banner6

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Meclis'te İhtiyat Sandığı ile ilgili konuştu

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Meclis'te İhtiyat Sandığı ile ilgili konuştu
banner99

Kıbrıs Gazetesi CANLI AKTARIM

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün toplandı. 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Mecliste İhtiyat Sandığı ile ilgili konuştu. İhtiyat Sandığı önerisine ret cevabı vereceklerini belirten Taçoy, devlet yapısının tamamen kenara çekilinmeye çalıştığını ifade etti.


“EN BÜYÜK EKSİKLİK PORTFÖY YÖNETİMİ”


“İhtiyat Sandığı yasa tasarısının tümden, gerek teşkilat yasasını gerekse de çalışma şeklini değerlendirmeye çalıştık. Gördüğümüz birçok eksiklikler vardır. Bunlar içinde en büyük eksiklikte portföy yönetiminden geçerdi. Bu portföy yönetiminin nasıl ve nerede kullanılacağı tartışma konusu oldu.”


“DEVLET YAPISINI KENARA ÇEKME YÖNÜNDE BİR MANTIK VAR”


“Meclise gelen görüşleri incelediğimde şunu gördüm; buradaki devlet yapısını tamamen kenara çekmek, 2 tane başbakanlıktan, 1 tane maliye bakanlığından, 1 tane devlet planlama örgütünden temsilci almak kaydıyla üye sayısını 13’e çıkararak, geriye kalan 1 tane üyeyi de ana muhalefetten ve 8 tanesini sendikalardan alarak, bu işi tamamlamak yönünde bir mantık var. Bu mantık bize uymadı. Bu neden sizin iktidar olacağınız döneme uyar.”


“2.3 MİLYAR TL CİVARINDA BİR NAKİT PARA VAR”


“İlk olarak bu yasayı tümden yeni bir şekle sokma arzusu benim içimde var. İkincisi de portföyün, şu anda var olan 2.3 Milyar TL’nin sadece bankalarda mevduat olarak durması değil. Başka şekillerde de bunun çalıştırılması önemli. 2.3 Milyar TL’nin yüzde 50’si döviz, yüzde 50’si de Türk Lirasıdır. Yeni değeri yapılmamış taşınmaz malları da bu nakit paranın üzerine eklersek; İhtiyat Sandığının gerçek anlamda çok büyük bir karı var.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2023, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104