Candan, Avrupa’da 2 milyona yakın insanın sınır ötesi çalıştığını vurguladı

banner37

Candan, Avrupa’da 2 milyona yakın insanın sınır ötesi çalıştığını vurguladı
banner90
banner8

CTP Milletvekili Armağan Candan KIBRIS TV’nin konuğu oldu. Güney kapıları konusunda açıklamalarda bulunan Candan, Avrupa’da 2 milyona yakın insanın sınır ötesi çalıştığını vurguladı. 

Ebru Ecem Balcı’nın sunduğu Gün Ortası programının konuğu olan CTP Milletvekili Armağan Candan, Güney işçilerinin eylemlerini değerlendirdi. İşçilerin 3 aydır işsiz olduğunu, sektörlerinin ise bir aydır açık olduğunu Güney’de çalışan Kıbrıslı işçilerin işlerini kaybetme riskiyle de karşı karşıya olduğunu aktaran Candan, işçi eylemlerinin etkili olduğunu da şu sözlerle belirtti, “Bugün yapılan eylem etkili olmuştur.  Cumhurbaşkanı ile Başbakan bu görüşmeyi yapma kararı aldı.  Geçtiğimiz günde iki taraf arasında oluşturulmuş olan Sağlık Teknik Komitesi’nin ortak toplantısı olmuştu.  Karşılıklı olarak son durum değerlendirilmişti. Rum tarafı kapsamlı olarak bir rapor sunmuştu. Gelinen durum nedir ve hangi durumlarda bu kapılar açılabilir şeklinde çeşitli konular görüşüldü. DSÖ ülkeler ya da sınırlar arsında geçişlerin sağlanabilmesi için çeşitli kriterler oraya koymuştu.  İki ülke arası bu vakaların kıyaslamasına aynı kategoride ise açılıma gidebiliyor ya da uygulanacak yöntemlerde karantina uygulaması yapmama yönünde karar verilebiliyor.  Yeni vakalar devam ettiği sürece 0 risk diye bir şey yok. Ama sonsuza kadar tüm vakaların sıfırlanması beklenemeyeceğine göre belli adımları ülkeler atmaya başladılar”

banner134
KRİTERLER NE OLACAK?

İki toplumlu Sağlık Komitesi’nin toplantısından çıkan kararların olumlu olduğunun altını çizen Candan, DSÖ kriterlerine göre geçişlerin de mümkün olabileceğini ifade etti.  Candan, “Bu sınır kapılarının önümüzdeki günlerde karşılıklı ve kademeli bir şekilde öncelikli iş için, sağlık için ve eğitim için yapılacak geçişlerin artık başlatılmasının mümkün olabileceğine ilişkin İki toplumlu sağlık komitesine bir anlayış birliğine varıldığını ve bu çerçevede iki liderliğinde bu anlamda bilgilendirildiğini anlıyoruz. Şu anda yapılması gereken bizim kriterlerimiz neler olacak?” diye sordu.

AVRUPA’DA 2 MİLYON İNSAN BAŞKA ÜLKEYE GEÇİŞ YAPIYOR

İşlerine gidemeyen ciddi sayıda bir insan sayısı olduğunu kaydeden Candan, tam bir tarih ifade edilmemiş olsa bile karşılıklı durumu tespit edildiğini kaydetti.   Artık konunun iki lider tarafından ele alınması gerektiğini aktaran Candan, “Birçok noktada bu ülkeler arası geçişler mümkündü. Bu süreçle birlikte geçiş noktalarının sayısını kısıtladılar, her gün sıcaklık ölçümleri yapıldı ama son bir aydır insanlar iş ve evlerine gidebiliyor. Mesela Fransa ile Almanya arasında gidip geliyorlar. Avrupa Coğrafyası’nda bu şeklide çalışan yaklaşık 2 milyon insan var. Sınır bölgelerinde yaşayıp farklı bir ülkede oturup farklı bir ülkede çalışan insanların gidip gelinmesine engel olunmadı.  Sonsuza kadar bu şekilde kapalı kalmanın imkânı yok. Bir risk alacaksınız. Belki de 0 risk olması 2022’yi bulacak. 2022’ye kadar siz turizmi kapalı tutabilir misiniz? Böyle bir imkanınız yok. Evet belli bir risk olacak ama riskten kaynaklanabilecek olası vakalarla mücadele edebilecek alt yapıyı sağlayalım diye bir anda kapandık ve bir anda bulaş olmasının önüne geçtik” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75