Canaltay’dan engellilere destek

banner37

UBP Milletvekili Resmiye Canaltay Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda engellilerle ilgili bir konuşma yaparak, eksikliklere dikkat çekti.

Canaltay’dan engellilere destek
banner90
banner8

Canaltay konuşmasında pandemi sürecinde en büyük sıkıntıyı engelliler ve ailelerininin çektiğini belirterek, pandemi sürecindeki engellilerin ruh haline dikkat çekti.
Sosyal mesafe kurallarının engellilere bakanlar ve engelliler arasında çok da uygulanamadığını söyleyen Canaltay bu kişilerin yaşadıklarına işaret etti.
Özel eğitme muhtaç çocukların her geçen gün arttığının bir gerçek olduğuna işaret eden Canaltay, Özel Eğitim Yasası’nın komiteye getirildiğini, amaçlarının özel eğitimi en yüksek seviyeye getirimek olduğunu söyledi.

banner134
Engelli bireyler için 7 tane okul olduğunu ancak 0-3 yaş grubundaki özel ihtiyaçlı çocuklar için ise sadece Gazimağusa’da okul bulunuduğunu ifade eden Resmiye Canaltay, her bölgeden insanların bu okullardan hizmet almasının önemine işaret etti.
Canaltay, özel eğitime muhtaç çocukların kaynaştırma sorunu yaşadığını, devlet okullarının özel eğitim konusunda yeterince bilgi sahibi olmaması nedeniyle bir takım sıkıntılar bulunduğunu kaydetti.

Ailelerin çocuklarının özel eğitime ihtiyacı olduğunu kabullenmemesinin bir başka sorun olduğunu vurgulayan Canaltay, Açık Öğretim Akademisi’nde çok uzun zamandır özel eğitim dersi olmadığını ve staja gitme zorunluluğu bulunmadığını, bunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.
Canaltay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın pandemi sürecinde özel eğtim için de uzaktan eğitim çalışmalarının çok başarılı olduğunu ifade ederek, KKTC Tekerlekli Sandalye Basketbol takımının başarılarına da dikkat çekti ve bu takımın desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Gerek meclis çalışmalarında, gerek televizyonlarda gerekse iş yerlerinde engellilerin yeterince düşünülmediğini vurgulayan Canaltay, engelli vatandaşların eğitimlerine göre barem içi artış almasının önünün açılabilmesi için yapılan yasa çalışmaları hakkında da bilgiler verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75