilgili bankaya ibraz ederek, sahte belgeleri tedavüle sürdüklerinin tespit edildiğine işaret etti.

   Yeğen, zanlıların bankanın şikayeti üzerine 24 Ağustos 2020 tarihinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen derdest edilen emir ile tutuklandıklarını kaydetti.

“Karaöz’ün evi, arabası ve işyerinden emareler alındı”

   Polis çavuşu Şaban Yeğen, zanlı Mehmet Karaöz’ün aynı gün işyeri, evi ve arabasında arama yapıldığını mahkemeye aktardı.

   Yeğen, işyerinden üç laptop, cep telefonları, fatura, makbuz gibi belgelerin, arabasından ise bazı belgelerin emare alındığını anlattı.

   Yeğen, Bilişim Suçları Yasası gereğince elektronik cihazların incelenmesi için mahkemeden emir talep edildiğini belirtti.

   Zanlı Mehmet Karaöz ve M.Ç.’nin açık ifade, Halit Sancak ve Volkan Şanal’ın ise gönüllü ifade verdiğini belirten Yeğen, ayrıca Şanal’ın ikinci bir gönüllü ifade verdiğini söyledi. 

“Karaöz, işyerinin kamera kayıtlarını söktürdü”

   Polis çavuşu Şaban Yeğen, üç günlük sürede 13 kişiden ifade alındığını ve zanlı Mehmet Karaöz’ün işyerinin kamera cihazlarını söktüğü ve bazı sipariş fişlerini yaktığının tespit edildiğine vurgu yaptı.

   Yeğen, zanlı Halit Sancak’ın faal olmayan bir temizlik şirketi adına 128 kişi adına ön izin çıkardığını 48 kişinin hala çalıştığını ve hem yurtdışında hem de yurtiçinde olan bu kişilerin tespit edilmeleri gerektiğini kaydetti.

   Yeğen, zanlı Halit Sancak’ın Koronavirüs salgını döneminde, devletin katkı olarak çalışanlara verdiği bin 500 TL katkıyı, sahte vekaletnamelerle şahsen kendisinin aldığının tespit edildiğini, ancak miktarın henüz tam olarak belirlenemediğini belirtti.

   Yeğen, zanlıdan bu konuyla ilgili izahat istendiğinde çalışanların Sosyal Sigorta yatırımlarında kullandığı beyanında bulunduğunu söyleyerek, bu konuyla ilgili araştırmalarının sürdüğünü vurguladı.

   Yeğen, 4 zanlının birlikte hareket ettiğine dair bulgular olduğuna değinip, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 5 gün tutuklu kalmasını talep etti. Zanlıların avukatları, süreye itiraz etti.

   Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 4 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğrusöz
Doğrusöz - 6 ay Önce

Böylelerine hak ettikleri bir ceza verilsin inşAllah. Yazıklar olsun size be insanım diye geçiniyorsunuz. Fakir fukarın bu zor dönemde 1500 tl alamadığı parayı sizin gibiler çete gibi üzerine çöküp alsın. Sizler hayvanlar kadar olamadınız

SIRADAKİ HABER

banner75