Cemevi inşaatı su altında kaldı

banner37

Lefkoşa-Gazimağusa ana yolu üzerinde Cihangir kavşağı yakınlarındaki Cemevi inşaatı da aşırı yağışlardan nasibini aldı

Cemevi inşaatı su altında kaldı
banner99

İbrahim FEVZİOĞLU

Ülke genelinde etkili olan şiddetli sağanak yağışlar, Lefkoşa-Gazimağusa anayolu üzerinde yıllardır tamamlanmasına çalışılan Cemevi’nin inşaatını da olumsuz etkiledi.

Ercan Yonca kavşağı ile Cihangir kavşağı arasında bulunan Cemevi inşaatını, yakınından geçen dereden taşan yağmur suları bastı.

banner134
Bodrum katında biriken ve yüksekliği bir buçuk metreyi bulan yağmur sularını boşaltmak için Lefkoşa İtfaiye ekibi uzun süre uğraştı. Olay yerindeki itfaiye görevlileri, bodrumda yaklaşık 400 ton su biriktiğinden bahsetti.

“Derenin ıslahı için dilekçemizi vermiştik”

Yıllar önce Türkiye’den de yüksek düzeyde devlet yetkililerinin katılımıyla temeli atılan Cemevi’nin inşaatını tamamlamayı üstlenen yapıcı firmanın inşaat malzemeleri de bodrumda sular altında kaldı.

KKTC Alevi Kültür Derneği Başkanı Metin Kaya, halen inşaatı süren Cemevi’nde yaşanan su baskınının kendilerini çok üzdüğünü belirterek, baskının inşaat yakınındaki derenin taşması nedeniyle olduğunu söyledi.

Söz konusu derenin ıslah edilmesi için kaymakamlığa daha önceden dilekçe yaptıklarını vurgulayan Metin Kaya, “Biz o derenin ıslah edilmesi için kaymakamlığa çok önceden dilekçemizi yapıp, ‘derenin ıslah edilmesi gerekiyor. Köprü çok dar ve suları tahliye edemiyor. Bu yağmur suları geri dönüp Cemevimizi basacak’ demiştik. Hiçbir şey yapılmadı ve sonuç ortada” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75