Canları pahasına yola fırlıyorlar!

banner37

Ülkemizde üst geçidi kullanma alışkanlığı ne yazık ki yok. Lefkoşa’da her gün onlarca kişi, üst geçit yerine ana yolu kullanarak karşıdan karşıya geçerken, hem kendi canlarını tehlikeye atıyor, hem de sürücüleri zor durumda bırakıyor

Canları pahasına yola fırlıyorlar!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“ÜST GEÇİT KULLANMA ALIŞKANLIĞIMIZ YOK”…TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, üst geçitlerin kullanımının yol ve yaya güvenliği için gerekli olmasına rağmen ülkemizde üst geçit kullanım alışkanlığı olmadığına dikkat çekerek, “Özellikle genç ve sağlıklı insanlar, bariyerlerden atlayarak, yola, arabaların önüne atılmaktadır. Kendi hayatını tehlikeye atan bu kişiler, aynı zamanda sürücüleri de risk altına sokmaktadır” dedi

“ÜST GEÇİTLERİN OLDUĞU YERDE YOLUN ETRAFI TELLENMELİ”… Avcı, bu konuda alınabilecek önlemlerden birinin üst geçitlerin altındaki bölgenin etrafının tellenmesi olduğunun altını çizerek, Türkiye’de bu yöntemin uygulandığını, dünyanın birçok yerinde ise üst geçidi kullanmayan yayalara ciddi cezaların verildiğini vurguladı. Özellikle Lefkoşa’nın üst geçitler anlamında sınıfta kaldığının belirten Avcı, üst veya alt geçit ihtiyacı olan farklı yerlerin olduğuna da dikkat çekti

Ülkemizde kangrenleşen sorunlardan biri olan trafik ve yol problemleri, her gün farklı bir kaosla karşımıza çıkıyor.

Bu sorunlardan bir tanesi ise yoğun trafiğin yoğun olduğu saat ve yerlerde, yayaların üst geçitleri kullanmak yerine, arabaların önüne atılmayı tercih etmesi.

Her gün birçok kişi Gönyeli, Doktor Fazıl Küçük Bulvarı gibi üst geçit olan yerlerden, bu geçitleri kullanmayarak dikkatsizce yola fırlıyor ve karşıya geçmeye çalışıyor. Bu kişiler, bu davranışlarıyla, hem sürücüleri zor durumda bırakıyor, hem de kendi hayatını tehlikeye atıyor.

  Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, üst geçitlerin kullanımının, yol ve yaya güvenliği için gerekli olmasına rağmen ülkemizde üst geçit kullanma alışkanlığı olmadığına dikkat çekerek, “Özellikle genç ve sağlıklı insanlar, bariyerlerden atlayarak, yola, arabaların önüne atılmaktadır. Kendi hayatını tehlikeye atan bu kişiler, aynı zamanda sürücüleri de risk altına sokmaktadır” dedi.

Avcı, bu konuda alınabilecek önlemlerden birinin, üst geçitlerin bulunduğu bölgenin etrafının tellenmesi olduğunun altını çizerek, Türkiye’de bu yöntemin uygulandığını, dünyanın birçok yerinde ise üst geçidi kullanmayan yayalara ciddi cezaların verildiğini vurguladı.

Avcı, bizim ülkemizde ise ne telleme, ne de ceza olduğunu ifade ederek, yayalara, ceza sistemi getirilmesinin de caydırıcı olabileceğini anlattı.

“Hayatlarını tehlikeye atıyorlar”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, ülkemizde 7-8 yıl önce Turkcell’in yaptırdığı ve reklam anlamında finansmanını da kendinin karşıladığı, yayalar için 3 tane üst geçit olduğunu hatırlatarak, bu üst geçitlerin Gönyeli ve Güzelyurt girişinde, diğerinin ise Yakın Doğu Üniversitesi’ne dönmeden önce Doktor Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde yer aldığını söyledi.

Avcı, bunların yanında ülkemizde ilk üst geçidin DAÜ tarafından Mağusa’ya yaptırıldığını belirterek, sonuncusunun da, daha önce yayaların basılarak ölümle sonuçlanan kazaların yaşandığı Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin olduğu yere yapıldığını kaydetti.

banner134
Üst geçitlerin kullanımının yol ve yaya güvenliği için gerekli olmasına rağmen ülkemizde üst geçit kullanım alışkanlığı olmadığına dikkat çeken Avcı, “Özellikle genç ve sağlıklı insanlar, bariyerlerden atlayarak yola arabaların önüne atılmaktadır. Kendi hayatını tehlikeye atan bu kişiler aynı zamanda sürücüleri de risk altına sokmaktadır” dedi.

“Üst geçitler anlamında sınıfta kaldık”

Avcı, bu konuda alınabilecek bir önlemin üst geçittin etrafının tellenmesi olduğunun altını çizerek, Türkiye’de bu yöntemin uygulandığını, dünyanın birçok yerinde ise üst geçidi kullanmayan yayalara ciddi cezaların verildiğini vurguladı.

Avcı, bizim ülkemizde ise ne telleme, ne de ceza olduğunu ifade ederek, yayalara ceza sistemi getirilmesinin de caydırıcı olabileceğini anlattı.

Özellikle Lefkoşa’nın üst geçitler anlamında sınıfta kaldığının belirten Avcı, üst veya alt geçit ihtiyacı olan farklı yerlerin de olduğuna dikkat çekti.

Avcı, Atatürk Anıtı’nın olduğu bölgede üst veya alt geçidin olması gerektiğine işaret ederek, orada 4 yol ve okul olduğunu anımsattı.

  “Aynı şekilde ana yolların köy içlerinden geçtiği yerlerde de üst geçit şart” diyen Avcı, Demirhan örneğini vererek, daha önce ölümlü kazanın gerçekleştiği Demirhan’da yaya geçidi ile önlem alınmaya çalışıldığını ama bu yöntemin doğru olmadığını anlattı.

“Engelliler ve yaşlılar işin asansör şart”

Avcı, engelli ve yaşlılar için üst geçit kullanımına da değinerek, “Üst geçitler yapılırken bu kişiler için asansör yöntemi yapılması ve gerekirse bu kişiler için kart bastırılarak sadece onların kullanımına verilecek kartlarla sorunun çözülebileceğini belirtti.

  Ülkemizdeki üst geçitlerin hiçbirinde bu sistemin olmadığına işaret ederek, bu konuda çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
EREN ÇOPUR
EREN ÇOPUR - 3 hafta Önce

ENGELİ VE YAŞLI İNSANLARI DA DÜŞÜNÜN İKİ TANE ASANSÖR YAPTIRIN BİR İNİŞE BİR ÇIKIŞA MEDENİYET BUNU GEREKTİRİR DİĞER İNSANLARI DA DÜŞÜNÜN HAMİLE ÇOCUK YAŞLI ENGELİ HERŞEYE PARA BULUNUYOR İKİ ASANSÖRE Mİ BULAMIYORSUNUZ MEDENİ OLMAK BÖYLE BİRŞEY İNSANLARA HİZMET RAHATLIK İÇİN SEÇİLİYORSUNUZ AMA NEREDEEEEEE ANCAK SEÇİLMEK İÇİN ADAY OLUNUYOR

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75