Caretta kaplumbağa takip edilecek

banner37

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği, Gazimağusa’da balıkçı ağına takılıp kurtarılan, yaklaşık 30 yaşındaki çiftleşmeye hazır Caretta kaplumbağayı, üzerine uydu cihazı takıp yeniden denize bıraktı

banner87
Caretta kaplumbağa takip edilecek
banner99

Sedef BOŞNAK

   Ülkemizin en önemli zenginliklerinden olan kaplumbağaları korumak için sürdürülen çalışmalar sonuç veriyor.

   Gazimağusa’da Serhat Baykur isimli bir balıkçı, duyarlılık örneği göstererek, balık ağına takılan Careta kaplumbağayı kurtarıp, Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği yetkililerine teslim etti.

   Dernek üyesi Dr. Robin Snape, ekibiyle, üzerine uydu cihazı yerleştirdiği, yaklaşık 30 yaşındaki çiftleşmeye hazır sağlıklı kaplumbağayı, yeniden denize bıraktı.

   Robin Snape, kaplumbağa kabuğundan genetik ve izotop analizi için örnek alıp, kurtarıcısı Serhat Baykur’un kızının adı olan Derin ismini verdiği kaplumbağayı, sahilden yuvasına uğurladı.

   Derin bundan böyle, dernek tarafından takip edilebilecek, gittiği alanlar ve bulunduğu suyun ısısı kayıt altına alınacak.

“Hedef dışı avı azaltacağız”

   Derneğin yönetim kurulu üyesi Dr. Robin Snape, kaplumbağa ölümlerini en aza indirmek için çaba sarf ettiklerini belirterek, 1992’den beridir sürdürdüğü çalışmalarda hedef dışı avın son bulması için uğraş verdiklerini anlattı.

   Dr. Robin Snape, balıkçılarla işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, kaplumbağalara, yunuslara, foklara, köpek balıklarına ve diğer memelilere zarar veren hedef dışı avcılığı azaltacaklarını söyledi.

   Amaçlarının ülkedeki balıkçılığı bitirmek değil geliştirmek olduğuna da vurgu yapan Robin Snape, şöyle devam etti:

   “Her yıl çok sayıda ölü kaplumbağa sahile vuruyor. Hedef dışı avcılık, kaplumbağalara ve diğer canlılara zarar veriyor. Bu av büyük bir tehdittir.

   Kaplumbağalar balık ağlarında boğulup sahillere vuruyor. Bunları azaltmak için çok çalışıyoruz. Limanlarımızda, balıkçıları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Böylece, balıkçılarımız, kaplumbağaları gördüklerinde veya yakaladıklarında bizi bilgilendiriyor. Bu araştırmamıza büyük katkı sağlıyor. Balıkçımız Serhat Baykur’un duyarlı davranışının örnek olmasını diliyoruz.

   Serhat Baykur’un ağına takılıp kurtardığı kaplumbağanın nerede büyüdüğünü, nereden geldiğini bilemeyiz, ancak 68 santim olan kabuk uzunluğundan çiftleşmeye hazır bir kaplumbağa olduğunu görüyoruz.

   Belki beslenme alanı başka yerdir ve çiftleşmek için buraya geldi. Belki Afrika’dan geldi bilemeyiz. Bunun tespiti için kabuğundan örnek aldık. Kaplumbağaya Derin adını koyduk. Derin’in en az beslenenlerden olduğunu düşünürsek, yaklaşık 30 yaşında olduğunu anlayabiliriz. Çiftleşmeye hazırdır. Bu kaplumbağa yetişkin için küçüktür. Yetişkinler, 50 ve üzeri yaştadırlar.

   Kaplumbağalar, derin suda büyürler. Sıcak su ve güzel bir beslenme alanı bulursa güzel büyürler. 3 santim uzunluğundaki bir yavru akıntıyla gezer. Akdeniz’den çıkmazlar ancak, İtalya’ya, İspanya’ya kadar gidebilir. Suriye, Afrika ve Türkiye’den kıyılarımıza yumurta bırakmaya gelen çok sayıda kaplumbağa var.

   Mağusa körfezde 4’ü yeşil olmak üzere 10 kaplumbağamızı takip ediyoruz. Derin, Caretta Carettaların 7’ncisi olacak. Uydu cihazı monte ettik, havadan da dron vasıtasıyla takip edeceğiz. Pahalı bir sistem ancak, tüm verileri bize veriyor. Yerini, hangi sulara gittiğini, bulunduğu suyun ısısını, kısacası Derin’in nasıl davrandığını takip edeceğiz.”

“Amacımız korumak”

   1992’den beridir çaba sarf ettiklerini anlatan Robin Snape, amaçlarının nesli tükenmekte olan canlıların yaşam alanlarını belirleyip onları korumak olduğunu vurguladı.

   Robin Snape, Mağusa’nın balıkçılık açısından ülkenin en aktif bölgesi olduğuna dikkat çekti ve balıkçılığın ülkenin en önemli sektörlerinden biri olduğunu vurguladı.

   Balıkçı nüfusunun ve balık popülasyonunun Mağusa bölgesinde diğer bölgelere göre daha fazla olduğunu anlatan Robin Snape, “Ülkede balıkçılık önemli bir sektördür. Biz bunu geliştirmek istiyoruz. Mağusa, balıkçılığın en aktif olduğu alandır. Hava daha müsaittir. Balıkçı nüfusu daha büyüktür. Caretta ve yeşil kaplumbağalar da burada yoğundur” dedi.

   Snape, şöyle devam etti:

   “Amacımız, kaplumbağaların yaşam alanlarını bellemek ve ölümlerini azaltmak. Balık avında hedef değişirken, hedef dışı avcılık da yapılıyor. Dikkatli incelenmeli. Balıkçılık gelişti, av türüne göre kullanılan malzemeler de değişti. Malzemelerin nasıl kullanıldığı öğrenilmeli. Balıkçılığın geliştirilmesi, kaplumbağaların korunması için alternatif malzemeler geliştirilebilir. Bunlar için uğraşıyoruz.

   Bazı balıkçılar projemize katkı koyuyor. 2 yıldır, 5 balıkçımızı GPRS’ten takip ediyoruz. Her limandan takip ettiğimiz balıkçımız var. Nerede avcılık yapıyorlar, bilgimizde. Kaplumbağamızı canlı kurtaran balıkçımız Serhat Baykur’a teşekkür ediyoruz. Bunu diğer balıkçıların da örnek alıp, yakaladıkları canlı, ölü, yaralı kaplumbağaları bize, 0548 886 86 84 numaralı telefondan bildirmelerini istiyoruz. Ölü olduğunda denize bırakıyorlar, bırakmasınlar. Biz, balıkçılığı engellemek değil, geliştirmek istiyoruz.”

“Kirlilik öldürüyor”

   Robin Snape, önemli bir noktaya daha değinerek, denizimizde çok büyük miktarda deniz plastiği bulunduğuna vurgu yaptı ve kaplumbağaların kirlilikten öldüğünü de dile getirdi.

   Özellikle plastik atıkların Akdeniz kaplumbağalarının hayatlarını tehdit ettiğini anlatan Snape, sahile vuran ölü kaplumbağaların incelenmesinde, birçoğunun mide örneğinde, yedikleri plastik parçalarını bulduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108