banner6

Çan hırsızlarının sayısı 3'e yükseldi

banner37

Serhatköy’deki kiliseden çalınan tarihi eser niteliğindeki çan meselesiyle ilgili zanlılar D.S., M.Ö.’ye yardımcı olduğu tespit edilen B.A. da tutuklandı

Çan hırsızlarının  sayısı 3'e yükseldi
banner99

Serhatköy’de cami olarak kullanılan kilisenin 24 Ağustos’ta çalınan çanının Güney Kıbrıs’a satılmak üzereyken ele geçirilmesi meselesiyle ilgili tutuklu sayısı 3’e çıktı. Tarihi çan ise, değer ve yıl tespiti yapılabilmesi amacıyla Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi yetkililerine teslim edildi.
Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ve Cürümleri Önleme Şubesi ekibinin, geniş çaplı soruşturması sonucu yakalanan Güzelyurt’ta sakin 22 yaşındaki D.S. ile Gayretköy’de sakin 32 yaşındaki M.Ö.’ye çanın gömüldüğü yerden çıkarılmasına yardımcı olan Çamlıbel’de sakin 23 yaşındaki B.A. da polis tarafından tespit edildi.

Üçüncü suç ortağı da yakalandı

Üç zanlı dün Güzelyurt Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarıldı.

“İzinsiz Eski Eser Tasarrufu” ve “Sirkat” suçlamalarından methaldar olan zanlılar D.S. ve M.Ö.’nün tutukluluk süresi 6 gün daha uzatılırken, zanlı B.A. hakkında da soruşturma maksatlı 3 gün tutukluluk emri alındı.

Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Sadi Sancak’ın mahkemeye aktardığı bilgiye göre, zanlı B.A. gönüllü ifade vererek suçunu kabul etti.

Zanlı B.A.’nın, zanlılar D.S. ve M.Ö.’ye çanın gömülü olduğu yerden çıkartılmasında ve D.S.’nin evine taşınmasında yardım ettiğine yönelik itirafta bulunduğunu söyleyen Sadi Sancak, zanlı B.A.’nın hırsızlık olayının suç ortağı olduğunu dile getirdi.

250 kilogram ağırlığındaki bakır, krom ve altın karışımı olan tarihi çanın 2,5 kilogram altın içerdiği öğrenildi.
24 Ağustos gününün ilk saatlerinde 03.30 sıralarında 6 metre yüksekliğindeki demir kule içerisinde tahta kütüklerle sabitlenmiş olan tarihi eser niteliğindeki çanı, asılı olduğu ahşap kütüğü bıçkı ile kesip ip ile yere indirerek sirkat eden zanlılar D.S. ile M.Ö., ortalama değeri 150 bin Euro olan tarihi eser niteliğindeki çanı, Güney Kıbrıs’ta müşteri bularak 50 bin Euro’ya satmaya çalışmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104