“Caretta Carettaları” koruyalım!

banner37

Yavru kaplumbağalar yuvalarından çıkıp denize doğru yol alıyor ancak bu canlıların korunması noktasında ne yazık ki herkes üzerine düşeni yapmıyor. Özellikle bilinçsiz kişilerin araçlarıyla sahile girmesi, çevre kirliliği ve kampçılık gibi daha onlarca unsur, kaplumbağalara zarar veriyor

“Caretta Carettaları” koruyalım!
banner99

YILDA BİNDEN FAZLA KAPLUMBAĞA AV OLUYOR”… Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti (SPOT) Başkanı Damla Beton, sahillere araçlarla girilmesinin kaplumbağaların zarar görmesindeki en önemli etken olduğuna dikkat çekerek, yılda yaklaşık binden fazla kaplumbağanın hedef dışı av olarak balık ağlarına takılıp hayatını kaybettiğini açıkladı. Beton, bu sorunun ortadan kaldırılması için balıkçılarla işbirliği içerisinde çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Ahmet UÇAR


Yavru kaplumbağalar yuvalarından çıkıp denize doğru yol alırken, kaplumbağaların korunması noktasında birçok sorun yaşanıyor.


Bilinçsiz kişilerin araçlarıyla sahillere girmesi, inşaatlaşma, karavanlaşma, kampçılık, başıboş köpekler, çevre kirliliği, jet ski kullanılması gibi birçok unsur, kaplumbağaların zarar görmesine yol açıyor.


Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti (SPOT) Başkanı Damla Beton, sahillere araçlarla girilmesiyle birçok kaplumbağa yuvasının zarar gördüğünü ve kaplumbağa yumurtalarının kırıldığını belirtti; ayrıca başıboş köpeklerin de kaplumbağalara zarar verdiğini, çevre kirliliğinin de sorunlara yol açtığını vurguladı.


Beton, çevre kirliliğinin sadece ülkemizden değil, plastik atıkların akıntılarla gelmesi nedeniyle diğer ülkelerden de kaynaklandığına dikkat çekerek, bunun global bir sorun haline geldiğini söyledi.

“Araçlarla sahile inilmesi en büyük sorun”


Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti (SPOT) Başkanı Damla Beton, kaplumbağaların korunması noktasında birçok sorunla karşı karşıya kalındığını belirterek, bu sorunların başında ise sahillere araçlarla girmenin geldiğini kaydetti.


Yaşanan sıkıntıların her bölgede farklı şekilde meydana geldiğini dile getiren Beton, inşaatlar, araçlarla sahillere girme, kamp, karavancılık, başıboş köpekler ve bunun gibi sorunlar nedeniyle kaplumbağaların zarar gördüğüne işaret etti. Beton, çevre kirliliği ve jet skiler nedeniyle de bu zararların gerçekleştiğini anlattı.


ATV ve bunun gibi başka araçlarla sahillere giren kişilerin kaplumbağaların yuvalarının üzerinden geçebildiğini söyleyen Beton, başıboş köpeklerin de bu yuvalara ve kaplumbağalara zarar verdiğini anlattı.

“Başıboş köpekler kaplumbağalara zarar veriyor”


Beton, karavancıların veya kamp yapan kişilerin başıboş köpeklere yiyecek verdiğini, ancak evlerine döndüklerinde, bölgeye alıştırılan köpeklerin kaplumbağa yuvalarına zarar verdiğini belirtti.


Damla Beton, geçmiş dönemlerde kafes koyarak bu canlıların korunduğunu ancak günümüzde bu önlemi almaya fırsat kalmadan başıboş köpeklerin kaplumbağalara zarar verdiğini vurguladı.


Çevre kirliliğinin de kaplumbağaların yaşam hakkını tehdit ettiğine dikkat çeken Beton, ülkemizde yaşanan çevre kirliliğinin yanı sıra akıntı yoluyla diğer ülkelerden gelen plastik atıkların da bu sorunu yarattığını kaydetti.


Çevremizin temiz tutulması konusunda her bireyin sorumlu olduğunu dile getiren Beton, bunun global bir sorun haline gelmesi nedeniyle sadece ülkemizde değil tüm dünyada bilinçli olunması gerektiğini vurguladı.

banner134

“Binden fazla kaplumbağa balık ağlarına takılarak ölüyor”


Beton, balık avcılığı noktasında da deniz kaplumbağalarının zarar gördüğüne işaret ederek, yılda yaklaşık binden fazla kaplumbağanın hedef dışı av olarak balık ağlarına takılarak zarar gördüğünü anlattı.


Kaplumbağaların hedef dışı av olmaktan kurtulması için balıkçılarla işbirliği içerisinde çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Beton, bu sorunun önüne geçilebilmesi için ışıklandırma sistemleri üzerine girişimlerde bulunduklarını belirtti.


Beton, kaplumbağa üremelerinin artış gösterdiğinin gözlemlendiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:


“Kaplumbağa üremelerinin artış göstermesi, her şey yolunda, artık bırakalım anlamına gelmiyor.


İnşaatlaşma, sahillere araçlarla girme, karavanlaşma, kampçılık ve bunun gibi sorunlara bağlı olarak birçok problem yaşanabilir.


Kaplumbağa yuvalarının üzerinden araçlarla geçmek veya başıboş köpeklerin kaplumbağalara zarar vermesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.


Bu ve bunlar gibi sorunlar nedeniyle gelecekte kaplumbağa popülasyonu düşebilir.”


Denizlerdeki kaplumbağaların nefes almak için su üstüne çıktıkları sırada o bölgede jet skilerin hedefi olabildiğini de anlatan Beton, jet skilerin bu canlılara hızlı bir şekilde çarpıp ölümlerine yol açabildiğini anlattı.

30 yıldır çalışmalar yürütülüyor


Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti olarak yaklaşık 30 yıldır kaplumbağaları koruma projesi kapsamında çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Beton, başladıkları dönemde Alagadi’de 40 yuva bulunduğunu, günümüzde ise bu yuva sayısının 350’lere çıktığını ifade etti.


Beton, biyolojide sayıların hep aynı doğrultuda şekillenmediğine işaret ederek, kaplumbağa popülasyonunun bir yıl iyi sonuç verirken, diğer yıl daha az sonuç verebileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88