banner6

Çavuşoğlu: Kıbrıslı Türkler talep ettiği için adada asker kalacak

banner37

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlşüt Çavuşoğlu, "0 asker 0 garanti" söyleminin Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı için bir başlangıç noktası bile olmadığını belirterek, çözüm halinde Kıbrıslı Türkler talep ettiği için Türk askerinin adadaki varlığının, herhangi bir sona erme hükmü olmadan süreceğini söyledi.

Çavuşoğlu: Kıbrıslı Türkler talep ettiği için adada asker kalacak
banner151 banner143

Çavuşoğlu, Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan'ın Kıbrıslı Türklerin güvenlik endişelerini sorgulayacağına bunu anlamaya çalışmaları gerektiğini ifade etti.   

İsviçre'nin Crans Montana kasabasında Kıbrıs Konferansı'nın yapıldığı merkezden ayrılışında gazetecilere açıkama yapan Çavuşoğlu, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının güvenlik ve garantişler konusunda sunduğu önerinin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin çizdiği çerçeve dahilinde olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Biz bundan sonra yapıcı çalışmalarımızı söyleyeceğiz. Başından kırmızı çizgimizi koyduk. Hayal bile olmayan 0 asker 0 garantiyi bir başlangıç noktası olarak kabul etmeyeceğimizi söyledik" dedi.

Çavuşoğlu, adadaki soruna çözüm bulunması için çok çaba sarf edildiğini belirterek "Artık olacaksa, olmayacaksa bir karar verilmeli" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres'in gelebilirse ancak Perçembe günü Cranbs Montana'da olacağını ancak bunun da belli olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, genel sekreterin boşuna gelmek istemeyeceğini ancak süreç başarısız olacak olsa dahi Guterres'in Crans Montana'da olması gerektiğini anlattı.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis tarafından sarf edildiği iddia edilen, "Türkiye hizaya gelmedi" sözlerini "küstahça" bulan Çavuşoğlu, "Başlangıçta çerçevenin tamamen dışında olup uyarılarla hizaya gelenlerin 'Türkiye hizaya gelsin' demeleri saygısızlıktır. Bu söylemleri reddediyoruz" derken Türkiye ile KKTC heyetleri arasında uyum olduğunu ve emin bir şekilde süreci sürdürmeye çalıştıklarını belirterek "Bir noktaya varılıp varılmayacağını göreceğiz" dedi.

Diğer yandan Gazeteci Esra Aygın, Anastasiadis açıklama yaparken orada olduğunu ve "Türkiye hizaya gelsin" diye bir ifade kullanmadığını ifade etti. Aygın, Anastasiadis'in "Tüm tarafların Genel Sekreter'in çizdiği çerçeve dahilinde öneriler getirmesini umuyorum ki tekrar umut ışığı doğsun" dediğini iletti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 15:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104