banner6

Çanakkale gezisiyle ilgili eleştirilere yanıt geldi

banner37

KKTC Umut Derneği Genel Başkanı Özlem Dinçoğlu, öğrencilere yönelik düzenlenen Çanakkale gezisi hakkında yanlış açıklamalar yapıldığını söyledi.

Çanakkale gezisiyle ilgili eleştirilere yanıt geldi
banner99

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) başta olmak üzere toplumun çeşitli kesimleri, Çanakkale gezisine götürülen kız ve erkek öğrencilerin birbirlerinden ayrıldığı ve din ağırlıklı bir program izlendiği yönünde çıkan haberler nedeniyle tepkilerini ortaya koymuştu.

Dinçoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından KKTC’deki öğrencilere yönelik organize edilen Çanakkale gezisine derneğin, kendisi ile birlikte 10 kişilik kafile ile katıldığını belirtti.

Dinçoğlu, “Söylenildiği üzere dini seminerler, kıyafet sınırlaması, abilik-ablalık kavramı diye bir olay kesinlikle yaşanmamıştır” dedi.

Kampta erkek ve kız çocukların birlikte oynayabileceği spor oyunları düzenlendiğini kaydeden Dinçoğlu, çocukların ayrı ayrı oynamaları konusunda herhangi bir baskı veya söylemde bulunulmadığını belirtti.

Tek tip kıyafetin ise, gezi yerlerinde çocukların kolayca tespit edilmeleri düşüncesiyle gerekli görüldüğünü ifade eden Dinçoğlu, Umut Derneği mensuplarının tişört konusunda serbest bırakıldığını kaydetti.

“Ablalık ve abilik” konusunda ise Dinçoğlu, çocukların ihtiyaç veya taleplerine cevap verebilmek adına üniversite öğrencilerinin görevlendirildiğini, başı bağlı olsa dahi bahse konu üniversite öğrencilerinin çağdaş ve aydın bir görüşe sahip olduklarını ifade etti.

Dinçoğlu açıklamasında, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nı, “asılsız iddialarda” bulunmakla eleştirdi.

KTEB: Çanakkale Atatürk’ün izinden giden ger Türk genci tarafından ziyaret edilmelidir

Kıbrıs Türk Eğitimciler Birliği (KTEB), TC Gençlik ve Spor Bakanlığı ile KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Çanakkale gezisi ile ilgili olarak yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Birlik başkanı Bilal Akbayır yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden birçok öğrenci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleşen Çanakkale ziyaretinin kendilerini gururlandırdığını ve memnun ettiğini ifade etti. Akbayır, “Çanakkale, devlet-millet olma mücadelesinin sembolüdür ve Atatürk’ün izinde giden her Türk genci tarafından ziyaret edilmelidir” dedi. Akbayır şu görüşlere yer verdi:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının emperyalist güçlere karşı verdiği mücadeleyi tam yerinde, o kahramanların haftalarca, aylarca yeri geldi aç susuz, yeri geldi mühimmatsız savunduğu ve eşi benzeri dünya tarihinde görülmemiş üstün başarıyla, dünyaya “Çanakkale geçilmez!” dedirterek tarihe mal olmuş bir yeri ve o günleri KKTC gençliğinin öğrenmesini istememek nasıl bir düşüncedir, anlamakta zorlanıyoruz. Bu noktadan hareket ederek gençlerimize aşıladığımız tarih bilinci, onları birilerine karşı ırkçı veya düşman yapmak değil aynı acıların bir daha yaşanmamasına yönelik bilincin kazandırılmasına yöneliktir. Kıbrıs Türk gençleri de, Türkiye tarafından özel olarak organize edilen bu programa gönüllülük esasına göre katılmış ve bundan fazlasıyla istifade etmişlerdir. Buraya kadar öğrenci-öğretmen-aile-memnuniyet ekseninde her şey normal iken, Kıbrıs Türk eğitim sistemi ve gelişimiyle alakalı çalışmalarda bulunması gerekenler, adında Türkiye geçen ve Atatürk’ün kahramanlıkları ile Çanakkale Ruhunu en güzel şekilde Kıbrıs Türk gençliğine yerinde gösteren değerli bir faaliyeti karalama kampanyası ile olumsuz bir algı yaratma çalışmalarını üzülerek izliyoruz. Nitekim söz konusu gezi faaliyetini değersiz kılma adına yaptıkları açıklamalar, bu etkinliğe bizzat katılan değerli öğretmenler tarafından reddedilmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.”

Kıbrıs Türk Eğitimciler Birliği olarak Türkiye ile KKTC arasında yapılan bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür eden Akbayır, buna benzer organizasyonların genişletilerek devam etmesini diledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104