Çayırova'da su kuyusu tartışması

banner37

Çayırova’da üç kişi, bölgeye açılan bir başka kuyu nedeniyle kendi kuyularının kuruduğunu iddia etti, şikayet edilen kuyunun sahibi ise söz konusu kuyularının daha önceden kuruduğunu savundu

Çayırova'da su kuyusu tartışması

Ayşe BULUT
Çayırova’nın güneyinde arazileri bulunan Özduman ailelerine ait arazilerdeki su kuyuları kurudu. Arazilerin ve kuyuların sahipleri olan Özduman soy isimli üç kişi de, bir süre önce bölgede Mehmet Karahasan isimli kişinin büyükbaş hayvanlarının su ihtiyacı ve dönümlerce ektiği mısırlarını sulamak için çok derin bir şekilde kuyu kazdığını bu nedenle de kendi kuyularının kuruduğunu iddia etti.

Mehmet Karahasan ise, açtığı kuyusunun izinli olduğunu, şikayetçi olan kişilerin kuyularının da çok daha önceden kuruduğunu iddia ederken, İskele Kaymakamlık sorumlusu Nejmi Karakılıç, şikayetin bilgisinde olduğunu, Jeoloji ve Maden Dairesi’nden görüş istediklerini ve daireden gelecek rapor doğrultusunda hareket edeceklerini belirtti.

Mustafa Özduman isimli kişi bölgede üç buçuk dönüm koçanlı sulu bahçesi olduğunu ve bu bahçede kendi evinin ihtiyacını karşılayacak incir ağacı ve sebzeleri olduğunu anlattı. Yıllardır, ailesinin sebzelerinin bu bahçeden sağladığını anlatan Özduman, yaklaşık bir yıl önce Mehmet Karahasan’ın Kaymakamlık tan izin alarak, devlete ait araziye kuyu kazdığını ve büyükbaş hayvanları ile kilometrelerce uzaktaki bir başka parsele ektiği hayvansal mısırlarının sulanmasını bu kuyudan sağladığını söyledi. Devlete ait bir araziye kuyu açılamayacağını ve başka bir parseldeki kuyudan bir başka parsele su taşınamayacağını savunan Özduman, Karahasan’ın kuyudaki motoru 24 saat çalıştırıp su çektiğini, bu nedenle de kendilerinin kuyularının kuruduğunu öne sürdü.

Mustafa Özduman, “Mehmet Karahasan’ın kuyusu 400 ayaktadır, bizim 100 ayaktadır. Bu nedenden dolayı bütün o bölgenin suyunu o çeker ve bizim kuyularımız kurudu. Bir aydan beridir ben köyden su satın alırım ve bahçemdeki ağaçları ve sebzelerimi sularım. Mehmet Karahasan mısırları ekmezden önce biz kaymakamlığa şikayetimizi yaptık. Eğer bu mısırlar ekilirse bizim suyumuz kuruyacak diye ancak kaymakamlık da bu konuda bize yardımcı olmadı. Kaymakamlık ekemez dedi, ekti. Ektikten sonra yine şikayete gittik, artık ekti dedi. Yani kısacası hiç bize yardımcı olmadı kaymakam. Ancak ekilen mısırların yanı sıra vatandaş hâlâ daha mısır ekmeye devam ediyor. Ve ektiği mısırları ticaret için ekiyor. Bu durumdan dolayı yetkili birimlerden yardım istiyoruz” dedi.
 

“Zeytin ağaçlarımı sulayamıyorum”

Erol Özduman da, 6 yıl önce koçanlı tarlasına kuyu kazdığını ve 50 kök olan zeytin ağaçlarını suladığını anlattı. Kendisinin kazdığı kuyudan su çıktığını gören Mehmet Karahasan’ın da kuyu açmak için izin başvurusunda bulunduğunu, kendisine bir devlet arazisi verildiğini ve kuyu açması için de izin verildiğini, Karahasan’ın kuyu açmasından sonra bölgedeki diğer kuyularda olduğu gibi kendi kuyusunun da kuruduğunu anlattı.

Zeytin ağaçlarını sulayamaz duruma geldiğini söyleyen Erol Özduman “Kaymakamlık da konuyla ilgilenmiyor. Sırf o yaşasın diye 5 aileyi yok ettiler” dedi.

Mehmet Karahasan’ın kuyudan günde bin ton su çektiğini öne süren Erol Özduman, yasaya aykırı olmasına karşın bu kuyudan çıkarılan suların kilometrelerce uzağa götürülerek, ticaret amaçlı ekilen hayvansal mısırların sulandığını iddia etti.

Erol Özduman, “Hayvanlarını sulaması ve bir miktar da hayvanlarının yiyeceği için mısır eksin ama yok da 100 dönüme eksin ve ticaretini yapsın. Bizim şikayetimiz buna. Karahasan halen mısır ekmek için tarla arıyor” diye konuştu.

 

“İki kilometre hat döşedi”

Adı Mustafa Özduman olan üçüncü şikayetçi ise, konuyla ilgili üç kez İskele Kaymakamlığı’na şikayete bulunduğunu ancak hiç ilgilenilmediğini iddia etti.

Mustafa Özduman “Jeolojiyi getirdik yerinde gördü kuyuları ve bizim haklı olduğumuzu, hakların bizden yana olduğunu ancak bu durma kaymakamlığın baktığını söyledi. Kaymakamlığın ilgilenmesi gerektiğini belirtti. Yasada kazılan kuyunun suyu başka parsele nakledilmez ve de satışı da olmaz diye belirtiliyor. Yani yasaktır. Ancak adam iki kilometre hat döşedi ve 1000 ton günde su kullanır. Bizim yer altı sularımız kalmadı yetkililerden yardım istiyoruz. Hayvanları için kullanacağı suya karşı değiliz ama hayvansal mısır ekip, ticaretini yapmasına karşıyız” dedi.
 

“Ben yanlış bir şey yapmıyorum”

Şikayetlerin odağındaki Mehmet Karahasan da “ben yanlış bir şey yapmıyorum” diyerek kendisini savundu.

Mehmet Karahasan konuyla ilgili şunları söyledi:

“Ben bu kuyuyu izinli olarak kendi tarlama kazdım. Ben bu kuyudan hayvanlarımı suluyorum ve ektiğim hayvansal mısır da ancak da benim hayvanlarıma yeter. Benim ektiğim mısır 50 dönüm içerisindedir. Bu benim hayvanlarıma yeterli bile değil. Ben kesinlikle hayvansal mısırı ticaret amaçlı ekmedim. Şikayetçi olan vatandaşların zaten kuyuları ben kuyuyu açmadan önce kurumuştu. Hatta ben Mustafa Özduman’a gel sana su vereyim dedim. Ancak bir baktım ki gidip beni kaymakamlığa şikayet ettiler. Etsinler, ben yanlış bir şey yapmıyorum. Hayvanlarımı beslemek için ben bu mısırı ekmek mecburiyetindeyim. Kesinlikle ektiğim hayvansal mısırın ticaretini yapmıyorum.”
İskele Kaymakamlık sorumlusu Nejmi Karakılıç da KIBRIS’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu konu hakkında Jeoloji Maden Dairesi’nden görüş istedim. Diğer kuyulara bir sakınca yaratır mı diye görüş. Halen yanıt gelmedi. Görüş geldiğinde değerlendirip müdahalede bulunacağım.”

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER