banner6

Çavuşoğlu: Bu parametrelerde ısrar etmenin anlamı kalmadı

banner37

İsviçre’nin Crans-Montana kasabasındaki Kıbrıs Konferansı'ın son toplantısı 5 saat sürdü. Saat 03:10'da sona eren toplantıdan sonuç alınamadı.

Çavuşoğlu: Bu parametrelerde ısrar etmenin anlamı kalmadı
banner150 banner151 banner143

CANLI AKTARIM

03:55 - Akıncı öğlen saatlerinde açıklama yapacak

Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın öğlen saatlerinde açıklama yapacağını bildirerek, saatin ilerleyen saatlerde açıklanacağını kaydetti.

03:36 - Çavuşoğlu: Bu parametrelerde ısrar etmenin anlamı kalmadı

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklama yapıyor. Açıklama şöyle:

"Kıbrıs Konferansı'nın 28 Haziran'da başlayan ikinci oturumu sonuçsuz kalmıştır. Son 15 yıldır, Kıbrıs sorununa adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması amacıyla Türkiye olarak her türlü yapıcı katkıyı sağladık. Kıbrıs Türk tarafının da bu süreçte yapıcı rolünü takdirle karşılıyoruz.

Maalesef tüm çabalara rağmen bir sonuca varılamadı. Uzun süren çabalar sonrasında varılan bu aşama, BM iyi niyet misyonu parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulunamayacağının imkansızlığını ortaya koymuştur. Bu parametrelerde ısrar etmenin bir anlamı kalmamıştır. Bu konuda hükümete, Başbakan'a Cumhurbaşkanı'na gerekli bilgileri sunacağım.

Biz tüm samimiyetimizi gösterdik. Ancak dürüstlükle bağdaşmayan adımlar gördük. Değerlendirmelerimizi yapacağız. KKTC hükümeti ve Cumhurbaşkanı Akıncı ile değerlendirmeler de yapacağız ve bundan sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz. Garantiler ve Türk askeri konusunda "0 garanti, 0 asker" söylemi içinde kaldılar. Bizim tarafımızdan en başından beri belirtilmesine rağmen bu tutumlarında bir değişiklik görülmedi. Türk askerinin çekilmesi ve garantilerin kaldırılması bizim için kabul edilebilir değildir.

Bunun son konferans olduğunu başından beri söyledik. Buraya gelirken de bunu ifade ettik. 12 Ocak Konferansı da bizim için sondu. Ancak bir şans daha verdik. Açıkta kalan konular da vardı. Dolayısıyla, yürümediği için de Genel Sekreter bu konferansı sonlandırdı. Bir yakınlaşma ışığı görmedi. Bir yakınlaşma olsaydı, Başbakan'ı da buraya davet edecektik. BM'nin iyi niyet misyonu parametreleri içinde bu müzakerelerin sona erdiğini BM Genel Sekreteri de açıkladı."

***

03:30 - Guterres: Tüm çabalara rağmen anlaşmaya varılamadı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, 5 saat süren toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu. Guterres şu ifadeleri kullandı:

"Taraflar yoğun bir çaba sarf etmelerine rağmen, Kıbrıs Konferansı'nda anlaşmaya varılamadı. Süreç başarısızlıkla kapandı."

***

03:15 - Konferans başarısız

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla İsviçre’nin Crans Montana kasabasında 28 Haziran’da yeniden toplanan Kıbrıs Konferansı herhangi bir sonuç alınamadan tamamlandı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şu sıralarda müzakere heyeti ile değerlendirme toplantısı yapıyor. Kıbrıs Rum haber kaynakları, sürecin çöktüğü bilgisinin BM yetkililerince de teyit edildiğini aktardı. 

Birleşmiş Milletler’in (BM) az sonra konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

***

03:13 - Toplantı tamamlandı

Crans-Montana'da 5 saattir devam eden toplantı az önce sona erdi. Birleşmiş Milletler'den açıklama bekleniyor.

***

03:09 - Toplantıya yine ara

5 saati aşkın süredir devam eden toplantıya kısa bir ara daha verildi.

***

02:30 - Anastasiadis Çipras'la görüştü

Crans Montana’da Birleşmiş Milletler Gemel Sekreteri Anonio Guterres başkanlığında dün akşamdan bu yana  devam eden yemekli toplantı  5 saati doldurdu.

Kıbrıs Haber Ajansı'nın resmi twitter heabından verilen habere göre Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis Yunanistan Başbakanı Alesis Çipras ile 2'nci kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 02:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110