banner6

Çavuşoğlu: SÜTEK'i yönetme konusunda ciddiyseniz buluşalım

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği” ile “Süt İmalatçıları Birliği”ne, Süt Kurumu’nu yönetme talebinde ciddiyseler, masa etrafında buluşma çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu: SÜTEK'i yönetme konusunda ciddiyseniz buluşalım
banner151

Çavuşoğlu, bugün Tüketiciler Derneği’ni kabul etti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çavuşoğlu, bütün gelişmiş ülkelerde, demokrasinin hüküm sürdüğü coğrafyalarda tüketicilerin, üreticilerin, sanayicilerin hakları savunulurken, hükümetin görevinin de denge içerisinde tüketimin yapılabilmesi, üretimin devamlılığı ve imalatın gerçekleşmesi olduğunu ifade etti.

Süte yapılan zamla ilgili süreçte arzu edilen noktada olunmadığına da işaret eden Çavuşoğlu, üretimde dengeyi sektörlerin oluşturması gerektiğini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, “Devletin süt fiyatı belirlediği nadir ülkelerden biriyiz. Biz bu sıkıntının farkında olan bir yönetimiz. Vizyon olarak gerek hayvancı birliklerinin, gerekse imalatçılar birliğinin süt kurumuna talibiz olgunluğuna gelmiş olmalarını selamlıyoruz. Göreve geldiğimiz günden beri ve daha önceki hükümetler dönemlerimizde de halkın refahının korunabilmesi, üretimin ve sanayinin devam edebilmesi için bir dengenin şart olduğunu ve bunu da sektörlerin oluşturması gerektiği düşüncesini hep paylaşmıştık” dedi.

Ülkede 6 ay önce bakanlık olarak ortaya koydukları sütün serbest bırakılması ve üreticinin istediği fiyata sütü satabilmesi fikrine eylemle karşılık bulduklarını anımsatan Çavuşoğlu, 6 ay sonra hayvancıların Süt Kurumu’na giderek “kurumu biz yöneteceğiz” demelerinden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Nazım Çavuşoğlu, Süt İmalatçıları Birliği’nin de “SÜTEK’i yönetmeye” talibiz demesinin ülkenin vardığı nokta açısından dünya ile uyumlaşma olarak gördüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Ülkemizi her yönden dünya ile uyumlaştırma çabalarımızın bir parçası olarak bu sektörleri bir araya getirip, belki tüketicileri de katıp ekonomik yapının sürdürülebilmesi adına herkesin fırsatçılık yapmadan elini taşın altına koyması gerekir. Güçlü olan daha fazla kendisine bir fırsat yaratır görüntüsünden ziyade, ekonomik ve ortak akılla bu işlerin yürütülmesi ülkedeki birçok tartışmayı da azaltacaktır. Sektörün devam edebilmesi dengesini sektörlerin bir araya gelerek sürdürmesi bizim vazgeçilmez vizyonumuzdur."

Gelişmiş ülkelerde verimlilik, kalite ve maliyet hesaplarının birlikte yapıldığını ancak ülkede bugüne kadar bunun tam tersinin uygulandığını belirten Çavuşoğlu, “Üreteyim de nasıl olsa alıcı vardır. Alıcı bulamazsam devlet alır diye bir anlayışı reddediyoruz. Kalitesiz, yüksek maliyetli, standart dışı üretimi reddediyoruz. Dolayısıyla bizim göreve geldiğimiz günden beri yaptığımız üretim yolculuğu tamamen dünya ile uyumlu olma gayretidir” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, bugüne kadar sektör için yapılan uygulamanın sürdürülebilir olmadığını ve devletin kaynaklarını sektörlerin “feryadına göre vermeye devam etmenin de kaynak sıkıntısı yarattığını” kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, “Biz bundan sonra kaynaklarımızı doğru yere vererek, desteğimizi ne imalatçıdan, ne de hayvancıdan çekerek, tüketici haklarını da gözeterek, bu yolculuğa devam edeceğiz. Artık ülkede alışkanlıkların değişme zamanı gelmiştir. Bizim temennimiz KKTC’yi hantal yapıdan kurtarmaktır” dedi.

Çavuşoğlu, “Basına çıkıp, herkes kendi köşesinden istediği gibi yaptığı açıklamalar bilinsin ki hiçbir sektörü istediği yere götürmez. Her sektörün istediği yere gidebilmesi bütün paydaşların bir araya gelerek, ortak hareket etmesinden geçer. Bu temennimiz için de gayretimiz sürecektir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 15:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104