banner6

Çavuşoğlu, Eide ve Nami ile telefonda görüştü

banner37

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve Kıbrıslı Türk müzakereci Özdil Nami ile telefonda görüştü.

Çavuşoğlu, Eide ve Nami ile telefonda görüştü
banner151 banner143

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dün akşam gerçekleşen görüşmelerde, gün içinde ara bölgede yapılan liderler toplantısının ertesinde müzakere sürecindeki son durum ele alındı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, dün Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde ara bölgede bulunan Birleşmiş Milletler (BM) İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde yaklaşık 5 saat görüşmüştü.

Taraflar yol haritası konusunda mutabık

Diğer yandan Çavuşoğlu, özel bir haber kanalının canlı yayınında yaptığı açıklamalarda adadaki tarafların yol haritası konusunda mutabık olduğunu söyledi. Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: 

"Kıbrıs müzakereleri konusunda dünkü görüşmeden bir gün önce Sayın Akıncı ile görüştük. İzlenebilecek yol haritası konusunda bir mutabakat olduğunu söylediler. 11 Şubat 2014 ortak açıklama bu müzakerenin bir çerçevesidir. 6 ana fasıl var. İkisi güvenlikle ilgili birisi toprakla ilgili. En son beşli konfrensta değerlendirilecek bunlar. Diğer 4 konuda açık olan konular var ve bunlar görüşülüp kapatılacak. Dünkü toplantıda Rum kesiminin garip önerileri üzerine bir sonuç elde edemedik. 4 fasıldaki açık konularda konuşmak bile istemiyor. Neymiş efendim konferansı tamamlayalım, garanti ve toprak meselelerini çözelim. İlk günde beyefendinin eli rahatlayacakmış, dönüşümlü başkanlık ve idari konularda da kendileri bir iyilik yapacakmış. Bu saçma fikirleri tabi Türk tarafı reddetti. Rum tarafı seçime doğru gidiyor. Popülizm ön tarafa çıkmaya başladı. Anastasiadis çözümü istese de böyle garip önerilerde bulunmaya başladı. Seçime giderken popülist bir noktaya kaydı. Biz yakından takip ediyoruz ama Rum tarafı yine savsaklamaya başladı."

Eide mekik diplomasisine başlıyor

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yi kabul edecek.

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde, dün, planlanmış son liderler toplantısından sonuç çıkmamasının ardından yapılacak bugünkü Akıncı-Eide görüşmesi, Cumhurbaşkanlığı’nda saat 16.30’da yer alacak. Eide, yürüteceği mekik diplomasisi çerçevesinde Kıbrıslı Rum lider ile bugün saat 12.30'da bir araya gelecek.  

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 10:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104