CAS'ı çalışanlarıyla alacak müşteri arıyoruz

banner37

CAS çalışanları, haftalardır sürdürdükleri eylemlerini dün de Maliye Bakanlığı önüne taşıdı. Eylemcilerle konuşan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, sorunların çözümü için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi:

CAS'ı çalışanlarıyla  alacak müşteri arıyoruz

Ceren ÖZBİL

Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları geriye dönük iki aylık maaşını önceki gün aldı.

Ancak şirketle ilgili “CAS’ın hisseleri için devletin ödediği 3 buçuk milyon TL ne olacak?”, “çalışanlara işten durdurma belgesi verilecek mi?” ve “çalışanların mağdur olmaması için nasıl bir formül üretilecek?” sorularına hâlâ yanıt bulunmadı.

Haftalardır, birçok bakanlık ve kamu kurumu önünde eylem yapıp sıkıntılarını anlatan CAS çalışanlarının dünkü adresi ise Maliye Bakanlığı oldu.

Ellerinde “yaşadığımız bu kaçıncı ızdırap”, “CAS devlettir, devlet kalacak” yazılı pankartlarla Maliye Bakanlığı önüne giden CAS çalışanları, “Başbakan Serdar”, “Birlik, mücadele, dayanışma”, “Denktaş dışarı” şeklinde slogan attı.

CAS çalışanlarının Maliye Bakanlığı’na girişine izin verilmemesi kısa süreli bir gerginlik yaşanmasına neden oldu. Ancak Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın çalışanların yanına gitmesiyle gerginlik yatıştı.

Hem Başbakan’ın, hem de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın kendilerine çözüm arayışları için adres olarak Maliye Bakanlığı’nı gösterdiğini ifade eden CAS çalışanları, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a yaşadıkları sorunlara çözüm için nasıl bir formül düşünüldüğünü sordu.

Denktaş ise CAS’ın devri konusunda ortaya çıkan belirsizlikle ilgili mahkemeye başvurduklarını ve aynı zamanda şirketi satın alacak müşteri arayışında olduklarını açıkladı.

 

Denktaş: Maaşlar ödendi, sıra şirketin borçlarını devralabilmekte

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, son iki ayın içerisinde CAS çalışanlarının maaşlarının ödenmesi için bir formül üretip, şirketi satın alabilecek birini bulmak için çalışma yaptığını açıkladı.

Maaşları ödemeyi başardıklarını kaydeden Denktaş, şirketin satılabilmesi içinde devletin CAS’ın borçlarını devralması gerektiğini anlattı.

Denktaş, borçları devralma formülünde de hukuki sıkıntılar olduğundan söz ederek “ben siyasetçim. Bazen hukuku delerek de hareket ederim ancak hükümetin bugünkü yapısı o değil. Hukuka uygun davranılmak isteniyor” dedi.  

 

“CAS’ı almaya iki talip var”

Serdar Denktaş, CAS’ı devralmak isteyen iki şirket olduğunu ancak bu şirketlerin CAS’ı borçlarıyla devralmak istemediğini ifade etti.

Bu şirketlerden bir tanesinin personeli de almaya hazır olduğunu ve 115 personele ihtiyacı olduğunu söylediğini kaydeden Denktaş, geri kalan 19 kişinin aynı kuruluşta işe alınabileceğini belirtti.

Denktaş, söz konusu şirketin de Pegasus olduğunu söyleyerek, böyle bir şey olması halinde CAS olarak da devam edilebileceğini belirtti.

 

“12 milyon TL bilinen borç var”

CAS’ın bilinen borcunun 12 milyon TL civarında olduğunu belirten Denktaş, şirketin satılmasındaki sıkıntının da bu borçlar olduğunu kaydetti.

Denktaş, CAS’ın satılması için bugün düğmeye basılsa tüm işlemlerin tamamlanmasının en az 3 ay alacağını ve bu 3 aylık sürede de devletin CAS çalışanlarına katkı yapmaya devam edemeyeceğini ifade etti.

Bu nedenle bu kişilerin işten çıkarılmasını ve en azından işsizlik maaşı almasını düşündüklerini söyleyen Denktaş, yeni şirketin de harekete geçer geçmez CAS çalışanlarını işe alacağını belirtti.

Denktaş, 2014’te CAS çalışanlarına verdiği sözün arkasında olduğunu ve bu şirketin adının değişebileceğini ancak orada çalışan insanların aynı yerde çalışmaya devam edeceğini söyledi.

 

“İki şirket de çalışanları almaya hazır”

Serdar Denktaş, şu anda yapabileceklerinin ya mevcut borçları devralmanın hukuki yolunu bulup, CAS adıyla şirketin devamını sağlamak ya da CAS’ı tasfiye edip, yeni lisans çıkarmak ve borçların bir kısmının devlet tarafından ödenerek şirketin devredilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

CAS’ı satın almak isteyen her iki şirketinde çalışanları da almaya hazır olduğunu ifade eden Serdar Denktaş bunun nedeninin de CAS’ta çalışan personelin kalifiye eleman olması olduğunu belirtti.

 

“CAS yasal olarak özel bir şirket”

Serdar Denktaş, CAS’ın yasal olarak özel bir şirket olduğunu ve kendilerinin sadece sosyal devlet anlayışı ile bir şey yapmaya hazırlandığını belirtti.

Bunun da bu borcun ortadan kalması ve artık üzerlerine yük olmaması olduğunu söyleyen Denktaş, “İki kez savcılığı da gittik, yine bize özel şirket olduğu söylendi. Yasal olarak bu şirket şu anda özel bir şirkettir” dedi.

 

“Açık artırmaya çıkılması gerekiyor”

Denktaş, 2010’da İnkişaf Sandığı’nın Kıbrıs Türk Havayolları çalışanlarının ödenmesi için bir formül ürettiğini söyledi ve bu doğrultuda da 3 buçuk milyon TL karşılığında CAS’ın KTHY’deki hisselerinin devlet tarafından alınmasına karar verildiğini anlattı.

Serdar Denktaş, “O dönemde bu para ödendi. KTHY çalışanları da ödendi ve gerisi getirilmedi. Bunun hemen ardından KTHY kapandı ve hisseler Tasfiye Kurulu’na geçti. Tasfiye Kurulu’nun bunu açık artırmaya çıkarması gerekiyor. 3 buçuk milyon daha önce ödemiş olmama rağmen açık artırmaya katılıp almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“İstida yapıldı”

Denktaş, başbakanın talebi üzerine mahkemeye istida başvurusunda bulunulduğunu ve alacaklı oldukları yönünde de mahkeme kararı olduğunu belirtti.

Bu para yerine öncelikli alacaklı konumuna gelip hisseleri almak istediklerini ifade eden Denktaş, mahkeme sonucunu bekleyeceklerini kaydetti.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER