Çavuşoğlu: Okulları 1 Eylül’de açmayı planlıyoruz

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs Tv’nin konuğu oldu. 2020-2021 eğitim öğretim yılının nasıl olacağı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, eğitimin minimal kayıpla devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Çavuşoğlu: Okulları 1 Eylül’de açmayı planlıyoruz
banner90
banner99

Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Sabah programının konuğu Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 2020-2021 eğitim öğretim yılının nasıl olacağı konusunda açıklamalarda bulundu. Dünyanın yeniden kapanmaya gitmeyeceğini öngören Çavuşoğlu, bizim için öncelik yaşam hakkı ardından eğitim ve ekonomi geliyor diyerek 1 Eylül itibari ile önceliğin örgün eğitime göre hazırlandığını aktardı. Okullarda tüm önlemlerin alındığını ifade eden Çavuşoğlu, belli kuralara uyarak ve bu kuralları deneyerek eğitimin minimal kayıpla devam etmesi gerekiyor dedi.

OKULLARIN AÇILMASINA SİTEM EDEN VELİLER VAR

‘Bizim için öncelik yaşam hakkı’ ifadelerine yer veren Çavuşoğlu, 1 Eylül’de okulların açılması için hazırlıkların yapıldığını aktardı ve şunları kaydetti, “Çocuğuma bir şey olursa ne yapacaksın diye sitem edenler var. Herkesin çocuğundan biz sorumluyuz okulda olduğu süre içerisinde Milli eğitim Bakanı olması hasebiyle tüm çocukların velisi olarak kabul ediyoruz. Öncelikle yaşam hakkını korumak, tüm devletin kadrolarının görevidir. Milli Eğitim Bakanı’nda bu konuda sağlıklı karar üretmesi öncelik yaşam sonra eğitim ve ekonomi şeklinde sıralama yapması doğal bir şeydir. 1 Eylül’de okullarımızı açmak için yola çıktık. Hazırlıklarımızı da öncelikle örgün eğitimin tamamen geçmiş yıllarda olduğu gibi açabilecek şekilde hazırlıklarımızı yaptık. Gelinen aşamada bu kararımızı gözden geçirmemiz gerekiyor. Zaten üç senaryo üzerinde çalışıyorduk. Birinci önceliğimiz tamamen örgün eğitim kapsamında tam zamanlı açılmasıdır ikinci seçeneğimiz eğitimin yine açılması ama öğrencilerin seyreltilerek açılması, üçüncü seçeneğimiz eğer ülkede ciddi bir sağın olacak olursa online eğitim şeklinde geçen yıl kapanığımız dönemdeki gibi ama daha nitelikli şeklinde devam etmek”

ÖRGÜN EĞİTİME HAZIRIZ

banner134
1 Eylül akademik takviminin öncesinde sendika ve sağlık bakanlığı ile istişare halinde ortak bir basın açıklaması yapılacağını aktaran Çavuşoğlu, “24 Ağustos’ta öğretmenlerimizin kurul toplantıları var. 1 Eylül’de de okulları akademik açma takvimimiz var. Son ana kadar gidişatı, salgının seyrini takip etmek istiyoruz.  21 Ağustos’ta sendikalar, sağlık bakanlığı ile birlikte ortak bir basın toplantısı yapmayı planlıyoruz bu süre içinde sendika ve sağlık bakanlığı temsilcileri teknik çalışmalar yapmaktadırlar ve temkinli bir açılma için çalışmalarını sürdürüyorlar.  Çocuklarımızın minimum 35 saat dersi var biz bu 35 saatin kaç saatini öğrencilere verebileceğiz, bu öğrencileri nasıl taşıyacağız? Nasıl seyrelteceğiz? Hepsi belli.  Kurallar belli yazılma ve basılma aşamasındadır” şeklinde konuştu.

HEDEF SEYRELTİLMİŞ EĞİTİM

Salgının seyrine göre hareket edileceğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Birkaç yerel bulaş çıktı salgın bu şekilde devam ederse seyreltilmiş bir şekilde bu eğitim devam edecek.  Bundan daha iyi bir duruma gelirsek, farklı bir şekilde, daha kötü duruma gelirse diğer seçenekler sunulacaktır. Bu anlamda tüm velilerimize çağrımdır rahat olsunlar biz u ülkenin insanıyız seçilmişiyiz, u ülkenin bakanıyız bu ülkenin tüm insanları sorumluluğumuzdadır. Bunun bilinci içerisineyiz. Hiç kimse bizden popülizm duyamaz, hiçbir gereksiz baskıya boyun eğmeyiz. Kimsenin aleyhine bir çalışma yapmayız. Mesele eğitim ise öğrencilerimizin yaşamanı tesir edecek hiçbir karar almayız ama yaşamı öğrencilerimiz eğitim kayıplarının ortadan kalkması ile ilgili de tüm çalışmaları yapmakla mükellefiz. Dolayısıyla bir Eylül’de okulları açmayı planlıyoruz. Nasıl açılacakları ile ilgili kararlar üç seçenek halindedir. Hangi seçeneği uygulayacağımızı 21 Ağustos’ta açıklamayı hedefledik” dedi ve seyreltilmiş eğitimin detaylarını şu sözlerle aktardı, “Seyreltilmiş şu demektir, prensip olarak, her masada bir öğrenci oturacak, otobüste her koltukta bir öğrenci oturacak tuvaletlerin kapasitesi, avluların kapasitesi ona göre hazırlanacak. Metrekareler belli bir oranda olacak. Sınıfı büyültemediğimize göre öğrencileri ikiye bölüyoruz.  Öğrencileri ikiye böleceğiz bir grup iki gün diğer grup üç gün gidecek veya üç gün biri üç gün biri şeklinde 3+2’de bir sıkıntı yok…”

ÜLKEYİ KAPATMA DÜNYANIN KULLANACAĞI BİR SEÇENEK DEĞİL

Velilerin maskeleri evden tedarik etmesi gerektiğini ancak okullarında maske konusunda tedbirli davranacağını aktaran Nazım Çavuşoğlu, “Hijyen malzemelerini de sağlayacağız. Maskelerini tüm anneler babalar… Maskesini unutan çocuklar için bir alt yapı kuracağız ama kumaş maske bilhassa üniformanın bir parçası gibi. Birçok okul kendi maskesini basmaya başladı. Öğrencilerin yaşam hakkını sağladıktan sonra yaşam hakkını da korumaktır” dedi ve dünyanın yeniden kapanmaya gitmeyeceğini öngördüğünü aktardı.  Eğitimin topyekun kapatılmasının mümkün olmayacağını dile getiren Çavuşoğlu, “Ülkeyi genel olarak kapatma dünyanın kullanacağı bir seçenek değildir. Eğitimin topyekun kapatılması da artık dünyanın uygulayacağı bir seçenek değildir. Eğitimin kapatılması dünyanın kullanacağı bir seçenek değildir. Belli kurallara uyarak eğitimin belli kurallara uyarak devam etmesi gerekiyor. Biz bu konuda yüz yüze eğitimle elli bir noktaya kadar yürüyeceğiz yürütemediğimiz noktada online destek eğitimi vereceğiz. Ama geçen yılki gibi idari tatil ya da okulların tamamen kapatılması u şekilde devam ederse düşünmüyoruz. Eğer çok daha büyük bir salgın olacaksa, sağlık bilim kurulunun mutabakatı ile okulların kapatılması ihtiyaç olduğu şeklinde bir karar alınırsa mutlaka buna uyarız. Ama dünyayı takip ettiğimiz zaman kapanma pek öngörülmüyor.  3 ay civarında bir süreyi kaybettik. Örgün eğitimin yeniden başlayacağı planı ile onu tamamen 10 Mart’tan itibaren başlatarak devam ettiriyorduk yeni duruma göre de bazı konularda eleme yaparak çocukların ana konuları kaybetmeden, yolculuklarına devam edebilmelerini sağlayacağız” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cengiz
Cengiz - 9 ay Önce

Hade hayırlısı. İnşAllah başımıza iş açılmaz

Sevcan Allahkerim
Sevcan Allahkerim - 9 ay Önce

Bir donem daha uzaktan egtim yapilabilir...diger secenekler risk tasir...illa da cocuklar bulas mi olsun...da uzaktan egtim yapilsin ..canli varliklardan bahsediyoruz....karsimizda oldurucu veba var...lutfen mantikli olalim...cocuklarimizi kurban etmeyin...
Saygilar

Ozzy
Ozzy - 9 ay Önce

Be insan evladı.
Bir ön hazırlık yok .duzenleme yok. Önlem yok.
O yok bu yok. Ya uzaktan eğitim ya da uzaktan

SIRADAKİ HABER

banner111

banner75