banner6

Çayırovalılar köyün girişine çember istiyor

banner37

İskele–Çayırova yeni yol projesinde Çayırova’ya girişin kapatılması bölge halkının tepkisine neden oldu. Köy sakinleri, eylem başlattı

Çayırovalılar köyün girişine çember istiyor
banner8

Ayşe BULUT
 

İskele–Çayırova arasında yapımı devem eden yolun projesinde Çayırova’ya giriş-çıkış için çember yapılmaması tepkiye neden oldu.

Çayırova sakinleri, kendilerine köy girişine çember yapılacağı sözü verildiğini ancak uygulanmadığını iddia ederek eylem başlattı.


Köy halkı, köye giriş için köyün yaklaşık iki kilometre uzağındaki Büyükkonuk çemberinin kullanılmasının planladığını belirtti.


Bölge esnafı da, köye giriş-çıkışın farklı noktada olmasının işlerini engelleyeceğini ifade etti.

Sarıçizmeli: Çemberin yeri değiştirildi


Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, yol projesinin ilk tasarım halinde Çayırova’ya giriş tasarlandığını, daha sonra “trafik güvencesi olmadığı” için vazgeçildiğini ifade etti. Sarıçizmeli, Çayırova’nın ana girişinin şu an kapalı olduğunu söyledi.


Sarıçizmeli, ilk projenin iptal olmasının ardından bölgeyi ziyaret eden Başbakan Ersan Saner ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay ile daire müdürlerininv Çayırova halkına bir çember yapılacağına dair söz verdiğini anımsattı. Mehmetçik Belediye Başkanı Sarıçizmeli, ardından yapılan projelerde çemberin yerinin değiştirildiğini farklı tasarlandığını anlattı. Sarıçizmeli, çemberin yapılacağı konusunda da bölgedeki yaşayan insanlara güvence verildiğini söyleyerek,“Köy sakinlerinintalebi haklıdır. Şu anda Çayırova’ya bu yol bittikten sonra giriş yapabilmek için Büyükkonuk kavşağına gidip oradan geriye dönüş yapmaları gerekecek. Şu anda tasarlanan o çember Büyükkonuk kavşağında olan çemberdir. Bu bir eziyettir. Çayırova halkı köylerine giriş-çıkış istiyor” dedi.

banner134

Dalınç: Ambulans köye girip çıkana kadar hasta ölecek


Çayırova Muhtarı Salih Dalınç, yol projesiyle ilgili taleplerini yetkililere ilettiklerini ve söz aldıklarını ifade ederek yol çalışması sırasında derelerin ve köprülerin de kapatıldığını belirtti.


Dalınç, şöyle dedi:


“Çiftçilerin tarlalarına gidecek yolları yok. Çayırova’dan çıkıp, çocuğu okula götürecek bir kişi, anayola çıkacak, Tuzluca’ya gidecek ve geri evine gelecek. Köyde bir hasta olsa ambulans köye girip çıkana kadar hasta ölecek.”

Vatandaş ne dedi?
 

Hasan Hüryol:


“Bize verilen sözler tutulmalıdır. İstediğimiz esnafın işinin çökertilmemesidir. Köy halkının da köyüne gidebilmesi lazım. Bizler köy esnafı ve köy halkı olarak bu çemberin yapılmasını istiyoruz.”
 

Rüstem Evren:


“Ben egzoz ve kaynak işleri yapıyorum. Köy girişine çember yapılmasını istiyorum. Ben 25 yıldan beri bu işi yapıyorum şimdi kapatıp kaçayım mı? Bizler çember istiyoruz çember olmazsa gerekirse gece gündüz burada yatacağız. Bize çember sözü verildi.”
 

Erbay Çoban:


“Yurtdışından gelip memleketime yatırım yaptım, ama şimdi devlet işimi engelliyor. Ulaştırma Bakanı, çember sözü verdi. Şimdi ne oldu da yapılmıyor? Bu milletin hali ne olacak iki kuruş para kazanmak için sabahtan akşama kadar bekliyoruz.”

İbrahim Kahyaoğlu:


“Kazanç sağlayabilmek için yol üstüne dükkan açtık. Ama şimdi, yolu kapatıyorlar. Yol üstü avantajımız kalmadı. Ben eczacıyım. Acil bir ilaca ihtiyacınız olduğunda bana gelmek için kilometrelerce yol gidip, geri dönmeniz gerekiyor.”

Pembegü Oykun:

“Verilen sözler tutulmadı. Yol yapılmadan önce talebimizi ilettik ama şu an durum farklılaştı. Projede köye giriş-çıkış için çember olmadığını öğrendik. Köy halkı mağdur edildi. Zaten her zaman Karpaz’ı küçük görürler küçümserler şimdi seçim zamanı aslında bizim de onlara bir cevap vermemiz gerekiyor.”

Türkan Sunalp:


“Köyümüzün dışından geçen yoldan, bize bağlantı verilmeyecek. Ben her gün işe gidebilmek için köyden çıkıp, iki kilometre doğuya oradan da dönüp batıya işe gitmek zorundayım. Herhangi bir acil durumda 4 mil boşuna gidilecek.”

Ali Güryay:


“Köyümüzü mağdur ettiler. Köyümüze ne bir çıkış ne de giriş olacak. Ambulans Mağusa’dan geldiğinde köye girmek için 3 kilometre gidecek, köyümüze girecek hastamızı alacak, baştan 3 kilometre gidecek. İlgililere çok söyledik. Söz verdiler.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 13:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104