CAS çalışanlarının tahammülü kalmadı

banner37

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren Cyprus Airport Services çalışanları, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde eylem yaptı.

CAS çalışanlarının tahammülü kalmadı
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları, uzun süredir devam eden maaş krizi ve şirketin sahiplik yapısıyla ilgili bilinmezliğin çözüme kavuşturulması için dün saat 10.00’da Başbakanlık ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde eylem yaptı. Daha sonra Ercan Havaalanı’na giden CAS çalışanları burada da eylem gerçekleştirdi.

Bazı havayolu şirketlerinin sefer sayılarını azaltması, bazılarınınsa seferlerini iptal etmesinden dolayı gelirleri düşen CAS’ta baş gösteren maaş krizinden etkilenen 137 personel dün eyleme gitti.

Artık bekleyecek tahammüllerinin kalmadığını belirten CAS çalışanları, ilk olarak Başbakanlık önünde toplandı. Davul ve düdük çalıp, pankart açan CAS çalışanları hükümeti istifa etmeye çağırdı.

Eylem sırasında yapılan basın açıklamasında “Bizler 137 CAS çalışanı olarak hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyoruz. Koalisyon hükümetinin bazı bakanları tarafından şirketimizle ilgili oluşturulmak istenen olumsuz algılarla kamuoyu yaratılarak gerçekler perdelenmek suretiyle şirketimizin peşkeş çekilmek istenmesini ve bu husustaki ısrar ve inadını protesto ediyoruz. Sizlerden ricamız bütün gerçekleri yazarak tarafsız yayın yapmanızı ve sesimizi duyurmamıza yardımcı olmanızdır.

Basına verilen demeçler ile Meclis kürsüsünden yapılan beyanlarda (ki bunların tamamı saptırılmış yalan ve yanlış iddialardır) yapmaya çalıştıkları algıları kısaca sıralayacak olursak:

Biz 137 çalışan önümüzdeki hafta bizlere sahip çıkılmadığı takdirde demokratik ve yasal haklarımızı ve eylemlerimizi, açlık grevi dahil haklarımızı kullanacağımızı ve bu hususta sonuna kadar direneceğimizin bilinmesini rica ederiz” denildi.

 

“CAS devletindir devletin kalacak”

Eylem sırasında çalışanlar sloganlar atarak, “Susma, sustukça sıra sana gelecek”, “Anavatanımız Türkiye’ye mi gidelim?”, “Başbakan dışarı”, “Sayın Başbakan CAS devletindir devletin kalacak”, “Hükümet istifa”, “Başbakan Serdar”, “Birlik mücadele dayanışma”, “Direne direne kazanacağız”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Bizler satılık değiliz”, “Ölmek var geri dönmek yok”, “Erhürman, Erhürman nerdesin be?” sloganları atarak eylemlerini sürdürdü.

Eylemin ardından basın açıklaması yapan CAS çalışanları bu kez Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önüne giderek protestolarını devam ettirdi.

Ulaştırma Bakanlığı önünde slogan atan eylemciler, “Bizlere anında yalan üretmedikleri için söyleyecek sözleri yoktur” diyerek eylemlerini burada bir süre devam ettirdi.

 

Girmelerine izin vermediler

CAS çalışanları, Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı önündeki eylemlerinde sonuç alamayınca bu kez eylemlerini Ercan’da bulunan CAS Müdürlüğü önüne taşıdı.

Ercan’daki eylemleri sırasında CAS’ın özelleştirmesi halinde talip olan Gifa Holding yöneticileri, CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu ile görüşmek istedi, ancak çalışanlar tepki göstererek girmelerine izin vermedi.

 

“Her hükümet değiştiğinde aynı sorunu yaşamaktan bıktık”

Ercan’daki eylem sonrasında KIBRIS konuşan CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu, çalışanların büyük bir özveriyle işlerini yaptığını belirterek, yıllardır her hükümet değişikliğinde aynı sorunu yaşamaktan usandıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Gifa Holding’in CAS’a talip olduğunu ve kendileriyle görüşme talebinde bulunduklarını, ancak henüz netlik kazanmayan bir konuda kendileriyle görüşmenin doğru olmadığını belirtti.

CAS’ın devletin bir parçası olduğunu ve bunun için 137 çalışanın mağdur edilmemesi gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, “Eğer hükümet CAS’ı özelleştirecekse özelleştirsin, kimsenin buna itirazı yok. Fakat özelleştirmeyecekse o zaman bize sahip çıksın. Çalışanların mağdur edilmesi doğru değil, devletin bir an önce gerekeni yapmasını bekliyoruz” dedi.

Eylemler sırasında KIBRIS’a konuşan CAS çalışanları, üvey evlat muamelesi görmekten bıktıklarını belirterek, uzun süredir evlerine ve çocuklarına ekmek götüremediklerini söyledi.

 

CAS çalışanları ne dedi?... CAS çalışanları ne dedi?... CAS çalışanları ne dedi?...

Ekrem Özer:

Yaşanan sorundan dolayı işten durdurma gündeme gelmiştir. Psikolojimiz bozulmuş, evimize yansımıştır. Benim daha 20 günlük bebeğim var. 3 tane bebeği olan arkadaşlarımız var. Mazbatalarıyla uğraşan ve üniversitede çocuk okutan arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımız bunu 2 bin 300 TL’ye yapıyorlar. Bu maaşımız kime battı buradan soruyorum? Özel şirketten çıkıp Bakanlık yapıp özel şirket mantığıyla devlet yönetmek isteyenler anlasınlar ki biz bisküvi markası değiliz. Biz devlet çalışanıyız ve birisi de gelip bizi peşkeş çekemez.

 

Selcan Oruç:

Bu şirketin özel olduğunu söyleyen Sayın Maliye Bakanım, Sayın Başbakanım bize bu şirketin kime ait olduğunu doğru söyleyin. Madem biz özeliz bu şirket kimindir? Kendi başımıza böyle ortadan bıraktınız bunun hesabını verin.

 

Hüseyin Melhem:

Bu şirkete 2012 yılında girdim. Devlet olarak girdim. Ulaştırma Bakanlığı’ndan aktarmalı olarak geldik buraya. 2014 yılında yine aynı sorunla dönemin Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş aynı şekilde bizlere söz verdi. “CAS devletindir ve sahip çıkacağız, siz işlerinize dönün” denildi. Her şeye rağmen yine itiraz etmeden elimizi taşın altına soktuk. Serdar Denktaş bize gelerek “CAS devletindir ve devlet size sahip çıkacak”. İşin sonuna geldiğimizde yine bir haziran ayı yine belediye seçimleri ve yine biz sokaklarda ekmek mücadelesi veriyoruz. Biz kimin kapısını çaldıysak hepsi Sayın Serdar Denktaş’ı gösterdi. Hükümetin Başbakanı Tufan Erhürman mı yoksa Serdar Denktaş mı? Seçimlerden sonra ne olacağız birilerine peşkeş mi çekileceğiz?

 

Vuslat Dorangil:

CAS’ta 2012 yılından beridir çalışıyorum. O yıldan bu yana büyük sıkıntılar çekiyoruz. Her hükümet değiştiğinde aynı stresi yaşıyoruz. Bundan 3 yıl önce yine aynı şekilde 4 ay gibi işsiz kaldık. O dönem şirketimizi ayakta tutmak için 1 bin 500 TL’ye bir yıl çalıştık. Yerli personel olmadığı halde elbirliği ile işimize sahip çıktık. Bizim her hükümet değiştiğinde aynı şekilde işsiz kalıyoruz. Peki CAS devletin değilse, devletin olmayan bir şirkete neden eylemlerimiz sonrasında maaşlarımızı yatırdılar? Biz hükümeti istifaya çağırıyoruz. Burada 137 çalışanın büyük emeği var. Bu kadar insan sıcağın altında ekmek mücadelesi verirken, onlar da soğuk klimalarının altında bizlere kulaklarını tıkıyorlar.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR - Tünay MERTEKCİ

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER