CAS eyleminde arbede

banner37

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren CAS çalışanları, kime bağlı çalışacaklarına yönelik statülerinin belirlenmemesi ve 57 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle dün Ercan Havalimanı’nda bir kez daha eylem yaptı

CAS eyleminde arbede
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Ercan Havalimanı’nda yer hizmetleri veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları, kime bağlı çalışacaklarına yönelik statülerinin belirlenmemesi ve 57 gündür maaş alamadıkları gerekçesiyle dün Ercan Havalimanı’nda bir kez daha eyleme gitti.

Eylem dün saat 11.00’de Ercan Havalimanı içerisinde bulunan CAS Genel Müdürlüğü binası önünde başlayan eylem, ardından Ercan Havalimanı Giden Yolcu Giriş Kapısı önüne kadar devam etti. Çalışanlar, polisin geniş güvenlik önlemleri altında burada oturma eylemi yaptı. Ellerinde eleştiri ve taleplerini içeren pankartlar taşıyan eylemciler, slogan atıp, düdük ve ıslıklarla hükümeti istifa etmeye çağırdı.

Sıkıntının baş göstermesinin esas nedeni; bazı hava yolu şirketlerinin sefer sayılarını azaltması bazılarınınsa seferlerini iptal etmesinden dolayı gelirleri düşen CAS’ta ortaya çıkan maaş krizinin nasıl çözüleceği ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Eylemde, karşı karşıya gelen çalışanlarla polis arasında arbede yaşandı, bazı çalışanlar, polisler tarafından yaka-paça yerden sürüklendi. Arbede sırasında bazı çalışanlar, çeşitli yerlerinden hafif yaralandı.

Eylemin ardından açıklama yapan CAS çalışanları sözcüsü Erkut Öznergiz, hükümet edenlerin kendilerine bu işin düzeleceğini söylemelerinin üzerinde 1 buçuk ay gelmesine rağmen, ancak bugün bırakın işlerini yapmayı, havalimanına giriş bile yapamayacak duruma geldiklerini söyledi.

Polis güç kullandı

CAS çalışanları ayrıca iki gün önce Sivil Havacılık Dairesi tarafından Ercan Havalimanı’ndaki aprona girilmemesi talimatı verildiğini ve personel yaka kartlarının iptal edildiğini söyledi.

CAS çalışanları, eylem sırasında “hükümetin en iyi yaptığı çözüm, çözümlüktür”, “57 gündür evlerimize ekmek götüremiyoruz”, “Hükümet 134 emekçinin hakkını sömürmüştür”, “Hükümet edenler klimalı odalarında çay ve kahvelerini yudumlarken, biz emekçiler ise 42 derece sıcağın altında ekmek mücadelesi veriyoruz”, “Bize reva görülen bu mu?” denilerek sitemlerini dile getirdi.

CAS Genel Müdürlük hizmet binası önünde başlayan ve havalimanında giden yolcu giriş kapısında devam eden eylemde, polis ve çalışanlar arasında sözlü ve fiziki temaslar yaşandı.

Polisin yolcu girişini engellediği için kenarda gölgede beklemesini istediği eylemciler, yolcu girişinin engellenmediğini savunarak giriş kapısının önüne oturmaya devam etti.

Çalışanların talebe olumsuz yanıt vermesi üzerine, polis sert müdahalede bulunarak, bazı çalışanları yaka-paça yerden sürükleyerek yolu açmaya çalıştı

Eylemlerini trafiği aksatmadan yol içinde yapan CAS çalışanları, gölgeye çekilmek isteyince, polis, yolcu girişini engelledikleri gerekçesiyle eylemcilere müdahale etti.

Müdahale sırasında CAS çalışanı iki kadın, erkek polislerin müdahale sırasında kendilerine fiziki tacizde bulunduğunu iddia etti.

CAS çalışanları, hükümetin sorunlarına kulak tıkadığı gerekçesiyle süresiz eylem başlattı.

“İç organlarım satılık”

Eylem sırasında slogan atıp yaşanan krizi protesto eden bir çalışan, “iç organlarım fazlalıktır. İhtiyaçtan dolayı satılıktır” diyerek isyan etti.

Çalışanlar, ayrıca, “ne havalimanımız nede limanlarımız kaldı. Bize açlığı layık gören bu hükümeti istifaya çağırıyoruz” dedi.

“Havalimanına bile giriş yapamıyoruz”

Eylemin ardından açıklama yapan CAS çalışanları sözcüsü Erkut Öznergiz, yine haklarının iadesi için alanlarda eylem yaptıklarını belirterek, hükümet edenlerin kendilerine bu işin düzeleceğini söylemeleri üzerinde 1 buçuk ay geçmesine rağmen, ancak bugün bırakın işimizi yapmayı, havalimanına giriş bile yapamayacak duruma geldiklerini söyledi.

Emekten ve emekçiden yana olduğunu her fırsatta dile getiren hükümetin bugün bir polis ordusuyla kendilerini karşılamalarına anlam veremediklerini ifade etti.

“Hükümet çare üretmekten aciz”

Öznergiz, şöyle konuştu:

“Biz CAS personeli olarak yine hatırlatıyoruz görevimizin başındayız. Ancak Sivil Havacılık Dairesi Müdürlüğü tarafından gönderilen bir yazıyla 134 CAS personelinin havalimanına giriş kartlarının iptal edildiği bilgisini aldık. Şu an için hizmet verdiğimiz iki hava yolu şirketi ile özel jetlerin bulunduğunu ancak bu sorundan dolayı kendilerine hizmet veremiyoruz. Ülkemize turist getiren gerek özel jetler olsun ister diğer iki hava yolu şirketi olsun mağdur durumda olduklarını her defasında mesajla bildiriyor. Biz onlara sorunun bizden değil, yetkili bakanlık ve direktörlerinden dolayı kaynaklandığını söyledik. Biz işlerin iyiye gitmesini beklerken, günden güne işler daha kötüye gidiyor ve işten atılacağımızı öğrendik. Maalesef hükümet yaşanan bu sıkıntıya çare üretmediği yetmezmiş gibi suçluymuşuz gibi kulaklarını kapatmış. Burada çalışma arkadaşlarımız olan polisleri üzerime salıyor. Sosyal devlet olacaklarını iddia etmişlerdi ancak görünen şu an için ortada...”

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER