banner6

Çalışanları denetleme benim görevim değil

banner37

Müteahhitler Birliği Başkanı Gürcafer’in, T&T Havalimanı İşletmesi’nin, yeni Ercan Havalimanı’nın yapımında çalışmak için yasal olmamasına rağmen 75 işçi getirmesiyle ilgili iddiasına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Saner’den ilginç bir yanıt geldi:

Çalışanları denetleme benim görevim değil
banner150 banner150 banner151 banner143

İsmail VOLKAN

T&T Havalimanı İşletmesi’nin, yeni Ercan Havalimanı’nın yapımında çalıştırmak için Türkiye’den, gayrı yasal bir şekilde 75 işçi getirmesi iddiasına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, “Çalışanları denetleme benim görevim değil” yanıtını verdi.

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, T&T Havalimanı İşletmesi’nin, yeni Ercan Havalimanı’nın devam eden pist ve tünel inşaatıyla ilgili, müteahhitlik yapma yetkisi olmamasına rağmen bakanlığın işçilere çalışma izni verdiğini, ilgili şirketin şimdi de birçok iş aracı getirtmek için çalışma yaptığını öne sürdü.

Gürcafer, T&T Havalimanı İşletmesi’nin müteahhitlik izninin olmadığını ve yasadışı olmasına rağmen havalimanının pist ve tünel inşaatında çalıştırmak için Türkiye’den getirdiği 75 işçinin çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Cafer Gürcafer, Müteahhitler Birliği’nin, konuyla ilgili yasal soruşturma başlattığını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner ise kendilerinin görevinin işçilerin statüsünü denetlemek değil, ihtiyat sandığı ve sigorta primlerinin yatıp yatmadığını kontrol etmek olduğunu vurguladı.

KIBRIS’a konuşan Saner, konuyla ilgili polemik yaratmamak için açıklama yapmak istemediğini belirterek, çalışanları denetleme görevinin inşaat encümenlerinin işi olduğunu, bakanlığın görevi olmadığını kaydetti.

Şartname şartlarına uyulmuyor

İhalenin önceden havalimanı yapmış olan bir şirket olan Terminal Yapı’ya verildiğini ifade eden Cafer Gürcafer, Terminal Yapı’nın şu anda ortada olmadığını ve iki şirket arasında mahkemelik bir süreç yaşandığını anımsattı.

Gürcafer, inşaatta Kıbrıslı müteahhitle birlikte çalışma zorunluluğu olduğunu, ancak, yetersiz kalınması durumunda yurtdışından başka bir şirketten destek alınabileceği maddesinin şartnamede bulunduğunu belirtti ve Taşyapı’nın kendi başına inşaat yapma yetkisinin olmadığını ifade etti.

İşçiler gibi iş makinesi getirtmenin de yasal olmadığına dikkat çeken Gürcafer, ülkede, atıl durumda yüzlerce iş makinesi olmasına rağmen, yurtdışından getirtmenin doğru olmayacağını, konuyla ilgili yetkililerin izin verip vermeyeceklerinin takipçisi olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 10:24
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110