banner6

Candan: Tüzüğü geri çekmek durumunda kaldılar

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Armağan Candan, Kıbrıs TV ekranlarında yayınlanan Dilan Gölbaşı'nın hazırlayıp sunduğu 'Günün Özü' programına konuk olarak, soruları yanıtladı.

Candan: Tüzüğü geri çekmek durumunda kaldılar
banner90
banner99

Özel Haber - Taha Can GÜRLEK

Türkiye'de yaşanan deprem sonrasında yardım amacıyla gerçekleştirilecek olan maaş kesintilerine ilişkin kararnameyi değerlendiren CTP Milletvekili Armağan Candan, bunun ivedilikle ve toplumu oluşturan paydaşlara danışılmadan bu kararın alındığını kaydetti. Bu kadar hızlı karar alınmasının toplumda soru işaretlerine yol açtığını ve ciddi eleştirilere neden olduğunu aktaran Candan, bu durumun vatandaş tarafından "Bütçemi dengelemek için vatandaştan para toplayayım. Gerek kamu görevlisi olsun gerek özelde çalışan olsun ve bununla da eksiğimi gediğimi kapatayım gibi bir anlayış içerisinde hareket edildiği algısı toplumda yayıldı" şeklinde bir algıya sebep olduğunu ifade etti.

“Kamuoyu bunu bir fırsatçılık olarak nitelendirdi”

Hükümetin Bakanlar Kurulunda aldığı kesinti kararına toplumun çok tepki gösterdiğini savunan Candan, “Sürecin başında meclisi işin içine sokmadan, yasa çalışması olmadan Bakanlar Kurulu bir kararname ile bu kesintileri yapmak istedi. Hem kamuda çalışanların hem özelde çalışanların ödemiş olduğu vergileri artırarak. Böyle bir kesinti yapmayı planladılar. Kimseyle istişare etmeden bir kararname yayınladılar sonra gelen büyük tepkilerden geri adım atmak durumunda kaldılar çünkü kamuoyu bunu bir fırsatçılık olarak nitelendirdi. Sonrasında bu kararnameyi geri çekmek zorunda kaldılar ve bir yasa çalışması yapılabilir mi diye mecliste özel komite kuruldu” şeklinde konuştu.

“Komitenin işi bitti”

AD-HOC komitenin tamamlandığını ve hükümet kanadı ile uzlaşamadıklarını dile getiren Candan, “Dün itibariyle önemli unsurların çok dikkate alınmadığını gördük. Komitede beyaz bir sayfa açılacaktı, öyle söylenmişti. Önceden kararname ile ortaya konulan ve daha farklı bir sistematik içerisinde, toplumdaki adalet duygusunu sarsmayacak şekilde devletinde kendi gelirlerinden tasarruf etmesini ön görecek, kesintilerle de ortaya çıkacak gelirin madde madde nerelere harcanacağına ilişkin detaylı bir çalışma yapılması gerektiğini söyledik. Ama bu çalışmalar çok genel tutuldu. Günün sonunda da ortaya çıkan taslağa onay veremeyeceğimizi söyledik ve hükümet kanadının imzalarıyla o komite tamamlanmış ve genel kurula gönderilmiş oldu. Dolayısıyla oluşturulan AD-HOC komitenin işi bitti” ifadelerine yer verdi.

“Tüzüğü geri çekmek durumunda kaldılar”

 Mecliste yaşanan tüzük tartışmasına değinen Candan, “Hükümet AD-HOC komitede ortaya koyduğu ve oy çokluğu ile geçen tasarının ivedilikle genel kurula getirilmesini talep etti ama bunun önünde meclis tüzüğüne aykırı bir durum ortaya çıktı. Halkın bilgisine sunulmadan bunun ivediliğinin alınamayacağını ve komitenin gündemine giremeyeceğini belirttik. O noktada da tüzüğü geri çekmek durumunda kaldılar” sözlerini kaydetti.

“Sürecin takipçisi olacağız”

Hükümet kanadı tarafından acele bir şekilde hareket edildiğini savunan Candan, “Bütçemi dengelemek için vatandaştan para toplayayım. Gerek kamu görevlisi olsun gerek özelde çalışan olsun ve bununla da eksiğimi gediğimi kapatayım gibi bir anlayış içerisinde hareket edildiği algısı toplumda yayıldı. Hükümetin ilerleyen günlerde nasıl bir süreç izleyeceğinin de takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2023, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104