Çalışma izniyle gelenler, kısa sürede iş değiştiremeyecek

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kaçak işçi ve kayıt dışı istihdam sorunuyla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi

Çalışma izniyle gelenler, kısa sürede iş değiştiremeyecek
banner90
banner99

  • HER AÇIDAN SORUN… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kayıt dışılığın kanayan bir yara olduğunu söyledi ve kayıt dışı olan kişilerin ülkede kaçak durumda oldukları için sürekli polisten kaçan, parası olmayan kişiler olduğunu anlattı. Sucuoğlu, bu durumun kaçaklar açısından insanlık dramına, toplum açısından da tehlikeye neden olduğunu anlattı

  • GELEN İŞÇÇİLERİN NEREDE ÇALIŞTIĞI BİLİNECEK… Bakan Sucuoğlu, kayıt dışılık konusunda resmi rakamların yüzde 20.44’e ulaştığını, gayri resmi rakamlarla bunun yüzde 30’ların üzerine çıktığını belirtti. Faiz Sucuoğlu, yurt dışından gelen işçilerin sürekli ve kısa sürede iş değiştirmelerinin önüne geçecek bir çalışma yaptıklarını söyledi ve gelen işçinin nerede çalıştığının bilineceğini ifade etti


 

- KARA LİSTEYE ALINANLAR İŞÇİ GETİREMEYECEK… Faiz Sucuoğlu, ülkeye işçi getiren şirketleri de denetim altına aldıklarını ve kayıtsız işçi getiren şirketlerin de kara listeye alınıp, bir kere daha ülkeye işçi getirmesine izin verilmediğini söyledi.  Sucuoğlu ayrıca, yaptıkları incelemelerde, bazı kişilerin, kuzeyden güneye kayıt dışı olarak işçi geçirdiğinin tespit edildiğini, bu nedenle işçi getirme yetkilerinin ellerinden alındığını kaydetti

Ceren ÖZBİL


Kaçak işçi ve kaçak istihdam sorununun önüne geçilemediği yetmezmiş gibi, sorun, gün geçtikçe daha ciddi boyutlara ulaşıyor.


Bir yandan ülkede kaçak duruma düşen kişiler insanlık dramı yaşarken, diğer yandan ülke güvenliği de tehlikeye giriyor. 


Ülkede son bir yıl içerisinde yapılan asayiş denetimlerinde, 500’ün üzerinde kaçağın tespit edilerek ülkelerine geri gönderildikleri biliniyor.


Ayrıca kayıt dışı istihdam konusunda da Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) tarafından hazırlanan istatistikler de bu konu ciddi sıkıntılar yaşandığını gösteriyor.


DPÖ’nün, 2018’de yaptığı bir ankete göre, ülkede 132 bin 411 istihdamın 6 bin 742’si kayıtsız, yani kaçak.

  Bu da KKTC’deki kayıt dışı istihdam oranının yüzde 5 gibi yüksek bir orana denk düştüğünü ortaya çıkarıyor.


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, kaçak işçi ve kaçak istihdam sorunuyla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Kanayan bir yara”

Faiz Sucuoğlu, kayıt dışılığın kanayan bir yara olduğunu söyledi ve kayıt dışı olan kişiler insanlık dramı yaşarken, bu durumdan toplum için de tehlike oluşturduğunu anlattı.

Sucuoğlu, kayıt dışı kişilerin cebinde parası olmayan, polis gördüğünde sürekli kaçmak zorunda olan kişiler olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“Göreve geldiğimizde bu konuyu masaya yatırdık ve ne yapabiliriz diye düşündük. Rakamları inceledik. Kayıt dışılık 2018’de geçmiş yıllara oranla 5 kat arttı.


Biz de bu nedenle af çıkarıp, herkesi kayıt altına alma kararı aldık. Ancak sadece afla kalmayacak. Bu konuda gerekli tüzük çalışmaları da yapılacak. Tek başına af yeterli olmaz”.
 

“Affın yanında çıkarılacak tüzüklerle de kontrol sağlanacak”

Sucuoğlu, affın, muhaceret tüzüğüyle birlikte çıkacağını, önemli olanın af çıkartmak değil, kayıt dışılık sorununu çözmek olduğunu anlattı.

Sucuoğlu, kayıt dışılık konusunda resmi rakamların yüzde 20.44’e ulaştığını, gayri resmi rakamlarla bunun yüzde 30’ların üzerine çıktığını belirtti.

Bu afla birlikte yurt dışından gelen işçilerin sürekli ve kısa sürede iş değiştirmelerinin önüne geçecek bir çalışma yaptıklarını ifade eden Bakan Sucuoğlu, böylece gelen işçinin nerede çalıştığını bileceğini bildirdi.

“Biri eğer garson olarak getirilmişse ve çalışma izni garson olarak ise garsonluk yapacak” diyen Sucuoğlu, eğer iş değiştirmek istiyorsa da ülkeden çıkış yapması gerekeceğini söyledi.

 

“3. Ülkelerden gelen işçi sayısı arttı”

banner134

Sucuoğlu, 2018 yılı verilerinde, 59 bin 650 çalışanın olduğunu, 32 bin 255 kişinin Türkiye’den, 14 bin 657 kişinin de diğer ülkelerden olduğunu belirtti ve “2010 yılında 3. ülkeden gelen 2 bin civarındaydı. Ancak 2018 yılında 5 kat arttı. Türkiye’den gelen 2010’da 27 binlerdeydi, yavaş bir çıkış var” dedi.
 

“Kara listeye alınanlar işçi getiremeyecek”

Faiz Sucuoğlu, ülkeye işçi getiren şirketleri de denetim altına aldıklarını ve kayıtsız işçi getiren şirketlerin de kara listeye alınıp, bir kere daha ülkeye işçi getirmesine izin verilmediğini söyledi.

Çalışma Bakanı Sucuoğlu ayrıca yaptıkları incelemelerde, bazı kişilerin, kuzeyden güneye kayıt dışı olarak işçi geçirdiğinin tespit edildiğini, bu yüzden bu kişilerin işçi getirme yetkilerinin ellerinden alındığını anlattı.

“Öğrencilerle de ilgili düzenlemeye gidilecek”


Sucuoğlu, öğrencilerin çalışabileceği sürenin haftalık 20 saat olduğunu söyledi ve şunları kaydetti:


“Yatırımları da yapılması gerekiyor. Ancak gördüğüm kadarıyla da istismar ediliyorlar. Bazıları öğrenci olarak geliyor, ancak daha sonra kaydını yaptırmıyor ve kaçak işçi olarak kalıyor. Bu konu okulların açılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı, üniversite yetkilileri ve diğer ilgili mercilerin yetkilileri ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapıp, gerekli önlemleri alacağız”.

“Sigortalarda online sisteme geçtik”


Faiz Sucuoğlu, kayıt dışı çalıştırılmanın önüne geçmek için de ciddi çalışmalar başlattıklarını söyledi.


Bu çalışmalardan bir tanesinin çalışanların sosyal sigorta yatırımlarının online olarak yapılabilmesi olduğunu ifade eden Sucuoğlu, böylece devlet dairelerinde zaman harcamak istemeyen işverenlerin, yatırımları artık online olarak da yapabildiğini anlattı.


Bunun tek başına yeterli olmadığını ancak bazı işverenlerin de devlet dairelerindeki yoğunluk nedeniyle çalışanlarının sosyal sigortasını yatırmakta sıkıntı yaşadığını dile getiren Sucuoğlu, kayıt dışı çalıştırılmanın önüne geçilmesi için gerekli diğer adımlar için de çalışıldığını kaydetti.

DPÖ’nün 2018, 2017, 2016, 2015 ve 2014 yıllarında yaptığı anketlerin kayıt dışı istihdamla ilgili bölümleri:

2018 istihdam edilenlerin kayıtlılık durumu


2018 Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre istihdam edilenlerin yüzde 86,3’ü yaptığı işten dolayı Sosyal Sigortalar Dairesi’ne, yüzde 8,3’ü Emekli Fonu’na, yüzde 0,3’ü de diğer Sosyal Güvenlik kurumlarına kayıtlı olarak çalışmaktadır.


İstihdam edilenlerin, KKTC genelinde yüzde 5,1’i, ilçe merkezlerinde yüzde 4,9’u, bucak ve köylerde ise yüzde 5,4’ü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışmaktadır.


Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların yüzde 68,1’ini erkekler oluşturmaktadır. KKTC genelinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışan 6 742 kişinin, yüzde 50,6’sı (3 412 kişi) merkezlerde bulunmaktadır.

2017 istihdam edilenlerin kayıtlılık durumu


Ekim 2017 Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre istihdam edilenlerin yüzde 82,5’i yaptığı işten dolayı Sosyal Sigortalar Dairesi’ne, yüzde 10,2’si Emekli Fonu’na, yüzde 0,7’si de diğer Sosyal Güvenlik kurumlarına kayıtlı olarak çalışmaktadır.


İstihdam edilenlerin, KKTC genelinde yüzde 6,6’sı, ilçe merkezlerinde yüzde 6,1’i, bucak ve köylerde ise yüzde 7,3’ü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışmaktadır.


Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların yüzde 64,1’ini erkekler oluşturmaktadır. KKTC genelinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışan 7 997 kişinin, yüzde 52,2’si (3 825 kişi) merkezlerde bulunmaktadır.

2016 istihdam edilenlerin kayıtlılık durumu


İstihdam Edilenlerin Kayıtlılık Durumu Ekim 2016 Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre istihdam edilenlerin yüzde 84,8’i yaptığı işten dolayı Sosyal Sigortalar Dairesi’ne, yüzde 8,8’i Emekli Fonu’na, yüzde 0,9’u de diğer Sosyal Güvenlik kurumlarına kayıtlı olarak çalışmaktadır.


İstihdam edilenlerin, KKTC genelinde yüzde 5,4’ü, ilçe merkezlerinde yüzde 5,0’ı, bucak ve köylerde ise yüzde 6,0’ı herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışmaktadır.


Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların yüzde 65’ini erkekler oluşturmaktadır. KKTC genelinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışan 6 427 kişinin, yüzde 53,9’u (3 463 kişi) merkezlerde bulunmaktadır.

2015 istihdam edilenlerin kayıtlılık durumu


Ekim 2015 Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre istihdam edilenlerin yüzde 80,4’ü yaptığı işten dolayı Sosyal Sigortalar Dairesi’ne, yüzde 12,5’i Emekli Fonu’na, yüzde 0,3’ü de diğer Sosyal Güvenlik kurumlarına kayıtlı olarak çalışmaktadır.


İstihdam edilenlerin, KKTC genelinde yüzde 6,8’i, ilçe merkezlerinde yüzde 5,2’si, bucak ve köylerde ise yüzde 8,8’i herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışmaktadır. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların yüzde 56,6’sını erkekler oluşturmaktadır. KKTC genelinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışan 7 650 kişinin, yüzde 56,1’i (4 290 kişi) bucak ve köylerde bulunmaktadır.

2014 istihdam edilenlerin kayıtlılık durumu


Ekim 2014 Hanehalkı İşgücü Anketi sonuçlarına göre istihdam edilenlerin yüzde 80,5’i yaptığı işten dolayı Sosyal Sigortalar Dairesi’ne, yüzde 12,6’sı Emekli Fonu’na, yüzde 0,3’ü de diğer Sosyal Güvenlik kurumlarına kayıtlı olarak çalışmaktadır. İstihdam edilenlerin, KKTC genelinde yüzde 6,6’sı, ilçe merkezlerinde yüzde 6,3’ü, bucak ve köylerde ise yüzde 7,’i herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışmaktadır.
 


Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların yüzde 58,7’sini erkekler oluşturmaktadır. KKTC genelinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışan 6 845 kişinin, yüzde 47,9’u (3 277 kişi) bucak ve köylerde bulunmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz celik
Cengiz celik - 1 yıl Önce

Sayin bakanim birde bu otellere niye bukadar kolay izin veriyirsunuz biraz kisitlayin bu ulkenin vatan daslari işsiz gezerken oteller disardan ucuz işci getiriyor insanlari köle gibi calisdiriyorlar neymis efendim kibrislilar o paraya calişmiyorlarmiş insanlarin hakkini versinler bak nasil calisiyorlar bunlaea siyasiler cok cok taviz veriyor

SIRADAKİ HABER

banner75