Canaltay: Türkiye’nin garantörlük hakkı, Kıbrıs Türkü'nün en büyük güvencesi ve zenginliğidir

banner37

Canaltay: Türkiye’nin garantörlük hakkı, Kıbrıs Türkü'nün en büyük güvencesi ve zenginliğidir
banner99

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan garantörlük hakkının Kıbrıs Türkü’nün en büyük güvencesi ve zenginliği olduğunu vurguladı.

Canaltay mesajında, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatının, 15 Temmuz 1974’de Rum cuntasının adayı Yunanistan’a bağlama hayaliyle giriştiği darbe sürecinin yanında, 1958’den başlayarak Kıbrıslı Türkleri adadan sürmek, yok etmek için giriştiği çok sayıda kanlı olayın bir sonucu olduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorununun 1974’de başlamadığını ama Kıbrıs adasına barışın 20 Temmuz 1974’de geldiğini kaydeden Canaltay, bunu dünyaya anlatmaya devam edeceklerini söyledi.

Barış Harekatının sadece Kıbrıslı Türklere değil, Kıbrıslı Rumlara  ve bölgeye de barışı getiren bir harekat olarak tarihte yerini aldığını anlatan Canaltay, adada akan kanın 1974’de durduğunu vurguladı.

banner134
Canaltay mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye, Uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan garantörlük hakkı ile bu adadadır. Bu, Kıbrıs Türkünün en büyük güvencesi ve zenginliğidir.

Bize düşen, bu barış ortamında, ülkemizin daha çok gelişmesi, kalkınması ve çağdaş dünya ülkeleri arasında yerini alması için daha çok çalışmak, adım atmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı’nın yıldönümünde herkese sevgi ve saygılarımı sunarım.

Kutlamalar nedeniyle adamıza gelen Türkiye Cumhuriyetimizin kıymetli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyete hoş geldiniz dileklerimi iletirim.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 5 gün Önce

Hukumet biraz is yapsin!!! Biraz temizlik biraz duzen olsun ulkede!!! Yol yok sokak yok!!! Herseyi TC den bekliyorsunuz!!!!

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75