Çaluda: Jettekilerle birlikte geceyi geçiren bakan kim?

banner37

UBP Milletvekili Aytaç Çaluda Kıbrıs TV’nin konuğu oldu. Jet krizine dair değerlendirmelerde bulundu Çaluda, ‘HP’nin bu işte parmağı var’ dedi.

Çaluda: Jettekilerle birlikte geceyi geçiren bakan kim?
banner90
banner8

Sibel Kolçak’ın sunduğu Gün Ortası programına katılan Aytaç Çaluda, jet kriziyle birlikte parti ve koalisyon arasında yaşananları aktardı. Gelen jetin ülkeye kaçak yollarla girmediğini bakanlar kurulundan izinli geldiğini aktardı ve ‘jet olayında art niyet olduğunu söyledi. Turizm ve Çevre Bakanı’nın bu konuda en az sorumluluğu olan bakan olduğunu iddia eden Çaluda, UBP’nin HP tarafından tehditleriyle karşı karşıya kaldığını kaydetti.  Çaluda, ‘jetle gelen heyetle birlikte gece onlara eşlik eden bir bakan olduğunu da iddia etti ve halk adına soruyorum o bakanı çıkıp açıklasınlar dedi. 

PARTİMİZ ÜZERİNDE OYUNLAR OYNANDI 
Pandemi sürecindeki başarılara değinen Çaluda, ‘jet olayı’ ile bir anda ülkenin gündeminin değiştiğini kaydetti ve şunları aktardı, “Pandemiyi başarılı bir şekilde atlattıktan sonra bu uçağın gelişi ile gündem değişti. Bir anda ülkenin pandemi gündemi bırakılarak o birkaç hafta zirveye oturmuştu. Gelen bu uçak tabi ki kaçak yollarla gelmemişti, hükümetimizin, bakanlar kurulumuzun talep üzerine bakanlar kurulu kararı ile gelmişti. Burada ben bir art niyet arıyorum çünkü bakanlar kurulu izin verip geldikten sonra aynı gün olay basına çıkıyor ve aynı gün belli güçler harekete geçiyor ve partimiz ve partimize mensup bir bakanın hemen görevden alınması, bazı çevrelerin şahsımı da arayarak  bu raddede sonra Sayın Genel Başkanı’nın yara aldığını ve Cumhurbaşkanlığı adaylığından hemen çekilmesi gibi olumsuz politikalar yapması tamamen partimize, parti dışındaki bazı güçlerin tuzaklar kurduğunu, oyunlar oynadığını ön görmüş oldu” ifadelerini kullandı. 

KÜÇÜK ORTAK ART NİYETLİ 
Hükümetin küçük ortağına bağlı bakanlarında jet krizinden sorumlu tutulması gerektiğine dikkat çeken Çaluda,  “Bana göre HP’nin de bu işin içinde parmağı var.  Bakacak olursak bu olayda en az5 bakan sorumludur ve 3 bakanda tamamen kendi uhdesinde olan işlemlerdir. En az sorumluluğu olan Turizm Bakanı’nın bir anda hedef gösterilip, bir anda görevden alınması ve Genel Başkanımız’ında  Cumhurbaşkanlığı adaylığından da geri çekilmesi gibi propagandalar yapması, bu bize bir art niyet olduğunu göstermektedir. Bunlar kendilerine göre siyaset yapmaya çalışmışlardır. Partimize, ya o gün ikiye kadar görevden alır ya da bu hükümet bozulur diye tehditle karşı karşıya kalınmıştı.” 
JETTEKİLERLE BİRLİKTE GECEYİ GEÇİREN BAKAN KİM? 

banner134
Milletvekili Aytaç Çaluda, yaşanan bu süreçte UBP’nin ülkesini düşündüğünü ve bu yüzden taviz vermek zorunda kaldığını da kaydetti ve şunları aktardı, “Özgürgün olduğu sürece biz kahve içmeyiz demişti HP o dönem. Hükümet kuruldu, Çaluda varsa ben yine kurulmam dedi biz yine sindik. Arada bir sürü tavizler istendi verildi bu nereye kadar? Son jet olayında da sorumluluk hepsine aittir. Çıksınlar açıklasınlar herhalde raporlar alınmıştır o günden bugüne kadar.  Misafirlerin geldiği gece bir de bakanın bulunduğu söyleniyor hani nerede o bakan? Halkın adına soruyorum buradan o bakan çıkıp açıklansın artık.”

AKINCI’YA SİTEMİM, SUÇLARII DA AÇIKLASAYDI 
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu yerine kendi isminin önerilmesi ancak mahkeme sürecinden dolayı Cumhurbaşkanı’nın kendisini veto etmesi hakkında da açıklamalarda bulunan Çaluda,  yüz kızartıcı bir suç işlemediğini de ifade etti.  Çaluda ,”Böyle yüz kızartıcı yolsuzluk gibi işlemler değildi burada bana yine siyaset yaptılar siyasetin kirli ellerinin girdiğini ben gördüm. Benim normal ithamname ile dokunulmazlığım kalkmasına rağmen,  orada kıdemli bir savcının o dönem başsavcı olma hayalleriyle beni ağır cezalık yaptı ve 14 Mart günü benimle ilgili iddiaları geri çekmek zorunda kaldılar. Benimle ilgili hiçbir dava bulunamadı orada. Sayın Akıncı’ya da sitemim keşke açıklarken suçları da açıklasaydı. 37 dosya değil bir davadır.  Orada da onursuzlaştırılıp haksızlığa uğradım. Keşke gerekçeleri de açıklansaydı, neydi bu suçlar?” diye sordu. 
Öte yandan  UBP Milletvekili Aytaç Çaluda, Kıbrıs Gazetesi’nin 31’inci kuruluş yıl dönümünü de kutladı ve Basın ve medyanın özgür olması halkımızın bilgi edinmesi açısından çok önemli olduğunı kaydetti, Toplum,  basına sahip çıkması çağrısında bulundu. 


 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75