Cemal: Fransa’nın tutumu sömürgeci bir tutum

banner37

Kıbrıs Tv ekranlarından yayınlanan Manşet programına katılan usta gazeteci Akay Cemal, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlik ve Fransa’nın bölgedeki tutumunu değerlendirdi

Cemal: Fransa’nın tutumu  sömürgeci bir tutum
banner90
banner8

Kıbrıs Gazetesi yazarlarından Akay Cemal, K tv’de yayınlanan Manşet programına konuk oldu. Cemal son günlerde giderek artan Doğu Akdeniz gerilimine dair değerlendirmelerde bulundu. Akay Cemal, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliği Rum yönetimi ve Yunanistan arasında Türkiye’ye karşı bir ittifak olarak değerlendirerek Fransa’nın da bu coğrafyada aktör olma çabasında olduğunu dile getirdi.

Bölgedeki doğal zenginliklerden faydalanmak isteyen tarafların, en uzun sahil şeridine sahip Türkiye’nin bile olayların dışında bırakılması çabasında olduğunun altını çizen Cemal, “Tüm bu yaşananların sorumlusu Rum- Yunan ikilisidir” dedi.

banner134
Fransa’nın Doğu Akdeniz’de aktör olmasının altında yatan nedenleri değerlendiren Akay Cemal, Türkiye’nin; Libya ve  Suriye konusunda Fransa’nın ayağına bastığını kaydetti. Cemal, Fransa’nın dış politikada yürüttüğü siyasi hamleleri çökerttiğine vurgu yaparak, Fransa’nın sömürge anlayışının da böylelikle başarısızlığa uğratıldığını ifade etti.

Tüm bunların yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iç siyasette yaşadığı başarısızlıklar sonucunda da dış siyasette daha sert bir tutum izlediğine dikkat çeken Akay Cemal, bunun bir telafi çabası olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Macron’un “Türkiye bölgede artık bir ortak değil, sorunumuz Türk halkı ile değil Erdoğan hükümetiyle” şeklindeki açıklamasına da değinen Cemal, “Bu sömürgecilerin yaptığı bilindik taktikler” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof Dr Errol Hassan Bafli
Prof Dr Errol Hassan Bafli - 4 ay Önce

Sayin Cemal Akayin yaptigi yorumlar cok dogrudur, kendisini tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER

banner75