CAS çalışanları bir aylık maaşlarını alamadı

banner37

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren CAS çalışanları, mayıs ayı maaşlarını halen alamadıkları için Maliye ve Ulaştırma Bakanlıklarına şikayette bulundu.

CAS çalışanları bir aylık maaşlarını alamadı
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları, mayıs ayı maaşlarını halen alamadıkları için Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’a başvurarak şikayetlerini iletti.

Bazı hava yolu şirketlerinin sefer sayılarını azaltması bazılarınınsa seferlerini iptal etmesinden dolayı gelirleri düşen CAS’ta baş gösteren maaş krizinin nasıl çözüleceği ise şu an için bilinmiyor.

CAS çalışanları ile yöneticilerinin, bu sıkıntının büyümeden çözülmesi için, taleplerini hükümete ilettikleri ve hükümetin ise formül arayışında olduğu öğrenildi.

CAS’ta yaşanan maaş sıkıntısıyla ilgili KIBRIS’a konuşan CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu, hizmet verdikleri bir hava yolu şirketinin uçuş sayısını azaltması birinin de uçuşlarını durdurmasından dolayı şu an için gelirlerinin giderlerini karşılamadığını söyledi.

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu, CAS çalışanlarının yaşamış oldukları sıkıntının yönetim tarafından Maliye Bakanlığı’na iletildiğini ve konuyla ilgili çalışmanın yürütüldüğünü söyledi.

 

“Gelirlerimiz giderlerimizi karşılamıyor”

Yaşanan maaş sıkıntısıyla ilgili KIBRIS’a konuşan CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu, hizmet verdikleri bir hava yolu şirketinin uçuş sayısını azaltması birinin de uçuşlarını durdurmasından dolayı şu an için gelirlerinin giderlerini karşılamadığını söyledi.

Onur Air’in yönetim boşluğundan doğan bazı nedenlerden dolayı uçuşlarını durduğunu ve Atlasjet’in ise daha önce aylık 250 civarında olan uçuş sayısını geçen aylarda 3 kat azatlığını anımsatan Çavuşoğlu, şu an 137 çalışanın bütün sosyal hakları dahil 450 bin TL alacağının olduğunu, ancak mayıs ayından bu yana ödeme yapamadıklarını söyledi.

 

“Sorunu devletin yetkili makamlarına ilettik”

Bu sıkıntının yaşanmasından dolayı çok büyük bir üzüntü duyduklarını anlatan Çavuşoğlu, 2014 yılından bu yana gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin her zaman kendilerine yardım ettiğini belirtti.

Çavuşoğlu, ülkemizde erken seçimin yapılması ve henüz tam olarak hükümetin zaman bulamamasından kaynaklı konuya daha eğilemediği kanısında olduğunu söyledi.

Sorunla ilgili konuyu devletin yetkili organlarına ilettiklerini anımsatan Çavuşoğlu, ancak şu an için henüz bir neticeye varılmadığını anlattı.

Yaşanan sıkıntıyla ilgili bugün Başbakan Tufan Erhürman ile bir toplantı yapacaklarını ifade eden Çavuoğlu, çalışanların tüm özlük haklarını yatıracaklarını, ancak maaşlarını ödeyemeyeceklerini kaydetti.

Çavuşoğlu son olarak, bu sıkıntının geçici olduğunu, sorunun sürekli yaşanmaması için diğer hava yolu şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını, yeni anlaşmaların sağlanmasıyla bunların aşılacağını söyledi.

 

“Konuyla ilgili çalışma yürütülüyor”

Maliye Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Havutçu, CAS çalışanlarının yaşadıkları sıkıntının yönetim tarafından Maliye Bakanlığı’na iletildiğini belirterek, konuyla ilgili gerek Maliye Bakanlığı gerekse Ulaştırma Bakanlığı tarafından çalışma yürütüldüğünü söyledi.

Soruna henüz çözüm bulunmadığını anlatan Havutçu, konunun bugün yapılacak Bakanlar Kurulu gündemine gelmesi beklendiğini söyledi.

Şirketin gelirlerinin giderlerini karşılayamadığı bir durumun ortada olduğunu ifade eden Havutçu, bu sıkıntının bir maaşın ödenmemesiyle kalmayacağını, önlem alınmaması halinde ise giderek artacağını aktardı.

CAS’ın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir kurum olduğunu kaydeden Havutçu, bu konu hakkında en iyi kararın yetkili bakanlık tarafından verileceğini kaydetti.

 

“Şirketin yüzde 50’si özel, yüzde 50’si kayyumda”

 

CAS çalışanlarının mayıs ayı maaşlarını almaması konusunda açıklamam yapan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, şirketin bakanlığa bağlı olup olmadığıyla ilgili savcılıkta görüş talep ettiklerini belirterek, savcılıkta gelen raporda şirketin yüzde 50’sinin özel bir şahsa yüzde 50’sinin de kayyumda olduğu görüşünün iletildiğini söyledi.

Şirketin görünürde bakanlığın şeması altında göründüğünü anlatan Bağzıbağlı, şirketin kamu teşebbüsü değil, özel bir şirket tarafından çalıştırıldığını kaydetti.

CAS çalışanlarının yaşamış olduğu sıkıntının nasıl giderileceği ve bunun hangi formül ile aşılacağını bilmediklerini vurgulayan Bağzıbağlı, ekonomik olarak bu sorunun şu an için çözülmesinin mümkün görülmediğini aktardı.

Bağzıbağlı, “çalışanların gelip biz devletin çalışanıyız, devlet bize sahip çıksın demesi doğru değil. Çünkü şirketin yarısı özel birine ait, yarısı da KKTC Hava Yolları battıktan sonra atanan kayyumdadır. Zaten savcılıktan gelen görüşte bu yöndedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER