Camiler doldu taştı

banner37

İslam aleminin iki bayramından biri olan ve 4 gün süren Kurban Bayramı dün kılınan bayram namazıyla başladı

Camiler doldu taştı
banner90
banner99

İslam aleminin iki bayramından biri olan Kurban Bayramı dün başladı. Bayram, 4 gün sürecek. Bu bayram da, Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe, maske gibi önlemlerle kutlanıyor. Bayram namazı dün saat 06.40’ta kılındı.

Bayram namazı Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde kılındı. Başbakan Ersin Tatar da bayram namazını Hz. Ebubekir Camii'nde kıldı.

Bayram namazında teşrik tekbirleri, hutbe ve dualar okundu. Müslümanlar, namaz sonrasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sarılarak ve temas kurarak bayramlaşmadı.

Vatandaşlara namaz çıkışında cezerye ikram edildi.

Namazın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Tatar, mübarek Kurban Bayramı'nın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Tatar, "Kıbrıs Türk halkının, anavatan Türkiye'de yaşayan kardeşlerimin ve İslam dünyasının mübarek Kurban Bayramı'nı kutluyorum" dedi.

KKTC'de pandemi süresince yapılan çalışmaların selamete uğramaması için tedbirlerin aynı şekilde devam ettiğini belirten Tatar, "Bu hastalık hala aramızdan ayrılmış değildir. Dolayısıyla bir kez daha halkımızı sağduyuya davet ediyorum. Pandemi nedeniyle kucaklaşma, öpüşme ve el sıkışmaktan biraz daha uzak durmak gerekiyor. Bu bayram gününde kazasız, belasız, muhabbet sevgi saygı duyguların daha da pekişmesi gerekir." diye konuştu.


Tatar, bu bayramda kırgınlık, dargınlık ve küsmelerin bir kenara bırakılması gerektiğini vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının bu topraklardaki varoluş mücadelesini, genciyle yaşlısıyla aynı şekilde devam etmesinin önemine değindi.


Öte yandan, Kıbrıslı Türklerin yanı sıra KKTC'de yaşayan çeşitli ülkelerden gelen Müslümanlar da bayramlaşmaya ortak oldu.

Cumhurbaşkanlığında bayramlaşma yapılmadı

Cumhurbaşkanlığı, her yıl geleneksel olarak Cumhurbaşkanlığı’nda Kurban Bayramı’nın birinci günü düzenlenen halkla bayramlaşmanın, içinde bulunulan salgın dönemi nedeniyle bu yıl yapılamayacağını açıklamıştı.

Merkezi Cezaevi’nde açık bayramlaşma yapılıyor

Merkezi Cezaevinde bayram boyunca açık görüş yapılıyor. Maske zorunluluğu olacak görüşmelerde, sosyal mesafe kurallarına da uyulması zorunlu...


09.00-12.00 ve 13.00-16.00 saatleri arasında 4 gün boyunca 2 periyot şeklinde gerçekleştirilecek görüşmelerde, bugün ilk periyot ağır ceza, ikinci periyotta hafif ceza, yarın ilk periyot hafif ceza, ikinci periyot hükümsüz, pazartesi de sadece hükümsüz tutuklular, aileleriyle bir araya gelecek. Merkezi Cezaevi’nden yapılan açıklama şöyle:


“Kurban Bayramı dolayısıyla Merkezi Cezaevi'nde bulunan mahkum ve tutuklular 31 Temmuz – 2 Ağustos tarihlerinde 09.00 ile 16.30 saatleri arasında önceden düzenlenen programa uygun olarak yakınları ile açık görüş yapabilecekler.


Açık Görüş’e gidecek ziyaretçiler, Cezaevleri Tüzüğü'nün 119 (5)'inci maddesi uyarınca; tutuklu ve hükümlüler tarafından daha önce cezaevi müdürlüğüne bildirilmiş olan isimler olmak üzere, toplam 5 kişiyi aşmayacak şekilde ziyaret yapabilecekler.


Açık Görüş ziyaretleri, Merkezi Cezaevi idaresi tarafından düzenlenen program kapsamında 09:00 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olup, bir ziyaretçinin toplam görüşme süresi 3 saati aşmayacak şekilde olacaktır. Ziyaret gerçekleştirilecek olan mahkum ve tutuklu yakınlarının maske takmaları zorunlu olup, ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşımaları ve götürülecek olan yiyeceklerin ziyaret esnasında tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması gerekmektedir.”

PGM tedbirlerini aldı

Polis Genel Müdürlüğü (PGM), Kurban Bayramını halkın huzur ve güven ortamı içerisinde idrak edebilmesi için, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği tüm emniyet tedbirlerini aldıklarını açıkladı.

PGM’den yapılan yazılı açıklamada, şikâyetleri ve yardım taleplerini değerlendirmek için her zaman olduğu gibi “155 Polis İmdat, 199 İtfaiye, 156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatlarının 24 saat halkın hizmetinde olacağı kaydedildi.


banner134
“Bizleri ve halkımızı derin üzüntüye boğan, ülkemizi maddi ve manevi kayıplara uğratan trafik kazalarına hep birlikte ‘dur’ diyebilmek için, aldığımız tedbirlerin yanında sizlerin de yardım ve desteğine ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:


 “Dinimizin en müstesna günlerinden biri olan bayramlar, kırgınlıkların unutulduğu, mutlulukların paylaşıldığı ve hoşgörünün ön plana çıktığı günlerdir. Bu özel günlerde birlik ve beraberlik içinde hareket etmek kuşkusuz yaşam kalitemizi artıracaktır.


Bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak olan trafikte, kendinizin, sevdiklerinizin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek için;


Trafik kurallarına mutlak surette uyunuz ve uymayanları uyarınız.

Alkol almışsanız araç kullanmayınız, gerekirse polisten yardım isteyiniz.


Aracınızı, yolların konumunu dikkate alarak ve gerekli özeni göstererek sürünüz.

Kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananları ve trafik kurallarına uymayanları hiç çekinmeden polise ihbar ediniz.

Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın, bir şeyler yiyip içmenin sürücünün dikkatini dağıtacağını asla unutmayınız.

Sürat yapmayınız. Süratin yolları değil kendi yaşamınızı kısaltabileceğini unutmayınız.


 

Trafikte önceliğiniz; ‘hız yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak’ olsun.


Kurban Bayramı nedeniyle tatilini evinden uzakta geçirecek olan vatandaşlarımız; ev ve iş yerlerinden ayrılmadan önce, hırsızlığa ve/veya yangına karşı gerekli tedbirleri almaları biz polislerin işini bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır. Saygıdeğer halkımızın, evlerinden ayrılmadan önce kapı pencerelerini güvenli bir şekilde kapatmaları ayrıca yangına sebep olabilecek cihazlarının da güvende olduklarını kontrol etmeleri kendi yararlarına olacaktır.


Halkımızın bayram süresince rehavete kapılmadan korona virüs salgını kapsamında alınan tüm kurallara uymaya, hem kendilerinin hem de sevdiklerinin sağlığı için sosyal mesafeyi korumaya davet eder, sokağa çıkarken maske takmanın yasal zorunluluk olduğunu bir kez daha hatırlatırız”.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2020, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75