CAS çalışanları, mahkeme kararını bekliyor

banner37

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanlarının iki aydır sürdürdükleri eylem Başbakanlık önünde devam ederken, gözler biri bugün görüşülecek olan YİM’de açılan iki davaya çevrildi

CAS çalışanları, mahkeme kararını bekliyor
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanlarının, iki ayı aşkın süredir verdikleri emek ve statü mücadeleleri sürüyor.

Daha önce Ercan Havalimanı çemberinde çadır eylemlerini başlatan ardından da eylemlerini Başbakanlık önüne taşıyan 137 CAS çalışanı, burada oturma eylemleriyle seslerini hükümete duyurmaya çalışıyor.

Başbakanlık önünde eylemlerini sürdüren CAS çalışanları, şirket hisselerinin devlete kaydı için Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) yapılan istida başvurusunun 18 Eylül’de görüşülmesini beklerken, şirketin eski ortaklarının tasfiye istemiyle yaptığı başvurununsa bugün görüşülecek olması, çalışanların tepkilerine neden oldu.

KIBRIS’a konuşan CAS çalışanları, hisse devrinden önce şirketin ortadan kaldırılmak istendiğini iddia ederek, mahkeme kararıyla verilmesi muhtemel olan hisselerin devlete kayıt emrinin de akademik kalmasının mümkün olduğu görüşünü savundu.   

 

“Demokratik ve yasal yollarla emek mücadelesi veriyoruz”

İki aydan beridir sokaklarda demokratik ve yasal yollarla hak mücadelesi verdiklerini ifade eden CAS çalışanları, ne yazı ki, mevcut hükümetin yasal haklarını vermek bir yana, uzun yıllardır çalıştıkları şirketi ortadan kaldırarak kendilerini hak arayamaz duruma düşürme gayreti içinde olduğunu savundu.

Hisse devrinden önce şirketin ortadan kaldırılmak istendiğini iddia eden CAS çalışanları, mahkemenin vermesi muhtemel olan hisselerin devlete kayıt emrinin de akademik kalmasının mümkün olacağını söyledi.

Hükümetin, mağduriyetlerini ebediyetleştirme gayreti içerisinde olduğunu öne süren CAS çalışanları, şirketin çoğunluk hisselerinin her iki tarafın serbest iradesi ve arzusuyla devlete alınması ve 3 buçuk milyon TL bedelinin tamamen ödenmiş olmasına rağmen, alıcı tarafın ilgili yazılarına rağmen bilemedikleri ve anlayamadıkları şekilde, sehven kaydedilmemiş olmasını şimdiki hükümetin fırsat bilerek kaydetmemekte direndiğini iddia etti.

 

“Hükümet, mahkemeye müracaatla kayıt için istida verdi”

CAS çalışanları, yoğun baskıları sonucu Mukayyit işleminin yapılabilmesi için hükümetin mahkemeye müracaatla kayıt için istida verdiğini söyledi.

Mahkemenin bu istidanın görüşülmesi için 18 Eylül’e gün verdiğini belirten CAS çalışanları, bedeli de ödenmiş olan bu alış veriş hisselerinin kaydına emir verileceğine inandıklarını ve 137 çalışanın haklarının böylece mahkemece tescil edileceğini umut ederek beklediklerini kaydetti.

 

Haklarımız yok edilmeye çalışılıyor”

CAS çalışanları, umut ve heyecanla bekledikleri mahkeme kararı öncesinde, ‘tamamen iyi niyetten yoksun, adeta haklarının yok edileceği ve kendilerini sonsuza dek mağdur edecek” adımlar atıldığını savundu.

CAS çalışanları, hükümet emriyle, hisselerin devri öncesindeki ortakların kararıyla şirketin tasfiyesi için genel kurul kararı alındığını ve tasfiye için mahkemeye müracaat edildiğini iddia etti.

Bu tasfiye için mahkeme tarihinin de bugün olduğuna işaret eden CAS çalışanları, bu durumda hisse kaydından önce mahkemeden tasfiye kararı talep edilmesinin iyi niyetten yoksun olmasının yanında 137 CAS çalışanına da düşmanca yapılmış bir davranış olduğunu savundu.

 

“Yapılanları halkın takdirine bırakıyoruz”

CAS çalışanları, hükümetin 137 çalışana neden ve hangi sebeple böyle davranış sergilediğini halkın takdirine bıraktıklarını söyledi.

CAS çalışanları özetle, tarafların serbest iradelerine ve gönül rızalarına dayanılarak yapılan ve ücreti ödenen hisselerin devrinin yapılmaması ve bu hususta mahkemeye istida verilmesi konusunda, mahkemenin bu işlemi doğru şekilde değerlendireceğine inanç belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108