banner6

'Çarpık yapılaşmaya yol açabilir'

banner37

Girne İnisiyatifi, Lapta Yürüyüş Yolu Projesi’yle ilgili daha kapsamlı bilgi paylaşma çağrısında bulundu. İnisiyatif, projenin çevreyi ciddi şekilde tahrip edilebileceği ve çarpık yapılaşmaya yol açılabileceğine vurgu yaptı.

'Çarpık yapılaşmaya yol açabilir'
banner8

Girne İnisiyatifi, yaptığı yazılı açıklamada, Lapta Belediyesi’nin İyi İdare Yasası tahtında gerçekleştirdiği ve “Lapta Yürüyüş Yolu Projesi” kapsamındaki “Otel, Marina Ve Sosyal Yaşam Alanı Projesi”nin ele alındığı toplantıyı değerlendirdi.

“Çarpık yapılaşmaya yol açabilir”

“İyi İdare Yasası tahtında gerçekleştirilen toplantı, idari işlemlerin bir kısmı tamamlandıktan sonra gerçekleştirildiğinden usule uygun değildir” değerlendirmesi yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Proje sunumunda da ifade edildiği üzere yapılacak yatırım dolaylı bazı yatırımları da bölgeye çekeceğinden ekonomik aktivitelerde ciddi bir artış yaşanacaktır. Bu da imar planına sahip olmayan Lapta bölgesi için çarpık yapılaşmaya yol açabilecektir. Böylesi bir riskin o bölgede yaşayan insanların refahı üzerinde yapacağı negatif etki projenin başarısını önemli ölçüde düşürme potansiyeline sahiptir. Benzer bir tecrübe Girne-Çatalköy bölgesinde halen yaşanmaktadır. Bu bakımdan vakit kaybedilmeksizin Alsancak-Lapta-Karşıyaka İmar Planı konusunda çalışmalara başlanmalıdır.”

“Yol güzergahı paylaşılmadı”

Proje sunumunda yol güzergahlarının ve yapılacak yatırımın trafiğe etkilerinin paylaşılmadığı kaydedilen açıklama, şöyle devam etti:
“Bununla birlikte hedeflenen turist sayısı ve istihdama bağlı olarak alt yapı ve doğal kaynak ihtiyaçları hesaba katılmamıştır. Bu çerçevede projenin sosyal faydasını ortaya koyacak unsurlar henüz mevcut değildir. Öte yandan projeden elde edilecek gelirin yine kamu yararı çerçevesinde kullanılmasına ilişkin her hangi bir taahhüt bulunmamaktadır.” 

“Şeffaflık ilkelerine uygunluğu tartışmalı…”

banner134

Bu eksiklikler nedeniyle bugün gerçekleştirilen halkın katılımı toplantısının şeffaflık ilkelerine uygunluğunun tartışmalı olduğu kaydedilen açıklamada Lapta halkının refahını artırmak amacıyla hazırlanan projenin eksiklikler nedeniyle beklenen hedeflere ulaşamaması riski olduğu belirtildi.

Bunun çevrenin ciddi biçimde tahrip edilmesine yol açabileceği vurgulanan açıklamada, idarenin daha kapsamlı bilgileri halkla şeffaf bir biçimde paylaşmaya çağrıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2017, 19:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104