“Çarşıda kuş dahi uçmuyor”

banner37

Güney Kıbrıs’tan gelenler, turist ve öğrencilerle eskiden bir şekilde çarklarını döndürdüklerini belirten Lefkoşa esnafı, Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmış olmasına rağmen hiç de umutlu olmadıklarını söyledi

“Çarşıda kuş dahi uçmuyor”
banner90
banner99

“ESKİ BAYRAMLARIMIZ YOK”... Koronavirüs’ten dolayı çöken iç piyasanın önemli değerleri olan esnaflar, geçen bayram da olduğu gibi bu bayramdan da umutlarının olmadığını belirtirken, piyasayı bitiren unsurun büyük ölçüde pandemi süreci olduğunu, fakat genel olarak geçmiş yıllarda da vatandaşların bayram süreçlerini yurt dışına tatile giderek geçirdiklerinden yakındı. Lefkoşa esnafının neredeyse tamamı “Eskiden çarşımız bayram zamanı cıvıl cıvıldı. Şimdi eski bayramlarımız yok” diyerek, bayramın da çarşıyı canlandırmayacağı görüşünde buluştu.

“YERLİ HALK ZATEN GELMİYORDU”... İşlerin eskiden de oldukça durgun olduğunu fakat turist, öğrenci veya Güney’den gelenlerle de olsa bir şekilde çarklarını döndürdüklerini ifade eden Arasta esnafı da durumdan oldukça rahatsız. Neredeyse tüm günü sıfırla kapattıkları birçok gün olduğunu ifade eden Arasta esnafı, genel olarak “Yerli halk zaten gelmiyordu, şimdi de Lokmacı’yı açmıyorlar, turist yok, çarşı da kuş dahi uçmuyor, kime satış yapacağız? Devletimiz zaten Arasta Çarşısı Lefkoşa haritasında yok gibi davranıyor” diyerek sitem etti.

Funda ÖZSAKINÇ

   Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı ancak Lefkoşa esnafı, bayram öncesinde bu denli bir durgunluk yaşanmasından şikayetçi.

   Eskiden, turist, öğrenci ve Güney Kıbrıs’tan gelenler sayesinde biraz da olsa çarklarını döndürdüklerini ancak pandemi nedeniyle bu üç unsurun ülkeden çekilmesi, yerli halkın da alım gücünün düşmesi nedeniyle satış yapamadıklarını belirten Lefkoşa esnafı, Kurban Bayramı’nın da satışlarını artıracağından umutlu olmadıklarını dile getirdi.

   Koronavirüs’ten dolayı çöken iç piyasamızın önemli değerleri olan esnaflar, geçen bayramda olduğu gibi bu bayramdan da umutlarının olmadığını belirtirken, piyasayı bitiren unsurun büyük ölçüde pandemi süreci olduğunu, fakat genel olarak geçmiş yıllarda da vatandaşların bayram süreçlerini yurt dışına tatile giderek geçirdiklerinden yakındı. Esnaflar, “Eskiden çarşımız bayram zamanı cıvıl cıvıldı. Şimdi eski bayramlarımız yok” diyerek buruk bir bayram geçireceklerini dile getirdi.

   İşlerin eskiden de oldukça durgun olduğunu fakat turist, öğrenci veya Güney’den gelenlerle de olsa bir şekilde çarklarını döndürdüklerini ifade eden Arasta esnafı da durumdan oldukça rahatsız. Neredeyse tüm günü sıfırla kapattıkları birçok gün olduğunu ifade eden Arasta esnafı, genel olarak “Yerli halk zaten gelmiyordu, şimdi de Lokmacı’yı açmıyorlar, turist yok, öğrenci yok. Çarşıda kuş dahi uçmuyor, kime satış yapacağız? Devletimiz zaten Arasta Çarşısı Lefkoşa haritasında yok gibi davranıyor” diyerek sitem etti.

Çarşı esnafları ne dedi?

Meral Berdan:

   “İnsanlar biraz umutsuzluğa kapılıyor. Panik var hâlâ ve bu duruma alışmamız lazım. Panik halini toplum olarak üzerimizden atmadığımız sürece normale dönemeyeceğimizi düşünüyorum. Bu da esnaf için çok önemli bir gelişim olur. Şu an, bayrama 2 gün kalmasına rağmen hiçbir hareketlilik yok. Ekonominin düzelmesi için hayatın hızla normale dönmesi ve bu durumla mücadele etmemiz gerekir. Eski bayramlardaki gibi hareketlilik dersek, zaten yok. Eskiden bayrama 2 hafta kala cadde dolar taşardı, şu an sadece arabalar gelip geçiyor. Caddede gezen insan yok. Bir de bu pandemi sürecinden dolayı insanlar psikolojik olarak öyle yoruldular ki, artık bayram değil tatil amaçlı bakıp, alışveriş yapmak yerine kendilerini mutlu edecek başka şeylerle ilgileniyorlar.”

Özge Macila Höyük:

   “Bu bayramdan umudumuz var, ama tabiî ki öncelikle verimlilik almak isteriz. Zorlu bir süreçten geçtik, ülkece ve dünyaca. İnsanların artık motivasyonunu sağlayıp, kendi hijyen tedbirlerini alarak korkmadan alışverişe çıkabilmelerini umut ediyoruz. Eskiden daha çok eski toprakları, yani yaşlı kesimimizi görmek bizleri ayrı bir mutlu ederdi, artık onlar da yok. Caddenin işlekliği şimdiye kadar fena değil, daha da iyi olmasını bekliyoruz. Zor zamanların meyvelerini toplayabileceğimiz bir bayram olmalı. Mutlu, sağlıklı, huzurlu bir bayram olmasını temenni ederiz.”

Özsan Güzeloğlu:

   “Bu yıl, ülkemiz ekonomisinin pandemi sebebiyle dibe vurması, temel ihtiyaçlar dışındaki işletmeleri kapatacak duruma getirmiştir. Gönül isterdi ki devlet, küçük esnafa gerektiği şekilde elini uzatsın. Tabii esnaf olmak dışında ülkede aylarca maaşı kesilen, aylarca maaşını alamayan yüzde 70’lik nüfusun fakirleşmesi elbette ki, yaşanması gereken bayram alış verişinin ve bayram sevincinin önüne geçmiştir. Bu yüzden çarşının durumu kötüdür. Buna rağmen pandemi denilen illetten ülkemizin biraz olsa uzak durması bunca ekonomik sıkıntıya rağmen bir teselli olmuştur. Bütün İslam âleminin Kurban Bayramı’nı kutlarım.”

banner134
Derya Alp:

   “Umutluyuz. Pandemi şartlarına göre iyi bir gidişat var. Şu ana kadar işler fena değil. Çünkü giyim de bir ihtiyaçtır. İllaki lüks için değil, toplum olarak giyinmeyi seviyoruz. Şu anda yurt dışı tatilleri olmadığı için bayramlarda iç turizmin canlanması bekleniyor. Çarşımız eski bayramlardaki gibi cıvıl cıvıl değil elbette ama şunu bilmeliyiz ki artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yine de umudumuzu yitirmiyoruz, daha da iyi olacağız.”

Mercem Adıgüzel Davulcu:

   “Geçen yıllardaki Kurban Bayramlarında da işler çok iyi değildi. Şu anda daha da kötü. İnsanlar tatile bile gidemiyor, yerli halk adada kaldı. Ama yine de işler açılmadı. Bu bayramdan da umudumuz yok. Vatandaşlar bayramlarını memleketinde kutlamak istiyorlar ama her şeyden önce karnını doyurmak istiyor insanlar. Kıyafet 3, 4’üncü planda. İkinci dalga yaşanırsa esnaf çok fazla ayakta kalamayacak. Topluca batacağız.”

Cemaliye Büyükoğlu:

   “Bayram dolayısıyla bizde bir hareketlilik yok. Açık söylemek gerekirse umudumuz da yok. Gerçeği görmezden gelemeyiz. Aslında Korona’dan dolayı daha da durgundur işler ama bayram için normalde de buraya gelip alışveriş yapan yoktu. Yerli halkımız zaten bizi alışveriş için tercih etmiyor, Lokmacı kapısı kapalı olduğu sürece de bizlere iş yok. Herkesin bayramını kutlarım.”

Cemaliye Bağcıoğluları:

   “Bugüne kadar işler açılmadı, bu günden sonra da açılacağını hiç sanmıyorum. Turist yok, yerli halkın çoğu işlemedi paraları yok, alışverişe nasıl gelsinler? Devletten beklentilerimiz çok, özellikle esnafı desteklemesi gerekir. Bir şekilde devlet, özellikle yanında çalışanı olan insanlara yardım etmesi gerekir. Eski bayramlar değil, normal gün satışımız dahi yok. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Cenan Özcan:

   “İş olarak bu bayramdan umudumuz yok, şu an hiç iş yok. Etrafta insan yok, çarşı meydanında kuş dahi uçmuyor. Evimizin geçimi olsun, kira, elektrik, su, ödenecek diğer faturalar, bunların hiç birini ödeyebilecek kadar bile satış yok. 3. Dünya Savaşı çıksa ancak bu kadar sıkıntı olurdu herhalde. Bizim en önemli sorunumuz Lokmacı sınır kapısı. Giriş-çıkış yok, insan yok, müşteri hiç yok. Nasıl iş yapacağız da, bu kadar giderlerimizi karşılayıp bir de üstüne geçineceğiz? Sadece biz değil, tüm Arasta esnafı aynı durumda.”

Oruç Kaya:

   “İnsanların alım gücü düştü, bu yüzden önümüzdeki Kurban Bayramı’ndan işle ilgili bir beklentimiz yok. İflasın eşiğindeyiz. Bayramlarda yerli halk gelmiyor. Zaten öncesinde de yoktu. Ama en azından hem turiste hem de Rumlara iş yapıyorduk, bir şekilde çarkımızı döndürüyorduk. Pandemiden sonra tamamen bittik. Devletimiz burayı unuttu. Sanki Lefkoşa haritasında Arasta diye bir yer yok. Tüm İslam âleminin Kurban Bayramı’nı kutlar, sağlık ve esenliklerle dolu geçmesini temenni ederim.”

Salih Doktoroğlu:

   “Bu bayramdan da yine beklentim sıfır. Hiç iş yok, mikrop varmış diye Lokmacı sınır kapısını açmıyorlar. Geçiş de yok, insan da. Eskiden de yerli halk bizlere gelmezdi. Şimdi hiç. Pandemi sadece bu kapıda mı varmış da açılmaz? Rum açtırmaz, çünkü onlar da bizim iş yapmamızı istemez. Bizim yöneticilerin de umuru değil zaten. İş yerleri açılalı 2 buçuk ay oldu, Arasta’daki dükkânların hepsini toplasan 5 bin TL para toplamamışlardır. Bizim işimiz turist ile ve Rumlar iledir. Bu durum bizi bitirdi. Pandemiyi bana bıraksalar ben 1 dakikada yok ederim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75