banner6

Canlı hayvan fiyatları arttı Ete zam gündemde!

banner37

Döviz yükseldikçe zam yağmuru da aralıksız sürüyor. Hayvan üreticileri, dövizdeki yükselmeye bağlı olarak artan maliyetler nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatlarını artırdı

Canlı hayvan fiyatları arttı  Ete zam gündemde!
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Dövizin durdurulamaz yükselişi karşısında zamlar da birbirini kovalıyor. Hayvan üreticileri, maliyetlerinin arttığı gerekçesiyle dün canlı hayvan fiyatlarını artırdı. Canlı hayvanların zamlanmasıyla et fiyatlarına artışın da kaçınılmaz olacağı değerlendiriliyor.

Zam yapmak zorunda kaldıklarını duyuran Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, küçükbaşın da, büyükbaşın da fiyatının arttığını açıkladı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, konuyla ilgili KIBRIS’a konuştu ve artan maliyetler karşısında biraz daha ayakta kalabilmek için büyükbaş ve küçükbaşta artış yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Naimoğulları, küçükbaşta ve büyükbaşta yapılan fiyat düzenlemesini şöyle duyurdu:

“Küçükbaş:

Kuzunun kilosu 40 TL’den 47 TL’ye, oğlağın 35 TL’den 44 TL’ye, besili koyun ve keçinin 25 TL’den 30 TL’ye yükseldi.

Büyükbaş:

İneğin kilosu 18 TL’den 25 TL’ye, düvenin 23 TL’den 30 TL’ye, tosunun da 27 TL’den 35 TL’ye çıktı”.

“Gelinen nokta yolun sonu”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, içinde bulunduğumuz dönemin tüm sektörleri, en çok da üretim sektörünü ve başta da hayvancılığı bitirdiğine dikkat çekerek, gelinen noktanın yolun sonu olduğuna vurgu yaptı.

“Bu süreç, üreticinin geçmişini, tüm yatırımlarını ve geleceğini bitirme sürecidir” diyen Naimoğulları, dövizdeki bitmek bilmeyen yükseliş ve Türk Lirası’nın sürekli değer kaybının, üreticinin ürettiği çiğ süt ve canlı hayvan fiyatını sıfırladığının altını çizdi.

Naimoğulları, hükümet edenlerin ve Tarım Bakanlığı’nın sorunlara sadece saatlik çözüm bulabildiğini, üreticinin artan maliyetler karşısında eriyip bittiğini ifade ederek, 15 günde bir çiğ süt fiyatlarına yapılan kısmi artışların bile aynı gün yem ve yem fiyatlarının inanılmaz artışları karşısında sıfırlandığını belirtti.

Naimoğulları, özellikle artan maliyetlere dikkat çekerek, bir torba yemin 300 TL olduğunu kaydetti.

Mustafa Naimoğulları, şöyle devam etti:

“Bu inanılmaz sıkıntılı ortamda Hayvancılar Birliği, bakanlık ve hükümetle sürekli görüşerek ayakta kalabilmek için çare aramaktadır.

Bir yandan tüm girdileri döviz olan hayvancılık sektörünün ürettiği ürünlerin de dövize endekslenmesi için mücadele ederken, diğer yandan çiftliklerde bulunan fazla kasaplık hayvanların yurtdışına gitmesi için görüşmeler yapmaktadır.

Birliğimiz,  zamlara ve bu kadar sıkıntılara rağmen bir yılıdır canlı hayvan fiyatlarına tek kuruş artış yapmamıştır.

Ne kadar daha bu şekilde artan maliyetleri karşılayabilir, ne kadar daha bu psikoloji ile üretime devam edebilir, ne kadar daha delirmeden bu strese dayanabilir ve ne kadar daha zararına üretim yapabilir?

Ne zaman birileri bu olumsuz sürece dur diyecek, ne kadar daha hayvancılık sektörü ve vatandaş bu sıkıntılı ortama dayanabilecek?”

Hayvan fiyatlarına zam

Naimoğulları, ayakta kalabilmek ve bir süre daha işini sürdürebilmek adına bir yıldır tek kuruş zam yapmadıkları hayvan fiyatlarında tavsiye ve taban fiyatı açıklama kararı aldıklarını belirterek, üreticilerin, biriliğin belirlediği fiyatlara uymasını tavsiye etti.

Naimoğulları, küçükbaşta ve büyükbaşta yapılan fiyat düzenlemesini şu şekilde açıkladı:

“Küçükbaşta; kuzunun kilo fiyatının 40 TL’den 47 TL’ye, oğlağın 35 TL’den 44 TL’ye, besili koyun ve keçinin 25 TL’den 30 TL’ye yükselirken, büyükbaşta; ineğin kilo fiyatı 18 TL’den 25 TL’ye, düvenin 23 TL’den 30 TL’ye, tosunun da 27 TL’den 35 TL’ye yükseldi.

Küçükbaş hayvan kilo fiyatları:

Hayvan  Eski fiyat  Yeni Fiyat

Kuzu  40 TL  47 TL

Oğlak35 TL  44 TL

Besli (Koyun ve keçi)  25 TL  30 TL

Büyükbaş hayvan kilo fiyatları;

Hayvan  Eski fiyat  Yeni Fiyat

İnek  18 TL  25 TL

Düve  23 TL 30 TL

Tosun  27 TL  35 TL

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104