Caretta Caretta, iyileştirildi ve gerçek hayatına kavuştu

banner37

Yedidalga açıklarında Taşkent Doğa Parkı çalışanları ile Sahil Güvenlik Yedidalga Grup Komutanlığı tarafından bitkin şekilde bulunan kaplumbağa, sağlığına yeniden kavuştu

Caretta Caretta, iyileştirildi  ve gerçek hayatına kavuştu

Güren TİLKİ

Taşkent Doğa Parkı çalışanları ile Sahil Güvenlik Yedidalga Grup Komutanlığı tarafından Yedidalga’da yardıma muhtaç bir halde bulunup, kurtarılan Caretta Caretta, tedavi edildi ve yeniden denize bırakıldı.

Aspava Restoran’ın bulunduğu sahilden denize salınan Caretta Caretta, onu gözleyen heyecanlı bakışların arasında gerçek hayatına kavuştu.

Geçtiğimiz hafta Yedidalga’da bir mil açıkta bulunan Caretta Caretta’nın dalış sorunu yaşadığını, bitkin durumda olduğu tespit edildi.

“Yaban Hayat Destek Hattı”na gelen çağrıyla harekete geçen Taşkent Doğa Parkı’na bağlı Yaban Hayat Kurtarma ve Rehebilitasyon Merkezi ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın çabalarıyla kaplumbağa karaya çıkarıldı.

 

Aktolga: Sağlık sorunlarını giderdik

Taşkent Doğa Parkı Veteriner Hekimi Ayda Aktolga, kaplumbağanın deniz canlıları rehabilitasyon merkezine götürüldüğünde, vücudunun neredeyse dış parazitlerle kaplı olduğunu belirterek parazitlerin temizlendiğini, bağırsaklarındaki sorunun giderildiğini ifade etti.

Aktolga, akciğer bölgesinde enfeksiyona bağlı olduğu düşünülen küçük farklılaşmalar gözlemlendiğini de belirterek şöyle devam etti:

“Laboratuarımızda yapılan kan tahlillerinin detaylı sonuçlarıyla birlikte enfeksiyonun yok denilecek kadar az olduğunu gözlemledik. Üç gün boyunca müşahede altında tuttuğumuz Caretta Caretta bu süreçte dinlenerek oldukça sağlıklı hareketler sergiledi ve dalış sorununu da geride bıraktı. Önlem amaçlı gerekli ilaçları da verildikten sonra mevcut gaz birikimi ve çok az olan enfeksiyonun doğada kendi rutin yaşamında aşılabilecek seviyede olduğunun kanısına vardık.

Sonuç olarak sağlıklı bir Caretta Caretta’yı bilimsel çalışmalar için DNA örneklerini de aldıktan sonra Akdeniz’le yeniden buluşturmanın mutluluğunu yaşadık.”

Aspava Restoran sahibi Caner Aspava da, Caretta Careta’nın doğaya kavuşmuş olmasına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER