CAS çalışanları statü mücadelesi veriyor

banner37

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren Cyprus Airport Services çalışanları, hükümet tarafından verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle dün yeniden Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde eylem yaptı

banner87
CAS çalışanları statü mücadelesi veriyor
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları, dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu öncesinde, kime bağlı çalışacaklarına yönelik statülerinin belirlenmesi talebiyle Başbakanlık ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Bazı havayolu şirketlerinin sefer sayılarını azaltması, bazılarınınsa seferlerini iptal etmesinden dolayı gelirlerinin düşmesine bağlı olarak baş gösteren maaş kriziyle mücadelelerine devam eden CAS çalışanları, bu kez de kime bağlı olarak çalışacaklarının belirlenmesi talebiyle eyleme gitti.

“Biz yandık sen de yan”, “Başbakan dışarı”, “CAS devletdir devlet kalacak”, “Hükümet bizi oyalıyor” diye slogan atıp, pankart açan, ıslık ve düdüklerle seslerini duyurmaya çalışan CAS çalışanlarının eyleminde polis de geniş güvenlik önlemi aldı.

Başbakanlık önünde toplanan CAS çalışanları, her hükümet değişikliğinin ardından aynı sıkıntıları yaşadıklarını, artık bekleyecek tahammüllerinin kalmadığını belirtti.

 

“CAS’ın %50’si özelleştirilecek”

Eylem sırasında bir basın açıklaması yapan CAS Personel Müdürü Erkut Öznergiz, 134 CAS çalışanın yine aynı sorunla karşı karşıya bırakıldığını belirterek, 9 Haziran tarihinde Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde yapılan eylemlerde Başbakan’ın kendileriyle görüşerek, maaşlarının 12 Temmuz tarihinde ödeneceği garantisi verildiğini ve şirketin de devlete aktarılması konusunda bir dosyanın istida edildiğini belirtti.

Başbakan’ın verdiği sözler üzerine yapmış oldukları eylemlerine son verdiklerini belirten Öznergiz, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın önceki gün kendilerine ulaştığını, CAS’ın %50 hissesinin özel birine satılarak şirketin özelleştirileceğinin aktarıldığını söyledi.

Başbakan’ın verdiği sözler üzerine yapmış oldukları eylemlerine son verdiklerini belirten Öznergiz, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın önceki gün kendilerine ulaştığını, CAS’ın %50 hissesinin özel birine satılarak şirketin özelleştirileceğinin aktarıldığını söyledi.

 

“Bize işin garanti olmadığı söylendi”

Öznergiz, “Bakan bize 3-4 ay boyunca işsiz kalarak işsizlik alacağımızı, sonra da şirketi alan patronun bizi işe alacağını ve bu işe alım süresince de garanti sağlayacaklarını ve işe tekrardan başlayacağımızı söyledi. Biz heyetimizle birlikte, kendisine sorduğumuz sorular neticesinde Bakan bizzat bize ‘işin garanti olmadığını’ aktardı. Yani biz her 4 yılda bir aynı şekilde işsizlik riskiyle karşı karşıya kalacağız. Ancak biz başbakanla görüştüğümüzde CAS’ın devletin bünyesine alınacağı sözü verilmişti. Ulaştırma Bakanı ile görüşmemizde konuyu kendisine aktardığımızda, ‘Biz Bakanlar Kurulu’nda daha önce bu konuyu görüştük. Bakanlar Kurulu’nun böyle bir kararı yoktur. Sizin devletle hiçbir ilişkiniz bulunmuyor. Çünkü siz özelsiniz’ cevabı aldık.

Biz de bu netice sonucunda gerekli olan işlemlerin bizzat yapılmasını ve CAS özel bir şirketse, hakkımızda gerekli düzenlemelerin hemen yapılmasını istedik. Bugün CAS şirketiyle ilgili karar günüdür. İlgili bakanlar bizimle ilgili kararlarını verecekler. Bizim için her şeyin hayırlısı inşallah yapılır. Bu 134 kişinin, son günlerde gelen zamlardan sonra ailelerini geçindirmek için verdikleri mücadeleleri boşa gitmez” diye konuştu.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75