Cenaze, medikal poşette aileye verildi

banner37

Kalbinde ve beyninde ciddi hasarlarla dünyaya gelen bebek, yaşama 2.5 ay tutunabildi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 2,5 aylık bebeğin hayatını kaybetmesinin ardından yaşananlar ise acılı ailenin tepkisine neden oldu

Cenaze, medikal poşette aileye verildi
banner99

ACIMIZI KATLADILAR… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde vefat eden 2,5 aylık bebeğin, hastane yetkilileri tarafından poşetle teslim edilmesine acılı aile tepki gösterdi. Aile, cenazenin poşet içerisinde verilmesinin yaşadıkları acıyı katladığına dikkat çekerek, bunun hem din açısından, hem de hukuken doğru olmadığını savundu

KEFENDEN KAN SIZDIĞI İÇİN MEDİKAL POŞETE SARILDI… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, bebeğin yoğun bakımdan çıkmasından dolayı damar yollarının açık olduğunu ve kanın pıhtılaşmadığını söyledi. Birtan, bebeğin kefene sarılmasına rağmen açık olan damar yolundan kan sızdığını ve bunu önlemek amacıyla hastaneye özel medikal poşete sarıldığını ifade etti

Serap ŞAHİN

Yaşamla bağdaşmayan bir yapıyla dünyaya gelen 2,5 aylık bebek, tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Hastanenin, aileye, bebeğin cenazesini poşetle teslim etmesi ise acıyı daha da katladı.

Acılı aile, cenazenin poşet içerisinde verilmesinin, yaşadıkları acıyı daha da artırdığına dikkat çekerek, yapılan uygulamanın dinen ve hukuken doğru olmadığını, yetkililerin konuya açıklık getirmesini istedi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, bebeğin yoğun bakımdan çıkmasından dolayı damar yollarının açık olduğunu ve kanın pıhtılaşmadığını söyledi.

Birtan, cenazenin kefene sarılmasına rağmen açık olan damar yollarından kan sızdığını ve bunu önlemek amacıyla hastaneye özel medikal poşete sarıldığını ifade etti.

“Acımızı artırdılar”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde geçtiğimiz günlerde vefat eden 2,5 aylık bebeğin hastane tarafından bir poşet içerisine konularak teslim edilmesi, ailenin büyük tepkisine neden oldu.

Ağlayarak poşetteki cenazeyi evine götürdüğünü anlatan aile, uygulamanın, yaşanan acıyı daha da katladığını ve bunun, dinen ve hukuken doğru olmadığını savundu.

Acılı aile, ölen bebeğin bir insan olduğunu, gerektiği şekilde cenazenin teslim edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Kan sızmalarını engellemek amacıyla medikal poşete konulur”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Birtan, normal şartlarda vefat eden bebek ya da yetişkin fark etmeksizin, belediye aracılığıyla nakledildiğini ve belediyenin de tabutla geldiğini belirtti.  Ancak bu olayda ailenin vefat eden bebeği kendilerinin teslim almak istediğini ve tabut getirmediklerini ifade eden Birtan, şunları kaydetti:

“Yoğun bakımdan çıkarılan bebeğin damar yolları açık olduğu için kan pıhtılaşmaz ve sızma olur. Kefene sarılıp verilmesi halinde kefenden de kanlar sızar. O yüzden kan sızmalarını engellemek amacıyla özel bir poşeti vardır. Bu poşetler, market poşeti gibi değildir, medikaldır. Vefat eden bebek kefene sarılarak medikal poşete konuldu ve aileye teslim edildi. Aile de bebeği kucağında götürdü.

Aile bebeği kendisi almak istemeseydi, belediye tabutuyla birlikte hastaneden teslim alırdı. Veya aile kendisi tabut yaptırıp alabilirdi.”

“Yaşamla bağdaşmayan bir yapıya sahip olarak doğdu”

Başhekim Yardımcısı Hasan Birtan, vefat eden 2,5 aylık bebeğin ölüm nedeninin doğumsal olduğunu söyledi.

Bebeğin kalbinde ve beyninde ciddi hasarlar olduğunu anlatan Birtan, “Bebek yaşamla bağdaşmayan bir yapıya sahip olarak doğdu. Bu gibi sendromlarla doğan bebeklerin yaşamla hayatları bağdaşmaz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108