Çarpıcı iddialar!

banner37

Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürü Elif Pekri, Turizm ve Çevre Bakanı’na hitaben yazdığı dilekçeyle görevinden affını istedi, gerekçelerini sıraladı. Pekri, “Görevine atanmadan önce hazırlanmış, pek de kontrolü yapılmamış belgelere imza atması” için kendisine “baskı” uygulandığını öne sürdü. Kamu-Sen Başkanı Atan da “Elif Hanım’ın bazı yolsuzluklara imza atması istendi, o da bunları kabul etmedi” dedi

Çarpıcı iddialar!
banner8

Doğan SAMER

Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürü Elif Pekri, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na hitaben yazdığı dilekçeyle, 2 Mart 2021 tarihinde atandığı görevinden, 28 Haziran 2021 itibarıyla affını istedi.

Pekri, görevinden affının gerekçelerini sıraladığı dilekçesinde ciddi iddialar ortaya koydu.

“Görevine atanmadan önce hazırlanmış, pek de kontrolü yapılmamış belgelere imza atması” için kendisine “baskı” uygulandığını öne süren Pekri’nin iddiaları arasında şunlar var:

“Bakan tarafından kendisine baskı ve mobbing uygulandığı”, “2019 ve 2020 yılının ilk 3 ayının acente teşvik belgelerini imzalamaya zorlandığı”, “Sayıştay Denetçisi görevindeyken yaptığı denetimlerde acentelere yapılan teşvik ödemelerinde birçok kez fazla ödeme tespit ettiği, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun 2018 yılındaki denetiminde de aynı tespitin yapıldığı, Sayıştay Başkanlığı’nın ise 2013 yılı için yaptığı teşvik denetiminden 80 bin Euro’luk fazla ödeme tespit etmesinden dolayı Mali Polis’in geçtiğimiz hafta daireye gitmesi”.

KIBRIS Gazetesi, Pekri’nin kaleme aldığı dilekçeye ulaştı.

Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nde örgütlü bulunan Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, söz konusu dilekçeyi ve içeriğindeki iddiaları doğrulayarak, konunun bilgilerinde olduğunu söyledi.

Atan, “Elif Pekri bu konuyu bana da anlattı. Bana gelip ‘görevden ayrılmak istiyorum. Bazı yolsuzluklara, yasa dışı işlere, imza atmamam gereken şeylere imza atmayacağım’ dedi. Dilekçe hazırlayarak bize bildirdi. İnanmadığınız ya da yasa dışı olan bir şeye imza atamazsınız, suçtur. Söz konusu bile olamaz. Elif Hanım’ın sonuna kadar arkasındayız” açıklamasında bulundu.

Elif Pekri, PGM Bilgisayar Sistem Yöneticisi ve Sayıştay Denetçisi görevlerinde de bulundu

Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürü Elif Pekri’nin imzasının yer aldığı, Turizm ve Çevre Bakanı ile Kamu-Sen’e dağıtımı yapılan dilekçede yer alan iddialar dün KIBRIS TV’de Hasan Hastürer’in sunduğu programda okundu.

Pekri, kaleme aldığı dilekçesinde, özel sektörde 6 yıl, kamuda ise 25’inci yılını doldurarak 31 yıl birçok görev aldığını, özellikle Polis Genel Müdürlüğü’nde Bilgisayar Sistem Yöneticisi ve Sayıştay Başkanlığı’nda Sayıştay Denetçisi olarak görev yaptığını belirtti.

Görev süreleri boyunca mevzuatın dışına çıkmadan, disiplinli ve düzenli olarak görev yürüttüğünü ifade eden Pekri, “Görevlerimi bu esaslara dayanarak ifa ederken, 31 yılın sonuna baktığımda disiplinli ve dürüst çalışmam bana güzel tecrübeler kazandırmış olmakla birlikte aldığım övgüler de beni oldukça mutlu etmiş, gururlandırmıştır. 2 Mart 2021 tarihinde Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürlüğü görevine atanmış bulunmaktayım. Daire Müdürlüğü görev ve sorumluluklarımı aynı anlayışla siyasi beklentim olmadan hiçbir çıkar gözetmeksizin yürütmeye çalışmaktayım” dedi.

Pekri, “Ancak” diyerek, görevden affını istemesindeki gerekçeleri sıraladı:

“Yurt dışı enformasyon ofislerindeki personelin eksik çalışmalarına göz yummam için baskı yapıldı”

“Bakanlar olarak tarafınızca personelime görev verebileceğinizi ancak görev verilirken müdür olarak tarafıma da bilgi verilmesi gerektiğini düşünüyorum, hiyerarşiyi gözetmeksizin verilen görevlerin;

Yurt dışı enformasyon ofislerinde görev yapan personelin aldıkları maaş/ücrete göre eksik çalıştığını saptamış olduğumdan dolayı çalışma çizelgelerini gerektiği gibi düzenleme çabama rağmen eskisi gibi eksik çalışmalarına göz yummam için tarafınızca yapılan baskı;

Yapılacak işlerde yaptığım öneriler duymazdan gelinerek alt personelden öneri istenmesi, yaklaşık bir aydır oda kapınızda aktaracağım konular yanımdaki personelle beklememe rağmen beni değil yanımdaki personeli içeri alışınız, yine sorduğumda bir türlü müsait olmayışınız (10 gün) dolayısıyla itibarsızlaştırmaya yönelik şahsıma tarafınızca yapılan davranışlar ayrıca mobbing uygulaması;

“2019 ve 2020 yılının ilk 3 ayının acente teşvik belgelerini imzalamam için baskı yapıldı”

banner134
2 Mart 2021 tarihinde göreve gelmeme rağmen 2019 yılı ve 2020 yılının ilk 3 ayının acente teşvik belgelerini devletin sürdürülebilir bir yapısı olduğunu savunarak imzalamam için tarafınızca baskı yapılması ancak iş bu teşviklerin ne operasyon zamanı ne de bilgilerinin hazırlandığı zaman görevde değildim.

“Acentelere fazladan teşvik ödemesi yapıldı, bu belgeleri imzalamam istendi”

Devlet sürekliliğinin bilincinde olmama rağmen 70-80 belki de daha fazla klasörün içerisindeki belgeleri geriye dönük kontrol edebilmem imkansız oluşundan ayrıca önceki yıllarda Sayıştay Denetçisi görevimdeyken yapmış olduğum denetimlerde acentelere yapılan teşvik ödemelerinde birçok kez fazla ödeme tespit edişimden ve en önemlisi de bir denetimimde yaklaşık 300 bin Euro’luk fazla ödeme tespit etmiş oluşumdan, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun 2018 yılı için yaptığı denetimde tespit edilmiş olan fazla ödemeden ve yine Sayıştay Başkanlığı’nın 2013 yılı için yaptığı teşvik denetiminden 80 bin kusur Euro’luk fazla ödeme tespit edilişinden ve Mali Polisin de geçtiğimiz hafta soruşturma amaçlı dairemize geldiğinden dolayı bu konuda oldukça dikkatli olunması ve atılan imzaların bilinçli atılması gerektiğine inanmaktayım.

Dolayısıyla görevime atanma tarihinden önce düzenlenmiş ve pek de kontrolü yapılmamış olan bu belgelere imza atmam için tarafınızca yapılan baskıların kabul edilemez olduğunu belirtmek isterim.

“Son zamanlarda yaşadıklarım sağlık sorununa neden oldu”

Görevimi inandığım doğrulardan şaşmadan başım dik olarak yürütmeye çalıştım. Ancak son zamanlarda yaşadıklarım beni epeyce stres ve mutsuzluğa itmiş olmakla birlikte sağlık sorunlarına da yol açmıştır.

Dolayısıyla bu görevi sağlık sorunlarımdan dolayı daha fazla yürütemeyeceğimden görevimden affımı saygılarımla arz ederim.”

Atan: İnanmadığınız ya da yasa dışı olan bir şeye imza atamazsınız, suçtur

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, Elif Pekri’nin dilekçesinin bilgilerinde olduğunu belirterek kendisinden bazı yolsuzluklara imza atmasının istendiğini söyledi.

Atan’ın açıklaması şöyle:

“Elif Pekri konuyu bizimle paylaştı. Bana gelip ‘görevden ayrılmak istiyorum’ dedi, ‘bazı yolsuzluklara, imza atmamam gereken şeylere imza atmayacağım’ dedi.

Elif Hanım daha önce Sayıştay’da görev aldığı dönem 300 bin Euro’luk fazladan teşvik parası ödendiğini tespit etmişti.

Elif Hanım 2 sayfalık dilekçe hazırlayarak, Sayın Bakan’ın amirlerle muhatap olmasını, kendisini dışladığını anlatan olayları bize bildirdi.

Kamu Görevlileri Yasası’na göre, Elif Hanım haklıdır. İnanmadığınız ya da yasadışı olan bir şeye imza atamazsınız, suçtur, söz konusu bile olamaz.

Bakana (Fikri Ataoğlu) gittim, ‘siz ne düşünüyorsunuz bu konuda’ diye sordum. Elif Hanım’ın haklı nedenlerle bu görevi yapmak istemediğini söyledim.

Bakan’a kendisini görevden al, sen de rahat et o da rahat etsin dedim. O da bana görevden almayacağını söyledi. Daha sonra Bakan bana, ‘Elif biraz daha izine çıksın, izinden dönünce onu görevden alacağım’ dedi.

Elif Hanım davasında sonuna kadar haklıdır, onun arkasında durmaya devam edeceğiz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75