Cenevre görüşmeleri tarafların katılacağı toplantı ve ikili görüşmelerle sürecek

banner37

Cenevre görüşmeleri tarafların katılacağı toplantı ve ikili görüşmelerle sürecek
banner99

Cenevre’de üç gün sürecek gayriresmi Kıbrıs görüşmeleri başladı.

Cenevre’deki görüşmeler Kıbrıs’taki iki tarafın yanı sıra garantör ülkeler; Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla 5+BM formatında yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın heyetinde Özel Temsilci Ergün Olgun, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Osman Ertuğ, UBP Genel Sekreteri ve Kıdemli Müzakere Heyeti Üyesi Oğuzhan Hasipoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Güven Yaratıcı Önlemler ve İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar yer alıyor.

Konferansta Türkiye’yi ise başında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bulunduğu heyet temsil ediyor.

Cumhurbaşkanı Tatar Cenevre’de ilk olarak Başbakan Saner, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile birlikte otelin toplantı odasında görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar ilk gün temasları kapsamında ayrıca Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun katılımıyla, Crans Montana Forumu Kurucusu ve Onursal Başkanı Büyükelçi Jean-Paul Carteron ile de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tatar akşam saatlerinde ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile BM Cenevre Ofisi’ne yakın bir bölgede bulunan Inter Continental Hotel’de biraraya geldi.

banner134
 1+4 formatında gerçekleştirilen görüşme saat 17.00 sıralarında başladı ve yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Guterres ile yaptığı görüşme sonrası basına kısa bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, toplantının verimli geçtiğini söyleyerek, Guterres’in Kıbrıs konusunu iyi bildiğini vurguladı. Tatar, görüşmede pozisyon ve iyi niyetlerini ortaya koyduklarını, Kıbrıslı Türklerin hep mağdur olduğunu dile getirdiklerini belirtti.

Guterres’in, Crans Montana’da da görüşmeleri yürütmesinden dolayı konuya hakim olduğunu dile getiren Tatar, “Gutteres konuyu biliyor, meseleyi biliyor. Meseleyi yoğun olarak diğer günlerde tartışmaya devam edeceğiz. Genel Sekreter Kıbrıs konusunu biliyor. Meseleleri Crans Montana’da da yaşadığından tartabildiğini, tecrübesi olduğunu gözlemledim. Bakıp göreceğiz” dedi.

Guterres, Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmesi sonrası Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile de bir araya geldi.

Guterres daha sonra Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere heyet başkanları onuruna resepsiyon verdi.

Cenevre görüşmelerinin bugün tüm tarafların katılacağı toplantı ve ikili görüşmelerle devam etmesi öngörülüyor.

Genel Sekreterin, üç garantör ülkenin Dışişleri Bakanlarıyla da ayrı ayrı görüşmesi planlanıyor.

Cenevre’deki Kıbrıs toplantıları, 29 Nisan Perşembe günü yapılacak görüşmelerle tamamlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75