banner6

Celal Bayar, 15 Kasım KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü için mesaj yayımladı

banner37

“Mücahit Kıbrıs Türk halkının şanlı direnişinin ve egemen varlığının simgesi olan Cumhuriyetin 39’uncu kuruluş yıl dönümünü onur ve gururla kutluyoruz”

Celal Bayar, 15 Kasım KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü için mesaj yayımladı
banner99

TMT Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar, Mücahit Kıbrıs Türk halkının şanlı direnişinin ve egemen varlığının simgesi olan Cumhuriyetin 39’uncu kuruluş yıl dönümünü onur ve gururla kutladıklarını söyledi.

Bayar KKTC’nin 39’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, başta özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ü, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ı ve tüm şehitleri rahmetle anarak, gazileri minnet ve şükranla selamladı.

Bayar, büyük Türk ulusuna, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri’ne olan sarsılmaz güvenlerini yineledi.

Bayar mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetimize giden yolda bugün çok önemli bir yıl dönümünü de birlikte anıyoruz. 15 Kasım 1967 Geçitkale direniş günü…

55 yıl önce Geçitkale ve Boğaziçi köylerimiz Rum ve Yunan birlikleri tarafından gaddarca ve vahşice saldırıya uğramış, 24 vatan evladı Mücahidimiz şehit edilmiş ve yüzlerce soydaşımız esir alınmıştır. Bu iki köyümüz yakılıp yıkılmış, çocuk, kadın ve yaşlı demeden vahşete uğramıştır. Gözü dönmüş caniler 75 yaşındaki Mehmet Emin Sait’i şehit ettikten sonra üzerine benzin dökerek yakmışlardır.

Bu olay Anavatan’da büyük bir tepkiyle karşılandı ve TBMM’de müdahale kararı alındı. Türk savaş gemileri Ada’yı kuşatmış ve savaş uçakları uyarı uçuşlarına başlamıştı. ABD’nin diplomatik girişimi sonucunda; müdahale önlenmiş ve sonucunda

21 Aralık 1963’ten beri devam eden çetin şartlarda kısmen yumuşama sağlanmıştır.

21 Aralık 1963’te başlayan direniş ve var oluş mücadelemizin kilometre taşı sayılan 28 Aralık 1967’de “Geçici Türk Yönetimi” kurulmuştur. Bu bakımdan adım adım devlet olma yolunda 15 Kasım 1967 önemli bir tarihtir.

5 Temmuz 1969’da geçicilik kaldırılmış ve “Türk Yönetimi” olmuştur.

20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’ndan sonra 26 ağustos 1974’te “Otonom Türk Yönetimi” ve 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti ilan edilmiştir.

Rum ve Yunan taraflarının uzlaşmaz tutumu BM’nin umursamazlığı ve gerçeklerin hiçbir şekilde dikkate alınmaması sonucunda, nihayet 15 Kasım 1983’te son çare olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Bugün Cumhuriyetimiz 39’uncu yaşını tamamlamıştır şimdi sırada tanınma vardır.

Kutlu olsun, yaşasın Cumhuriyetimiz…”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104