banner6

Canlar gidiyor tedbir alan yok

banner37

Anayolların kenarlarında araç çarpması sonucu hayatını kaybeden kedi ve köpek leşleri oldukları yerlerde çürümeye bırakılıyor. Bu görüntüler hem yürekleri dağlıyor hem çevre kirliliğine yol açıyor hem de yeni trafik kazalarına davetiye çıkarıyor ama kimse de sorumluluğu üzerine almıyor

Canlar gidiyor tedbir alan yok
banner8

Ahmet UÇAR

“TELLENMELİ VEYA DUVAR ÇEKİLMELİ”… Sahipleri tarafından terk edilen, evden kaçan veya kaybolan kedi ve köpekler ne yazık ki ya açlıktan, susuzluktan, hastalıktan ya da yollarda araç çarpması sonucu can veriyor. Hayatını kaybeden bu kedi ve köpeklerin olduğu yerde kalması ise hem görüntü ve çevre kirliliği yaratıyor hem görenleri üzüntüye boğuyor hem de trafik kazalarına davetiye çıkarıyor. KIBRIS’a konuşan hayvan severler, bu canlıların yollarda araç çarpması nedeniyle ölmemesi için yolların tellenmesi veya duvar çekilerek kapatılması gerektiğini dile getirirken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ise böyle bir uygulamanın ülkemizdeki yollar için uygulanabilir olmadığını ifade etti.

“YOLLARDA KALMAMALI”… Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, her şeyden önce bu canlıların Veteriner Dairesi’nin de girişimiyle kayıt altına alınması gerektiğini, böylece sokağa bırakıldıklarında sahiplerinin cezalandırılabileceğini belirterek, şehirlerarası yolların Karayolları Dairesi’ne bağlı olduğunu, bu nedenle hayatlarını kaybeden bu canlıların Karayolları Dairesi tarafından kaldırılması gerektiğini kaydetti.  Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet Yılmabaşar ise Belediyeler Yasası’na göre başıboş hayvanlar için önlem almanın ve hayatını kaybetmiş hayvanları kaldırmanın belediyelerin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Sahipleri tarafından terk edildikleri, evden kaçtıkları ya da kayboldukları için sokakta yaşayan kedi ve köpekler ne yazık ki, açlıktan, susuzluktan, hastalıktan ya da yollarda araç çarpması sonucu can veriyor.

Özellikle araç çarpması sonucu hayatını kaybeden hayvanların leşleri ne yazık ki oldukları yerde çürümeye bırakılıyor. Hayvan severler, bu canlıların yollarda ölmemesi için yol kenarlarına tel veya duvar çekilmesini isterken, ilgili kurum ve birimler ise sorumluluğu birbirlerinin üzerine atıyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren hayvan sever dernekleri, sokakta yaşayan canlıların özellikle şehirlerarası yollarda araba çarpması sonucu acılar içinde hayatını kaybettiğini belirterek, bu ölümlerin önüne geçilmesi için yolların tellenmesi veya duvarla kapatılması gerektiğini kaydetti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan elde edilen bilgilere göre ise ülkemizdeki şehirlerarası yollar otoban değil, bölünmüş yol statüsünde bulunuyor. Bu nedenle bu yollara telleme ve duvar yapılması uygulanabilir değil.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, yollarda hayatlarını kaybeden canlıların olduğu gibi yerinde bırakılmasının hem insanların psikolojisini bozduğunu hem de kazalara davetiye çıkardığını belirterek, bu ölü hayvanların kaldırılması gerektiğini kaydetti. 

Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, bu canlıların hayatını kaybetmemesi için Veteriner Dairesi’nin de girişimiyle kayıt altına alınması ve bu canlıları sokağa bırakan kişilerin cezalandırılması gerektiğini dile getirerek, hayvan ölülerini kaldırmanın ise Karayolları Dairesi’nin görevi olduğunu ifade etti.

Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet Yılmabaşar ise Belediyeler Yasası’nın 21. Maddesinin 2. Fıkrasına göre başıboş hayvanlar için önlem almanın ve 5. Fıkrasına göre de hayatını kaybetmiş hayvanları kaldırmanın belediyelerin sorumluluğunda olduğunu söyledi ve Belediyeler Birliği’nin gündeme getirmesi durumunda gereken adımları atabileceklerini dile getirdi.

Curcioğlu: Yol kenarlarına telleme veya duvar yapılmalı

Altın Patiler Derneği Asbaşkanı Ülkü Curcioğlu, Lefkoşa-Gazimağusa anayolu başta olmak üzere şehirlerarası yollarda birçok hayvanın karşıdan karşıya geçmek istediği sırada araçlar tarafından çarpılıp hayatını kaybettiğini belirterek, yetkililerin bu sorunun önüne geçilebilmesi için gereken adımları atması gerektiğini kaydetti.

Curcioğlu, hayvanların araçların kurbanı olmaması için öncelikle tarlalarla yolların birleştiği bölümün tellenmesi gerektiğini dile getirerek, duvar halindeki bariyerlerle kapatılması gerektiğini ifade etti.

Caddelerdeki ışıklandırmaların sorunlu olması nedeniyle araçların bile birbirini görmediğine işaret eden Curcioğlu, sokaktaki canlıların da bu şekilde hayatını kaybettiğini, bu nedenle ışıklandırmaların büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Curcioğlu, sokaktaki canlılara çarpan kişilerin “Nasıl olsa öldü” diyerek yoluna devam etmemesi gerektiğine vurgu yaparak, bu canların çoğunun kaza anında ölmediğini ancak oldukları yerde kaldıklarında acılar içinde can verdiğini anlattı.

Birçok sigorta şirketinin hayvanları ilgilendiren kazaları da sigorta kapsamına aldığına dikkat çeken Curcioğlu, sokaktaki canların ölüme terk edilmemesi çağrısında bulundu.

Curcioğlu, belediyelerin yasalara uygun hareket etmemesi nedeniyle sokaktaki canlıların birçok mağduriyet yaşadıklarını belirterek, derneklerin gönüllü kişilerle çalıştığını ve bir yere kadar ulaştıklarını, bu nedenle devletin gereken adımı atması gerektiğini söyledi.

Çağdan: Daha kaç can kaybetmemiz gerekiyor

Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği Başkanı Seda Günsoy Çağdan, sokakta yaşayan canlıların birçok tehlikeyle karşı karşıya kalıp yaşam savaşı verdiğini belirterek, adamızda sokak hayvanlarının daha güvenli yaşamaları için yapılan hiçbir çalışma bulunmadığını kaydetti.

Şehirlerarası yollarda tellemelerin veya duvarların bulunmamasının insan hayatını da tehlikeye attığını dile getiren Çağdan, özellikle de sokaktaki canlıların hayatını hiçe saydığını ifade etti.

Çağdan, o kadar sokak hayvanının hayatını kaybetmesine rağmen hiçbir girişimde bulunulmamasından yakınarak, “Bunların yapılması için daha kaç can kaybetmemiz gerekiyor” diye sordu.

Durmuş: Doğada yaşayan canlılara gereken değer verilmiyor

Kıbrıs Hayvan Hakları Derneği Avukatı Göksu Durmuş, sokaktaki canlılara araç çarpması ve bu çarpma neticesinde yaralanmaları veya hayatlarını kaybetmeleri hususunda Hayvan Refahı Yasası’nda herhangi bir maddenin bulunmadığını belirterek, bunun da ülke olarak hayvanlara ve doğada yaşayan tüm canlılara gereken değerin verilmediğini gösterdiğini kaydetti.

Belediyelerin ve ilgili mercilerin yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda sokakta en azından köpek kalmayacağını dile getiren Durmuş, sokaktaki canlıların hayatını kaybetmesinin önüne Karayolları Dairesi tarafından telleme yapılarak bir nebze de olsa geçilebileceğini vurguladı.

Bakanlık: Yolların durumu uygun değil

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan elde edilen bilgilere göre ülkemizdeki şehirlerarası yollar otoban değil, bölünmüş yol statüsünde bulunuyor.

Otoyollara (otoban-highway) belirlenmiş güvenli giriş-çıkışlar dışında ulaşımı engellemek için tel çekilmesi ise bölünmüş yollar için uygulanabilir olmuyor.

Avcı: Yeni kazalara davetiye çıkarıyor

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, sokaktaki hayvanların yol üzerinde kalmasının trafik kazalarına davetiye çıkardığını belirterek, yol üzerindeki leşlerin üzerinden geçmek istemeyen sürücülerin yolun sağına soluna yöneldiğini, arkadan gelen araçlar için de bu durumun kazalara yol açtığını anlattı.

Ülkemizde başıboş dolaşan bilinemeyecek sayıda hayvan olduğunun, insanların besleyip sokağa bıraktığı hayvanların da büyük bir sayıda olduğunun ve sokaktaki hayvanların serbest bir şekilde ürediğinin bilinen bir gerçek olduğunu belirten Avcı, anayollara koyulan beton bariyerler nedeniyle eski alışkınlarını devam ettiremeyen, karşıdan karşıya geçemeyen hayvanlar yolun ortasında kaldığını kaydetti.

Sokaktaki canlıların hayatını kaybetmesi sonrası yol kenarlarında kaldığını, bunun yetkililer tarafından kaldırılmadığını dile getiren Avcı, geçmiş dönemlerde Çevre Dairesi’nin bunun için çalışmalar yaptığını ancak şu an böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti.

Avcı, belediyelerin şu an ülkenin tümünden sorumlu olduğuna işaret ederek, yol kenarlarındaki levhaların vergilerini aldıkları gibi yol kenarlarında ölmüş hayvanları da kaldırmaları gerektiğini söyledi.

Avrupa’da tellemelerin otobanlara yapıldığına dikkat çeken Avcı, ülkemizde otoban olmadığı için böyle bir çözümün olmadığını ayrıca devletin ekonomik olarak böyle bir yatırım da yapamayacağını anlattı.

Özçınar: Sokaktaki canlılar kayıt altına alınmalı

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, sokaktaki canlıların hayatını kaybetmesini önlemek ve Hayvan Refah Yasası’nı uygulayabilmek için Veteriner Dairesi’nin girişimiyle Hayvan Refah Yasası’nın düzenlenmesi gerektiğini belirterek, her köpeğin kayıt altına alınması, belediyelerden izin alınması, köpeğini sokağa atan kişilere cezalar uygulanması gerektiğini kaydetti.

Belediyelerin Havan Refahı Yasası kapsamında ayrı bir vergi almadığını, bu nedenle köpeklerin ruhsatlandırılması noktasında ve cezalardan gelecek olan parayla belediyelerin sokaktaki canlılara daha iyi hizmet sunabileceğini dile getiren Özçınar, 500 köpeğin yıllık bakımının 5 milyon TL olduğunu, bunun karşılanmasının da zor olduğunu ifade etti.

Özçınar, köpeklere çip takılarak kayıt altına alınacağını, böylece sokaktaki başıboş köpeklerin kime ait olduğunun bilinebileceğini söyleyerek, köpeklerini sokağa bırakan kişilere de ceza kesileceğini anlattı.

Belediyeler Yasası ile ilgili çalışmalar yürütüldüğüne işaret eden Özçınar, yeni tüzüğe göre her hayvan besleyenin belediyelerden özel olarak izin alması gerekeceğini ifade etti.

Özçınar, şehirlerarası yollarda araba çarpması sonucu hayatını kaybeden kedi ve köpekleri toplamanın Karayolları Dairesi’nin sorumluluğu içerisinde olduğuna dikkat çekerek, şehir içinden belediyelerin, şehirlerarası yollardan Karayolları Dairesi’nin sorumlu olduğunu hatırlattı.

Veteriner Dairesi’nin yollardaki ölü hayvanların toplanması için Avrupa Birliği projesi bulunduğunu belirten Özçınar, ancak bu konuda bir adım atılmadığını kaydetti.

Özçınar, bu sorunun temelinde yatan problemin kedi ve köpeklerin kayıt altına alınmamasından kaynaklandığını dile getirerek, tüm bu organizasyonları yürütmesi gereken mercinin ise Veteriner Dairesi olduğunu ifade etti.

Yılmabaşar: Belediyelerle birlikte gereken adımı atabiliriz

Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet Yılmabaşar, Belediyeler Yasası’nın, “Belediyelerin Tarıma İlişkin Görevleri” başlıklı 21. Maddesinin 2. Fıkrasına göre belediyelerin sorumlulukları içerisinde “Beldede başıboş dolaşan veya sağlığa zarar verme olasılığı bulunan hayvanlar için gerekli önlemleri almak; salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıklarının önüne geçmek için gerekli önlemleri almak” ifadesinin yer aldığını belirterek, aynı maddenin 5. Fıkrasında ise belediyelerin “Hayvan ölülerini yaktırmak, gömdürmek veya başka surette yok etmek” sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

Yılmabaşar, Belediyeler Yasası’na bakıldığında ülkedeki başıboş hayvanlardan ve ölü hayvanların kaldırılmasından belediyelerin sorumlu olduğunun görüldüğünü dile getirerek, sokakta yaşayan başıboş canlıların hem kendilerinin zarar gördüğünü hem de araçların önüne çıkarak kazalara davetiye çıkardığını söyledi.

Bu sorunun çözümüne yönelik pek çok kurumun işbirliğiyle bir projenin oluşturulması ve bu projede ne kadar bir maliyet oluşacağının da yer alması gerektiğini anlatan Yılmabaşar, proje kapsamında Veteriner Dairesi’nin de katkı yapacağı kısımlar için gereken adımları atabileceğini söyledi.

Yılmabaşar, evcil hayvanların kayıt altına alınmasının büyük önem arz ettiğine işaret ederek, böylece hem bu canlıların hem insan sağlığının güvende kalabileceğini, Belediyeler Birliği’nin böyle bir konuyu gündeme getirmesi durumunda gereken adımları atacaklarını kaydetti.

banner134

Köpeklere cip takılma gibi bir zorunluluk söz konusu olsa da bunun yerel yönetimle birlikte denetlenmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Yılmabaşar, bunun için de gereken adımları atabileceklerini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88