banner6

Çavuşoğlu: Sendikaların grev gerekçeleri yasa ile alakalı değil!

banner37

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu öğretmen yasasındaki değişikliklerle ilgili greve çıkan sendikaların Öğretmenler yasasındaki değişikliğine yönelik bir söylemleri olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, “Defalarca çağrıda bulunduk değişiklik taleplerini açıklayın rahatsızlığınız nedir diye sordum. Ama cevap alamadım” dedi.

Çavuşoğlu: Sendikaların grev gerekçeleri yasa ile alakalı değil!
banner150

banner150

banner99

KIBRIS ÖZEL 
Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu bir web tv’de katıldığı canlı yayında  öğretmen sendikalarının grev ve eylemlerini değerlendirdi. 
“Öğrencilerimiz için çok üzgünüm” diyerek sözlerine başlayan  Bakan Çavuşoğlu, öğretmen yasasındaki değişikliklerle ilgili greve çıkan sendikaların Öğretmenler yasasındaki değişikliğine yönelik bir söylemleri olmamasını eleştirdi. 
Bakan Çavuşoğlu, “Defalarca çağrıda bulunduk değişiklik taleplerini açıklayın rahatsızlığınız nedir diye sordum. Ama cevap alamadım. Yasanın içerisinde çalışan bir öğretmeni rahatsız edecek bir durum yoktur. Eylem gerekçesi kalabalık sınıflar, deprem ile ilgili sürecin ilerlememesi ve yabancı öğrenci sorunudur” diyerek bunların yasa ile alakalı olmayan şeyler olduğunu belirtti. 
Yabancı öğrenci sorunun devam etmemesi noktasında bu öğrencilere bir kurs sistemi hayata geçireceklerini anlatan Bakan Çavuşoğlu, kalabalık sınıf konusunun aşılması için de yeni okul yapımlarının sürdüğünü söyledi. 
Deprem ile ilgili tetkiklerin ortaya çıkmasıyla birlikte 26 okul yapma hedefleri olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bunların bir an da yapılmasının söz konusu olamayacağını belirtti. 

“Raporu talep ettik ama hala verilmedi”
Bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti:
“İleri tetkikleri talep eden biziz, yapacak olan inşaat mühendisi odası. 60 günde bunların bize verilmesi talep edildi ama bir ay da üzerinden geçti bu raporlar hala bize verilmedi. İMO ve Mütehhitler Birliği’ni davet ettik, görüştük. Riskli görünen okulların raporlarını bize hemen vermelerini istedik ki hemen müdahale edebilelim”
“Biz bu okulları yapacağız” diyen Bakan Çavuşoğlu nüfusun çok hızlı arttığını ifade ederek, “bunun çözümü için zamana ihtiyaç var” dedi. 
Çavuuşoğlu, “Öğretmenler yasasındaki değişiklikler nedeniyle grev başlatıldı. Biz yasanın şu maddesine karşıyız o nedenle greve gidiyoruz diyemiyorlar. Talimatla yönetilen bakan diyorlar, kalabalık sınıflar diyorlar, yabancı öğrenci diyorlar. Yasa ile ilgili bir şey söyleyemiyorlar” diyerek yapılan grevleri eleştirdi. 

“Sendika öğretmeni yanıltıyor”
 “Öğretmenler Yasası’nın arkasına saklanarak yaptıkları grev ve eylem gerekçeleri yıl başında da vardı, şimdi de var, gelecekte de olacak. Biz bu sıkıntıları azaltmak için uğraşıyoruz” diyen Bakan Çavuşoğlu,  “Sendika öğretmenleri yanıltıyor. Öğretmenlere o hakkınız budanacak, bu hakkınız budanacak diyorlar. Soruyorum hangi hak budanıyor diye cevap yok. Ben sağduyunun galip geleceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. 
Çavuşoğlu, “Çocukları kalkan ve silah yapıp bize doğrultmasınlar. Toplumu yanıltan bu süreci bir inat uğruna değil, doğrular üzerine yürümek lazım. Eylemi de doğrular üzerine yapmak lazım. Uzun süredir var olan sorunları ifade ederek öğretmeni de yasadan dolayı greve götüren bu çelişkiden vazgeçilmelidir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104