banner6

Çavuşoğlu: Eğitim sistemi için en adaletli olan sınav endeksli sistem

banner37

KIBRIS TV'ye konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu soruları yanıtladı.

Çavuşoğlu: Eğitim sistemi için en adaletli olan sınav endeksli sistem
banner99

KIBRIS TV'ye konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu soruları yanıtladı: 

"Bir çok yerde de okul ortalaması 35 - 40 civarlarındaydı"

Eğitim sistemi için en adaletli olanının sınav endeksli sistem olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Örneğin ben 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı yaptığım zaman, dedeim ki Merkezi Ölçme Değerlendirme sınavı yapacağım. İlkokullarda başarılı bir şekilde 2 sınav yapabildim. Sonra Eğitim Bakanlığı görevimden alındım. O zaman özel okullar da dahil olmak üzere tam katılım oranı yüzde 90 - 95'di. Yaptığımız Merkezi sınavda bir veri ortaya çıktı. Bu veriye göre Hiç unutmam o dönemde ülke ortalaması 57 civarındaydı. Ve bu 57'yi geçen okul sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Bir çok yerde de okul ortalaması 35 - 40 civarlarındaydı" dedi.

"Kamu hizmetleri sınavının kurgusu da yanlıştır"

O dönemlerde geçici öğretmenlerin alınmasıyla ilgili olarak da Merkezi sınav düzenlendiğini belirten Çavuşoğlu, "Öğretmenlerimiz kamu hizmeti sınavına girerek öğretmen oluyorlar. Bilir misiniz kamu hizmetleri sınavının kurgusu da yanlıştır. 600 puan üzerinde hak elde ediliyor. Bu 600 puanın içinde alan bilgisi çok düşüktür" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu yaşanan hademe krizine değindi

Devletin 2007 yılından beri taşeron alım sistemi uyguladığını söyleyen Çavuşoğlu, " Her yıl ihaleye çıkar ve her yıl başka bir firma alır. Bu firmalar bu ihaleyi aldığı zaman bir önceki yılda çalışanları genellikle hazır bir kadro olduğu için ve işleyişi bildiği için tutar. Ama isterse işçileri değiştirebilir. Çünkü biz diyoruz ki bu okula dört tane hademe istiyoruz, bu şirket o okula dört tane hademe ayarlamak zorundadır ve temizliği yaptırmak zorundadır. 150 öğrenciye bir hademe alıyoruz, böyle bir kriterle alıyoruz hademe sayısını" dedi.

Bu yıl da aynı şekilde hizmet aldıklarını belirten Çavuşoğlu, "Sorunun başladığı yer neresidir, Mayıs ayında pandemiden dolayı yapılamayan ihale yapıldı ve ihale sonuçlanamadı. O süre zarfında var olan firma devam etti ama asgari ücrete de yüzde 32'lik bir zam oldu. Asgari ücretin artmasıyla birlikte firmalar bize gelip, 'biz bu ödemeleri yaparsak zarar ederiz' dediler" ifadelerini kullandı.

Firmalarla yaşanan krizi aktaran Bakan Çavuşoğlu, "Bürün bunlar yaşandıktan sonra benim söylediğim ödeneği ancak iki ay içerisinde yaptılar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2023, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104