CAS'ın hisse devri gerçekleşmedi

banner37

Maliye Bakanlığı’nın, KTHY’nin tasfiye döneminden önce ödemesini yaptığı CAS hisselerini devralmak için Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru reddedildi

banner87
CAS'ın hisse devri gerçekleşmedi
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Mahkeme, Maliye Bakanlığı’nın, Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) tasfiye döneminde ödemesini yaptığı Cyprus Airport Services (CAS) hisseleriyle ilgili alacağının sıralamasının değiştirilmesi ve alacağına mukabil hisselerinin devlete devredilmesi talebini reddetti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Talat Usar, dün, davayla ilgili kararı okudu.

Başkan Talat Usar’ın huzurunda görüşülen davada, tasfiye memuru Olgun Yetişmiş adına avukatı Feyzi Hansel hazır bulunurken, Maliye Bakanlığı’nı, Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu Başkanı Hasan Özyel temsil etti.

 

Şirketle ilgili rapora dikkat çekti

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Talat Usar, dün saat 11.00’de okuduğu kararda, CAS Şirketi’nin 31 Aralık 2016 yılında artı değeri olmadığı, her yıl zarar ettiği ve şirketin hisselerinin değerinin olmadığı beyan edilse de, raporun bunun aksini söylediğine bulgu yaptı.

Usar, rapor ışığında, şirketin değeri olabileceğinin görüldüğüne vurgu yapıp, “Hisselerin değerinin olmadığını söylemek mümkün değil” dedi.

Talat Usar, Maliye Bakanlığı’nın CAS hisseleriyle ilgili alacağının sıralamasının değiştirilmesi ve alacağına mukabil hisselerinin devlete devredilmesi talebinin reddedildiğini söyledi.

 

Hansel: Çalışanlar büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor

Kararla ilgili KIBRIS’a konuşan avukat Feyzi Hansel, çıkan kararla, CAS çalışanlarının durumunda bir değişiklik olmadığına ve çalışanın büyük bir hayal kırıklığıyla mahkemeden ayrıldığını kaydetti.

Hansel, “Şirketin geliri yok, müşterisi yok. Personelin beklentisi, şirketin hisselerinin devlete devredilmesiydi ancak bu gerçekleşmedi. Çalışan, mahkemeden büyük bir hayal kırıklığıyla ayrıldı ama yapacak bir şey yok” şeklinde konuştu.

Feyzi Hansel, kararla ilgili şunları kaydetti:

“Devlet, CAS’taki havayolu hisselerini almak için 2010’da, havayollarına 3.5 milyon TL ödemişti. Hisseler devredilemedi. Şirket tasfiye oldu ve günün sonunda şirket tasfiyede olduğu için, tasfiye memuru hisse devri yapamadı. Uzun seneler boyunca devlet, hisseleri alabilmek için çeşitli girişimler yaptı. Mahkeme, en son geldiğimiz noktada 3.5 milyon TL alacağının, alacaklılar arasında öncelikli alacaklı olmadığına karar verdi. Mahkeme, tasfiye memuruna, hisselerin değerli olacağını söyledi. Satılıp, paraya dönüştürülüp, elden çıkarmasını istedi. Raporlardan birinde, şirketin lisans değeri olduğu görülüyor ancak mahkemenin önünde değeri tespit eden bir rapor yok. Bu konuda mahkemede bir tartışma da olmadı. Dolayısıyla mahkeme, şirketin değeri olup, olmadığına ilişkin karar üretemedi.”

 

CAS Şirketi’nin tasfiyesiyle ilgili dava 4 gün sonra

Avukat Feyzi Hansel, CAS Şirketi’nin tasfiyesiyle ilgili davanın da 8 Ekim’de görüşüleceğini söyledi.

 

Çalışanlar mahkemeden sessizce ayrıldı

Davayı endişeyle izleyen CAS çalışanları, davadan çıkan karar üzerine mahkemeden sessizce ayrıldı.

Gergin ve belirsizlik içinde olan CAS çalışanlarının neredeyse tamamı kararı dinledi.

CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu da kararla ilgili basına yaptığı değerlendirmede, “Görevimiz mahkeme kararına saygı duymaktır” dedi.

Çavuşoğlu, bundan sonra KTHY personeline uygulanan prosedürün CAS personeline de uygulanması için hukuki süreç başlatacağını dile getirdi.

Bu davadan sonuç alınmazsa, çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi için siyasilerden yardım isteme yoluna gidileceğini dile getiren Çavuşoğlu, CAS konusuyla ilgili gayretleri için Maliye Bakanı Serdar Denktaş’a da teşekkür etti.

 

Süreç nasıl gelişmişti?

Maliye Bakanlığı, CAS hisselerini satın almak için bedelini ödemiş, devirler yapılamadan KTHY tasfiye olmuştu.

Aradan geçen sürede Maliye Bakanlığı hesaplar açısından tamamlanması gereken bir işlem olarak değerlendirmiş ve 3.5 milyon TL alacağını tasfiyeden talep etmiş ancak öncelikli alacaklı olarak görülmemişti.

Maliye Bakanlığı, bu alacağının sırasının değiştirilerek öncelikli olarak 3.5 milyon TL’yi değil, hisseleri almayı talep etti.

Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu Başkanı Hasan Özyel, karardan önceki celsede, “Şirketin öz sermayesi 2017 yılı sonu itibariyle eksi 6 milyon TL’ye düştü. Bu şirketin varlıkları ve alacağı borçlarını karşılamaz durumda. Bilançodan bu anlaşılmakta. Hisseleri talep ediyoruz. Bu nedenle KTHY alacaklılarının haklarına halel gelmeyecektir. İstidadaki talebin verilmesini talep ediyoruz” demişti.

Avukat Feyzi Hansel, karardan önceki celsede, KTHY’nin 156 milyon TL borcu olduğuna vurgu yapmıştı.

Hansel, “156 milyon TL’lik borcun; 15 buçuk milyon TL’si personel alacağı, 45 milyon TL’si Maliye Bakanlığı’nın alacağı, 53 milyon TL’si İhtiyat Sandığı Dairesi’ne aittir. Bu rakamlar değişecektir. Personele Türkiye’den yapılan ödemeler var. Öncelikli alacaklı meblağı faizle birlikte 70 milyon TL’ye yükselebilir. Yıllardır çaba sarf etmemize rağmen CAS değer kazanamadı” demişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108