banner6

Çalışanların canları avuçlarında!

banner37

Çalışanların canları avuçlarında!
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arası, "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" olarak kutlanıyor.

   Çalışma hayatının en önemli konularından olan insan sağlığı ve hayatının güvenliği, tüm ülkelerin karşı karşıya olduğu ortak bir sorun olmaya devam ediyor.

   KIBRIS’a konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili en büyük eksikliğin, ‘devlet politikası olmamasından’ kaynaklandığını söyledi.

   Yüksel, “Devlet, kendi kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir çerçeve oluşturup uygulamaya koyamadı” dedi.

   Yüksel, her uygulamanın ekonomik boyutunun olduğunu belirterek, iş sağlığı ve güvenliği konusunun hayat bulması için ekonomik ihtiyaç ve gereklilikler olduğuna dikkat çekti.

“Devlet politikasının olmaması büyük eksiklik”

   İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, yasal mevzuata göre tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde iş sağlığı ve güvenliğinin uygulanmak zorunda olduğunu kaydetti.

   Yüksel, yasal mevzuatta iş sağlığı ve güvenliği konusunda çok büyük bir eksiklik olmadığına ancak bunun çalışma hayatına uyarlanmasının yetersiz kaldığına dikkat çekti.

   Bunun ‘devlet politikası olmamasından’ kaynaklandığını anımsatan Yüksel, “Devlet, kendi kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir çerçeve oluşturup uygulamaya koyamadı” dedi.

   Yüksel, bu konuda devlet politikalarının geliştirilmesi, düşük faizli kredi gibi teşviklerle işverenlere katkı konulması gerektiğini söyledi.

   Her uygulamanın ekonomik boyutu olduğunu anımsatan Yüksel, iş sağlığı ve güvenliği konusunun hayat bulması için de ekonomik ihtiyaç ve gereklilikler olduğuna dikkat çekti.

“En büyük gösterge ölümlü iş kazaları”

   Yüksel, yaşanan ekonomik kriz ve iş hayatındaki sıkıntılar düşünüldüğünde hiçbir işverenin bu eksiklikleri kaldıracak durumda olmadığını hatırlattı.
   İnşaat sektörü dışındaki sektörlerde de iş sağlığı güvenliği uygulamalarının hayat bulmadığının altını çizen Yüksel, uygulamaların istenilen düzeyde olmadığının en büyük göstergesinin ölümlü iş kazaları olduğuna vurgu yaptı.

   Yüksel, bunların dışında gerçekleşen iş kazalarının da olduğunu anımsatarak, “Bu kazalar basına yansımadığı için yaralama olarak kalıyor. Bu da gösteriyor ki çalışma hayatımız çok da güvenlikli bir durumda değil” dedi.

   İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Güvenç Yüksel, şöyle devam etti:

   “Gönül arzu ederdi ki İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nda, iş hayatındaki güzelliklerden, konfordan bahsedelim. Ne yazık ki çalışma hayatındaki insanlar, güvenliksiz bir ortamda, tehlike içinde ve risk altında çalışıyor. Bu da hem psikolojik, hem de fiziksel olarak onları yorarak iş kazalarını artırma potansiyelini de artırıyor. Umarım önümüzdeki yıllarda iş sağlığı ve güvenliğinin daha iyi durumda olduğunu konuşabiliriz”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110