banner6

'Çalışmalar surlara zarar vermesin'

banner37

Gazimağusa devam eden Hendek Projesi kapsamında, alana kırmızı toprak ve gübre götürülmesi, vatandaşlarda ‘ekilecek bitkilerin aşırı sulanması sonucu yapıya zarar verebileceği’ endişesi yarattı.

'Çalışmalar surlara zarar vermesin'
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da devam eden Hendek Projesi’nde alana bol miktarda kırmızı toprak ve gübre götürülmesi bazı vatandaşlar arasında “aşırı sulama sonucu yapıya zarar verme” endişesi doğurdu.

Hendeğe ekilecek çim ve çok miktarda bitkinin yine çok miktarda su ihtiyacı doğuracağını, bu nedenle yapıların zarar görebileceğini düşünen vatandaşlar, konuyla ilgili hassas olunmasını talep etti.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun (AYK) kararına göre çok miktarda su gerektiren çim kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Fuat Azimli, bu nedenle AYK’nın daha az su ihtiyacı olan Labla (Libya Çimi) kullanılması yönünde görüş bildirdiğini açıkladı. Azimli, proje ile ilgili olarak düzenli bir şekilde kontrolleri yaptıklarını, aksi bir durum olacağını düşünmediklerini ve günümüze kadar da sıkıntı yaşamadıklarını belirtti.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ise, konuyla ilgili olarak çok hassas hareket ettiklerini söyledi. İsmail Arter, yapılacak yeşillendirmenin surlara gerekli uzaklıkta olacağını ve kullanılacak su miktarının da en az düzeyde olacağını kaydetti.

Tarihi surlara zarar vermesin”

Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak endişelerini bildiren bir vatandaş, bir süre önce hendeğin Aşıklar Tepesi’ne bakan kısmına kamyonlarca kırmızı toprak ve gübre götürüldüğünü söyledi.

Vatandaş, kırmızı toprak ve gübrenin çim ve çok miktarda bitki ekileceğine işaret olduğunu öne sürdü. Ekilecek çimin fazla sulama gerektireceğinden nemlilik ve taş duvarlara (eğer sulama yakınına gelirse) zarar verme riski olduğunu belirten vatandaş, hendek içerisine çok fazla su gerektirecek bitki ekilmemesini talep etti.

Söz konusu vatandaş, söyledikleri için Rodos surlarını örnek gösterdi.

“Libya çimi kullanılmalı”

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, Gazimağusa Belediyesi’nin Hendek Projesi ile ilgili projeyi kendilerine sunduğunu söyledi.

Fuat Azimli, dairelerinde görevli mimarlarının ve Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan 2 üyenin proje ile ilgili gerekli raporu hazırladığını kaydetti. Hendek Projesi’nde çimlendirme ile ilgili Labla (Libya Çimi) kullanılması yönünde görüş bildirildiğini belirten Azimli, rapora göre projede fazla su gerektiren çim kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Fuat Azimli, proje ile ilgili olarak düzenli bir şekilde kontrolleri yaptıklarını, aksi bir durum olacağını düşünmediklerini ve günümüze kadar da sıkıntı yaşanmadığını sözlerine ekledi.

Arter: Konuya oldukça hassasız

banner134

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun onayladığı projede yeşillendirme olduğunu söyledi.

İsmail Arter, konuyla ilgili olarak en az şikâyeti yapan vatandaş kadar hassasiyetleri olduğunu kaydetti. Yapılacak yeşillendirmenin surlara gerekli uzaklıkta olacağını belirten Arter, kullanılacak su miktarının da en az düzeyde olacağını ve bunun su maliyeti hesaplanarak da göz önüne alındığını söyledi.

İsmail Arter, bunların yanında bitki boylarının da yüksek olmayacağına değinirken, her şeyin Othello Parkı’nda olduğu gibi olacağını açıkladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104